Reklama

Aktualności

EKUZ – co to jest i jak wyrobić kartę EKUZ?

Dodano: 12.03.2019

EKUZ – co to jest i jak wyrobić kartę EKUZ? - art. sposn.
Jak należycie zadbać o bezpieczeństwo podczas wakacji? Ten problem nurtuje każdego, kto wybiera się na wczasy za granicę. Sposobów jest wiele, niemniej podstawową sprawą jest zadbanie o odpowiednią ochronę ubezpieczeniową. Czy warto wyrobić EKUZ i co ten dokument daje?
 
  1. EKUZ – co to jest?
 
EKUZ – czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – jest dokumentem, który uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu na terenie państw należących do Unii Europejskiej oraz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii – na tych samych zasadach, które obowiązują obywateli poszczególnych krajów. Należy przy tym zaznaczyć, iż w rachubę wchodzi tutaj opieka medyczna w podstawowym zakresie zapewniana jedynie przez publiczne placówki służby zdrowia, które mają zawartą umowę z instytucją będącą odpowiednikiem polskiego NFZ.
 
  1. EKUZ – dla kogo?
 
Do wyrobienia EKUZ uprawnione są wszystkie osoby zgłoszone do ubezpieczenia w NFZ oraz osoby nieubezpieczone z prawem do korzystania opieki medycznej w Polsce (na podstawie obowiązujących u nas przepisów). Standardowo okres ważności karty (liczony od daty złożenia wniosku o wydanie) wynosi 12 miesięcy, jednakże od tej zasady są wyjątki, np. emeryci mogą dostać dokument na 5 lat, a bezrobotni na 2 miesiące.
 
  1. Ile kosztuje EKUZ?
 
Wyrobienie EKUZ jest całkowicie bezpłatne, co bez wątpienia jest sporym atutem przemawiającym na korzyść tego dokumentu.
 
  1. Gdzie wyrobić EKUZ?
 
W celu otrzymania EKUZ niezbędne jest złożenie wniosku w wojewódzkim oddziale NFZ odpowiednim dla miejsca zameldowania osoby składającej wniosek. Nieco inaczej wyglądają wnioski na pobyt czasowy (turystyczny, związany z nauką lub innym dłuższym pobytem czasowym), a także na pobyt mający związek z wykonywaniem pracy. Stosowne formularze są do pobrania ze strony nfz.gov.pl. Wnioski można składać osobiście albo wysłać je mailem, faksem, tradycyjną pocztą bądź przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP. Na ogół karty są wydawane w przeciągu 3 dni roboczych od dnia złożenia wniosku, lecz w okresie wiosenno-letnim, gdy oddziały NFZ otrzymują najwięcej podań, czas ten może ulec wydłużeniu. Dzieje się tak również wtedy, kiedy dokument jest wysyłany pocztą.
 
Kartę odbieramy osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ albo na poczcie, jeśli we wniosku zaznaczymy pole „przesłać pocztą na adres”. W sytuacji, gdy sami z różnych względów nie jesteśmy w stanie złożyć wniosku bądź odebrać karty, musimy wystawić innej osobie upoważnienie.
 
  1. Czy EKUZ wystarczy za granicą?
 
Zakres ochrony ubezpieczeniowej zapewnianej przez EKUZ jest niestety ograniczony. Przede wszystkim dokument nie obowiązuje wszędzie, a tylko w wymienionych na początku artykułu krajach – jeśli zatem wybieramy się np. do Egiptu czy do Tunezji, z karty nie będziemy mieć żadnego pożytku. Ponadto z własnej kieszeni ponosimy odpłatność – całkowitą lub częściową – za niektóre świadczenia, np. karta nie pokrywa kosztów transportu medycznego do Polski.
 
Ponieważ karta na wiele ograniczeń, warto zorientować się, co oferują ubezpieczenia turystyczne, które można porównać na wakacyjnapolisa.pl. Dodatkowa polisa jest ważna w każdym miejscu na świecie i uprawnia do korzystania zarówno z publicznych, jak i prywatnych usług medycznych oraz pokrywa koszty tych świadczeń. Gwarantuje znacznie szerszy niż EKUZ zakres ochrony ubezpieczeniowej, który da się dopasować do indywidualnych preferencji. Koszt ochrony ubezpieczeniowej nie jest wysoki – ceny zaczynają się od kilku złotych za dzień.
 
Zadbajmy o kompleksową ochronę
 
Wyrabiając EKUZ (więcej informacji o formalnościach znajdziesz tu: https://wakacyjnapolisa.pl/ekuz/poznan/), nie zapomnijmy o wykupieniu polisy. Karta nie zastąpi ubezpieczenia, może co najwyżej stanowić jego uzupełnienie. Koszty leczenia za granicą do niskich nie należą, a nigdy nie wiemy, co nam się przydarzy podczas pobytu w innym kraju. Z dobrą polisą możemy liczyć na pokrycie szkód (również tych wyrządzonych przez nas) i odszkodowanie, jeśli ulegniemy nieszczęśliwemu wypadkowi. To gwarancja spokojnego urlopu i brak zbędnych wydatków.
 
 

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Na przejściu dla pieszych przy C.H. Nowy Świat będzie sygnalizacja świetlna

RZESZÓW. Sygnalizacja powinna funkcjonować do połowy lipca. ...

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Kolejny kontrowersyjny projekt uchwały Ratusza. Chodzi o zamknięcie wszystkich sklepów po północy

RZESZÓW. Wg. projektu uchwały sklepy mają być otwierane i zamykane codziennie w godzinach od 5.00 do 24.00. ...

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Trwa zbiórka pieniędzy dla rzeszowskiego alpinisty. Doznał wgłębnego złamania czaszki

RZESZÓW. Lekarze musieli mu usunąć fragment czaski, teraz 37-latek czeka na replastykę czaszki. Potrzeba 50 tys. zł. ...

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Mieszkańcy gminy Głogów Młp. nie zgadzają się na przyłączenie Pogwizdowa Nowego do Rzeszowa

RZESZÓW. Za włączeniem sołectwa do Rzeszowa opowiedziało się 26 (4%) mieszkańców, przeciw 571 (95%). ...

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Rzeszów z wyróżnieniami za oświetlenie dróg i terenów publicznych

RZESZÓW. Konkurs organizowany jest przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego. ...

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Rzeszów pod lupą

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem