Reklama

Aktualności Sport

Chorzy na stwardnienie rozsiane walczą o dłuższe leczenie

Dodano: 01.10.2013

Chorzy na stwardnienie rozsiane walczą o dłuższe leczenie - Aktualności z Kraju
KRAJ, PODKARPACIE. – Pacjenci z SM powinni mieć dostęp do bezpłatnego leczenia dopóty dopóki ono działa – mówią eksperci.

- Jesteśmy jedynym krajem w Europie, w którym klasyczne leki immunomodulujące znane od blisko 20 lat i stosowane w pierwszej linii leczenia, pacjenci z SM mogą otrzymywać łącznie najwyżej przez pięć lat. Taki jest bowiem zapis w programie lekowym – mówi Anna Drajewicz, prezes Podkarpackiego Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane.

Leki te u części pacjentów zwalniają postęp choroby, łagodzą jej objawy, dają szansę na normalne życie – osobiste i zawodowe.

Nikt nie wie, ilu jest chorych na stwardnienie
- W Polsce nie ma Narodowego Programu Leczenia SM. Nie wiemy nawet, ile osób w Polsce cierpi na stwardnienie. Szacuje się, że na Podkarpaciu choruje 2500 osób – mówi Anna Drajewicz. – Ich leczenie wygląda bardzo różnie. Funkcjonują programy, do których chorzy boją się wchodzić, bo terapia refundowana jest tylko trzy lata, i tylko jednostki, z pomocą rodziny, stać na kontynuację leczenia (zastrzyki kosztują 3,6 tys. zł miesięcznie). Reszta po prostu rezygnuje i choroba pustoszy ich organizm i w rekordowym tempie lądują w łóżku.REKLAMA

To tragedia, bo choroba dotyka coraz młodszych ludzi. Zdarza się, że już 14-latki mają rozpoznaną chorobę. Standard to obecnie 20 – 40 lat.
Według raportu (BAROMETR SM 2011) dotyczącym 33 krajów, Polska znalazła się na trzecim od końca miejscu pod względem dostępu chorych na SM do leków i terapii. Za nami uplasowały się jedynie Bośnia i Hercegowina oraz Białoruś. Wyprzedziły nas nawet Rosja, Bułgaria, Serbia i Rumunia.

Jest szansa na lepsze jutro

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM), Wojciech Matusewicz, mówi, że jego opinia na temat możliwości stosowania interferonów beta w pierwszej linii leczenia SM tak długo, jak długo terapia przynosi efekty, jest pozytywna. Ostateczną decyzję o wprowadzeniu takiej zmiany w programie lekowym podejmie jednak minister zdrowia., który jeszcze nie odpowiedział nam, jaka będzie jego decyzja w tej sprawie.

W 2013 r. wprowadzono do leczenia chorych na SM nowy lek do stosowania w tzw. drugiej linii terapii. Wcześniej nie były one refundowane i pacjenci, u których nie działały lub przestały działać klasyczne leki immunomodulujące, nie mieli żadnej opcji leczenia. To może sprawi, że w Barometrze SM na 2013 rok Polska zajmie wyższą pozycję.

Anna MoraniecŹródło: Super Nowości, fot. Anna Moraniec

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Płaca minimalna 2535 zł, wyższa stawka brutto za godzinę pracy - Aktualności z Kraju

Płaca minimalna 2535 zł, wyższa stawka brutto za godzinę pracy

Trzy czwarte Polaków jest zdania, że płaca minimalna powinna wynieść ok. 2535 zł. Takie są wyniki badania TNS....

Ruszyła kampania społeczna "Nie [przy]dzwoń za kierownicą" - Aktualności z Kraju

Ruszyła kampania społeczna "Nie [przy]dzwoń za kierownicą"

Celem akcji jest uświadomienie kierowcom zagrożeń związanych z korzystania z telefonu podczas prowadzenia samochodu,...

MSZ wzywa obywateli polskich do opuszczenia Krymu - Aktualności z Kraju

MSZ wzywa obywateli polskich do opuszczenia Krymu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wzywa obywateli polskich do opuszczenia Krymu oraz do powstrzymywania się od planów podróżny ...

Dziś Środa Popielcowa - Aktualności z Kraju

Dziś Środa Popielcowa

KRAJ. W dniu dzisiejszym w kościele katolickim wypada Środa Popielcowa rozpoczynająca okres Wielkiego Postu....

Pościć za Ukrainę - Aktualności z Kraju

Pościć za Ukrainę

Episkopat wysunął apel o wspólną modlitwę Polaków za pokojowe rozstrzygnięcie konfliktu trwającego na Ukrainie....

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Czy uważasz, że Pomnik Czynu Rewolucyjnego zniknie z przestrzeni miejskiej?

Tak

Nie

Trudno powiedzieć

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem