Reklama

Aktualności Podkarpacie

Pomaganie innym daje wielką radość

Dodano: 16.04.2016

Pomaganie innym daje wielką radość - Aktualności Podkarpacie

fot. Materiały prasowe

Rozmowa z Beatą i Robertem Jansonem.

Zdjęcie Państwa  i córki Emi pojawiło się na billboardach kampanii „Nieważne kim jesteś, ważne, że pomagasz” na rzecz Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Dlaczego zdecydowali się Państwo wspierać tę akcję?


Dwa lata temu odwiedziliśmy to hospicjum na prośbę kuzynki, która już współpracowała z fundacją. Opowiadała nam o tym miejscu, a my chcieliśmy je zobaczyć i poznać ponieważ od dawna angażujemy się w pomoc dzieciom. Często jest ona kierowana bezpośrednio do rodziny, ale także do organizacji lub konkretnego domu dziecka. Zdarzało się, że pisałem utwory, promujące akcje charytatywne. Nie robimy jednak tego automatycznie i nie afiszowaliśmy się z tym, bo to jest nasza prywatna sprawa  Zawsze staramy się dowiedzieć więcej o tych, którzy potrzebują wsparcia. Podczas takich odwiedzin można przyjrzeć się pracy opiekunów, lekarzy i pielęgniarek, mieć kontakt  z chorymi. To dla nas ważne i decyduje o naszym późniejszym zaangażowaniu.

Janina Jaroń, prezes Fundacji, mówi, że podeszli Państwo do każdego chorego dziecka na oddziale hospicyjnym…

Wejście na oddział było trudne. Baliśmy się tego spotkania, bo oznaczało spojrzenie wprost na cierpienie dzieci i tragedię, jaką codziennie przeżywają ich rodzice. Ale kiedy tylko przekroczyliśmy próg, wszystkie te lęki odeszły na bok. Liczył się tylko kontakt z drugim człowiekiem, słowa wymienione z matkami, ojcami. Trzymanie małych pacjentów na za rękę. To głęboko nas poruszyło. Najsmutniejszy moment nastąpił jednak później, po opuszczeniu oddziału, poszliśmy pod tablicę, na której wiszą pożegnania dzieci, które na zawsze odeszły. Patrząc na ich zdjęcia najlepiej zrozumieć, co muszą udźwignąć pracownicy i wolontariusze hospicjum, z jaką rozpaczą muszą radzić sobie  rodzice. Wiedzą, że nie ma lekarstwa na wyleczenie , ale trzeba walczyć z cierpieniem i kochać. Podziwiamy panią Janinę, prezes Fundacji za jej siłę i wiarę w to, że można dokonać takiego cudu, jak stworzenie  hospicjum, które zapewni kompleksową opiekę, trafi dokładnie do tych, którym jest najbardziej potrzebne i nie zmarnuje tego, co inni ofiarują. Aby rozwinąć tak szeroką działalność, docierać do domów chorych, zatrudniać lekarzy, pielęgniarki, psychologów, dostarczać leki i pomoc materialną trzeba być naprawdę zapobiegliwym i zaradnym. Podkarpackie hospicjum to potrafi. Cieszę się, że mogliśmy spotkać się z tymi ludźmi. Poznać „ich” dzieci. Te dramaty, odgrywające się gdzieś z boku zabieganego życia milionów ludzi, przypominają, że my, zdrowi, każdego dnia powinniśmy się cieszyć, że urodziliśmy się w pełni sprawni, że mamy dwie ręce i dwie nogi. I skoro tak silni jesteśmy, musimy pomagać tym, którzy tyle szczęścia nie mieli. Tej wrażliwości staramy się nauczyć nasze córki, które włączają się w pomoc.

Pomagam, bo jestem zdrowy?

Nie tylko. Pomaganie nie jest zarezerwowane dla pełnosprawnych. Od lat intuicyjnie szukamy potrzebujących wsparcia, bo czujemy, że właśnie w takiej wrażliwości kryje się sens ludzkiego życia. Pomaganie innym daje wielką radość. Z innymi można dzielić się na różne sposoby. Nie tylko materialnie. W naszym zespole od 5 lat mediami zajmuje się Karolina, dziewczyna z czterokończynowym porażeniem. Codziennie dba o naszą stronę internetową, fanpage. Pracując dla zespołu ma sens wstawania , wiemy , że czuje się potrzebna, za coś odpowiedzialna. Co więcej, napisała tekst piosenki „Wierzę w miłość”, która trafiła do stacji radiowych. Słuchając jej w RMF, płakała ze szczęścia, bo dotąd nie wierzyła, że może się to zdarzyć. To jest bardzo dzielna osoba, mądra, inteligenta i wykształcona. Pomagać można więc na różne sposoby. Zawsze pytamy, czego najbardziej konkretnemu człowiekowi potrzeba. Pieniędzy, czegoś do domu, lekarstw, butów? Pomaganie nie polega na tym, żeby się pozbyć czegoś niepotrzebnego z naszej szafy , ale żeby ofiarować pomoc w celową w potrzebę. Najtrudniej podarować własny czas. Ale, kiedy pomaganie stanie się naszym priorytetem i on się znajdzie.REKLAMA


Kampania „Nieważne kim jesteś, ważne, że pomagasz”

To akcja Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci, promująca dobroczynność i wolontariat. którą od paru lat chętnie wspierają polskie gwiazdy i szanowani mieszkańcy Podkarpacia. Mają różne pasje, zainteresowania i sposoby na życie, ale łączy ich chęć pomagania. „Ono jest ważne” - przekonują w kampanii.

W nowej odsłonie tej akcji wzięło udział kilkanaście osób. Jest wśród nich aktor Cezary Pazura i jego żona Edyta, Olga Bończyk, Jacek Rozenek i słynny mim Ireneusz Krosny. Do pomagania zachęcają także, wspólnie z córką, Beata i Robert Jansonowie. Na serii kolorowych banerów nie zabrakło siatkarzy Asseco Resovii i rekordzisty Guinessa w trialu rowerowym - Krystiana Herby. Kampanię wsparła również Monika Szela, dyrektor Teatru Maska, dr hab. Jerzy Kierski, dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Duet Delfina&Bartek, czyli zwycięzcy V edycji programu „Mam Talent”. A to jeszcze nie wszyscy, bo są i blogerki, motocyklista, biznesmenka, masażystka.

Pomagać może każdy i w różny sposób - poświęcając swój czas jako wolontariusz albo przekazując datki, darowizny lub 1 % podatku (KRS 0000265120). Można także stworzyć własny baner z hasłem: „Nieważne kim jesteś, ważne, że pomagasz”, poprzez stronę waznezepomagasz.pl.

Pozytywna, kolorowa i pełna energii kampania, przypomina, że podopieczni Hospicjum, doświadczeni ciężkimi i nieuleczalnymi chorobami, tak jak wszystkie dzieci, zasługują na pogodne dzieciństwo. To misja, której Fundacja nie mogłaby zrealizować bez wsparcia setek ludzi. Dlatego kampania „Nieważne kim jesteś, ważne, że pomagasz” jest tak bardzo potrzebna. Pomaga dotrzeć z informacją o działalności Fundacji i Hospicjum do wielu osób, skłania do refleksji i zachęca do działania.

Wszystkim osobom, które wzięły w niej udział Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci składa serdeczne podziękowania.

Ty także możesz dołączyć do grona tych, którzy pomagają Fundacji. Wejdź na stronę hospicjum-podkarpackie.pl lub pomaganie-laczy.pl i dowiedz się, jak to zrobić.
 

Wykonano w ramach projektu: Rozbudowa i doposażenie Hospicjum dla Dzieci oraz działania informacyjno-szkoleniowe w zakresie opieki hospicyjnej w Województwie Podkarpackim. Projekt współfinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.


 

Źródło: art. promocyjny

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Pijana matka prowadziła samochód z 7-letnią córką. Zatrzymaną ją na stacji benzynowej - Aktualności Podkarpacie

Pijana matka prowadziła samochód z 7-letnią córką. Zatrzymaną ją na stacji benzynowej

PODKARPACIE. Nietrzeźwa 38-latka trafiła do policyjnego aresztu, po wytrzeźwieniu usłyszy zarzuty  jazdy w stanie nietrzeźwości oraz zn...

Pierwszy most w ramach programu „Mosty dla regionów” powstanie w Jarosławiu - Aktualności Podkarpacie

Pierwszy most w ramach programu „Mosty dla regionów” powstanie w Jarosławiu

JAROSŁAW. Planowana już inwestycja, według wstępnych szacunków będzie kosztować blisko 120 milionów złotych. ...

10 lat grozi 47-latkowi, który chciał przekupić policjantów. Zatrzymany kierowca miał 2,5 promila alkoholu - Aktualności Podkarpacie

10 lat grozi 47-latkowi, który chciał przekupić policjantów. Zatrzymany kierowca miał 2,5 promila alkoholu

PODKARPACIE. Ujęty mężczyzna był tak pijany, że kiedy wysiadł z auta, zatoczył się i upadł po przejściu zaledwie kilku kroków. ...

PZL Mielec podpisują umowę z Armią Ekwadoru. Dostarczy dwusilnikowy samolot M28 - Aktualności Podkarpacie

PZL Mielec podpisują umowę z Armią Ekwadoru. Dostarczy dwusilnikowy samolot M28

MIELEC. Samolot M28 waży 7500 kg (16 500 funtów) i może być wyposażony w 19 miejsc pasażerskich, lub przewozić do 2300 kg (5000 funt&...

100 wydarzeń na 100-lecie niepodległości. Wybrano pełną listę wydarzeń - Aktualności Podkarpacie

100 wydarzeń na 100-lecie niepodległości. Wybrano pełną listę wydarzeń

PODKARPACIE. Do wojewody podkarpackiego wpłynęło aż 900 propozycji różnych wydarzeń, inicjatyw, spotkań, wystaw oraz uroczystości. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Czy uważasz, że Pomnik Czynu Rewolucyjnego zniknie z przestrzeni miejskiej?

Tak

Nie

Trudno powiedzieć

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy: