Aktualności Podkarpacie

Pomaganie innym daje wielką radość

Dodano: 16.04.2016

Aktualności Podkarpacie | Pomaganie innym daje wielką radość

fot. Materiały prasowe

Rozmowa z Beatą i Robertem Jansonem.

Zdjęcie Państwa  i córki Emi pojawiło się na billboardach kampanii „Nieważne kim jesteś, ważne, że pomagasz” na rzecz Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Dlaczego zdecydowali się Państwo wspierać tę akcję?


Dwa lata temu odwiedziliśmy to hospicjum na prośbę kuzynki, która już współpracowała z fundacją. Opowiadała nam o tym miejscu, a my chcieliśmy je zobaczyć i poznać ponieważ od dawna angażujemy się w pomoc dzieciom. Często jest ona kierowana bezpośrednio do rodziny, ale także do organizacji lub konkretnego domu dziecka. Zdarzało się, że pisałem utwory, promujące akcje charytatywne. Nie robimy jednak tego automatycznie i nie afiszowaliśmy się z tym, bo to jest nasza prywatna sprawa  Zawsze staramy się dowiedzieć więcej o tych, którzy potrzebują wsparcia. Podczas takich odwiedzin można przyjrzeć się pracy opiekunów, lekarzy i pielęgniarek, mieć kontakt  z chorymi. To dla nas ważne i decyduje o naszym późniejszym zaangażowaniu.

Janina Jaroń, prezes Fundacji, mówi, że podeszli Państwo do każdego chorego dziecka na oddziale hospicyjnym…

Wejście na oddział było trudne. Baliśmy się tego spotkania, bo oznaczało spojrzenie wprost na cierpienie dzieci i tragedię, jaką codziennie przeżywają ich rodzice. Ale kiedy tylko przekroczyliśmy próg, wszystkie te lęki odeszły na bok. Liczył się tylko kontakt z drugim człowiekiem, słowa wymienione z matkami, ojcami. Trzymanie małych pacjentów na za rękę. To głęboko nas poruszyło. Najsmutniejszy moment nastąpił jednak później, po opuszczeniu oddziału, poszliśmy pod tablicę, na której wiszą pożegnania dzieci, które na zawsze odeszły. Patrząc na ich zdjęcia najlepiej zrozumieć, co muszą udźwignąć pracownicy i wolontariusze hospicjum, z jaką rozpaczą muszą radzić sobie  rodzice. Wiedzą, że nie ma lekarstwa na wyleczenie , ale trzeba walczyć z cierpieniem i kochać. Podziwiamy panią Janinę, prezes Fundacji za jej siłę i wiarę w to, że można dokonać takiego cudu, jak stworzenie  hospicjum, które zapewni kompleksową opiekę, trafi dokładnie do tych, którym jest najbardziej potrzebne i nie zmarnuje tego, co inni ofiarują. Aby rozwinąć tak szeroką działalność, docierać do domów chorych, zatrudniać lekarzy, pielęgniarki, psychologów, dostarczać leki i pomoc materialną trzeba być naprawdę zapobiegliwym i zaradnym. Podkarpackie hospicjum to potrafi. Cieszę się, że mogliśmy spotkać się z tymi ludźmi. Poznać „ich” dzieci. Te dramaty, odgrywające się gdzieś z boku zabieganego życia milionów ludzi, przypominają, że my, zdrowi, każdego dnia powinniśmy się cieszyć, że urodziliśmy się w pełni sprawni, że mamy dwie ręce i dwie nogi. I skoro tak silni jesteśmy, musimy pomagać tym, którzy tyle szczęścia nie mieli. Tej wrażliwości staramy się nauczyć nasze córki, które włączają się w pomoc.

Pomagam, bo jestem zdrowy?

Nie tylko. Pomaganie nie jest zarezerwowane dla pełnosprawnych. Od lat intuicyjnie szukamy potrzebujących wsparcia, bo czujemy, że właśnie w takiej wrażliwości kryje się sens ludzkiego życia. Pomaganie innym daje wielką radość. Z innymi można dzielić się na różne sposoby. Nie tylko materialnie. W naszym zespole od 5 lat mediami zajmuje się Karolina, dziewczyna z czterokończynowym porażeniem. Codziennie dba o naszą stronę internetową, fanpage. Pracując dla zespołu ma sens wstawania , wiemy , że czuje się potrzebna, za coś odpowiedzialna. Co więcej, napisała tekst piosenki „Wierzę w miłość”, która trafiła do stacji radiowych. Słuchając jej w RMF, płakała ze szczęścia, bo dotąd nie wierzyła, że może się to zdarzyć. To jest bardzo dzielna osoba, mądra, inteligenta i wykształcona. Pomagać można więc na różne sposoby. Zawsze pytamy, czego najbardziej konkretnemu człowiekowi potrzeba. Pieniędzy, czegoś do domu, lekarstw, butów? Pomaganie nie polega na tym, żeby się pozbyć czegoś niepotrzebnego z naszej szafy , ale żeby ofiarować pomoc w celową w potrzebę. Najtrudniej podarować własny czas. Ale, kiedy pomaganie stanie się naszym priorytetem i on się znajdzie.REKLAMA


Kampania „Nieważne kim jesteś, ważne, że pomagasz”

To akcja Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci, promująca dobroczynność i wolontariat. którą od paru lat chętnie wspierają polskie gwiazdy i szanowani mieszkańcy Podkarpacia. Mają różne pasje, zainteresowania i sposoby na życie, ale łączy ich chęć pomagania. „Ono jest ważne” - przekonują w kampanii.

W nowej odsłonie tej akcji wzięło udział kilkanaście osób. Jest wśród nich aktor Cezary Pazura i jego żona Edyta, Olga Bończyk, Jacek Rozenek i słynny mim Ireneusz Krosny. Do pomagania zachęcają także, wspólnie z córką, Beata i Robert Jansonowie. Na serii kolorowych banerów nie zabrakło siatkarzy Asseco Resovii i rekordzisty Guinessa w trialu rowerowym - Krystiana Herby. Kampanię wsparła również Monika Szela, dyrektor Teatru Maska, dr hab. Jerzy Kierski, dziekan Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Duet Delfina&Bartek, czyli zwycięzcy V edycji programu „Mam Talent”. A to jeszcze nie wszyscy, bo są i blogerki, motocyklista, biznesmenka, masażystka.

Pomagać może każdy i w różny sposób - poświęcając swój czas jako wolontariusz albo przekazując datki, darowizny lub 1 % podatku (KRS 0000265120). Można także stworzyć własny baner z hasłem: „Nieważne kim jesteś, ważne, że pomagasz”, poprzez stronę waznezepomagasz.pl.

Pozytywna, kolorowa i pełna energii kampania, przypomina, że podopieczni Hospicjum, doświadczeni ciężkimi i nieuleczalnymi chorobami, tak jak wszystkie dzieci, zasługują na pogodne dzieciństwo. To misja, której Fundacja nie mogłaby zrealizować bez wsparcia setek ludzi. Dlatego kampania „Nieważne kim jesteś, ważne, że pomagasz” jest tak bardzo potrzebna. Pomaga dotrzeć z informacją o działalności Fundacji i Hospicjum do wielu osób, skłania do refleksji i zachęca do działania.

Wszystkim osobom, które wzięły w niej udział Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci składa serdeczne podziękowania.

Ty także możesz dołączyć do grona tych, którzy pomagają Fundacji. Wejdź na stronę hospicjum-podkarpackie.pl lub pomaganie-laczy.pl i dowiedz się, jak to zrobić.
 

Wykonano w ramach projektu: Rozbudowa i doposażenie Hospicjum dla Dzieci oraz działania informacyjno-szkoleniowe w zakresie opieki hospicyjnej w Województwie Podkarpackim. Projekt współfinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.


 

Źródło: art. promocyjny

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Aktualności Podkarpacie | 2,5 metrowy boa w stercie śmieci. Węża znaleźli pracownicy sortowni

2,5 metrowy boa w stercie śmieci. Węża znaleźli pracownicy sortowni

PODKARPACIE. Strażacy po przyjeździe na miejsce odkryli, że gad jest nieżywy....

Aktualności Podkarpacie | 82-latek zginął w pożarze. Do tragedii doszło w Roztokach Dolnych

82-latek zginął w pożarze. Do tragedii doszło w Roztokach Dolnych

PODKARPACIE. W akcji ratowniczo-gaśniczej uczestniczyło 6 zastępów straży pożarnych – 19 strażaków. ...

Aktualności Podkarpacie | 5 tysięcy litrów wina bez akcyzy. Ciężarówkę wypełnioną trunkiem zatrzymano na przejściu granicznym

5 tysięcy litrów wina bez akcyzy. Ciężarówkę wypełnioną trunkiem zatrzymano na przejściu granicznym

PODKARPACIE. W trakcie kontroli, funkcjonariusze ujawnili w naczepie 7506 butelek wina....

Aktualności Podkarpacie | Wyremontują drogę na przejściu granicznym w Korczowej. Cel: zmniejszenie kolejek

Wyremontują drogę na przejściu granicznym w Korczowej. Cel: zmniejszenie kolejek

KORCZOWA. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Alumbrados Viarios Sociedad Anonima S.A. z Zielonki, która zaoferowała zrealizowanie...

Aktualności Podkarpacie | 10-latka uratowała życie swojej mamie. Groziło jej zatrucie czadem

10-latka uratowała życie swojej mamie. Groziło jej zatrucie czadem

JAROSŁAW. 10-letnia dziewczynka uratowała życie swojej mamie dzwoniąc na numer alarmowy 112. ...

Nowe na portalu

REKLAMA

Najczęściej czytane

Rzeszów pod lupą

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Ankieta

Czy uważasz, że strefa płatnego parkowania w centrum Rzeszowa to dobre rozwiązanie?

TAK

NIE

Nie mam zdania

Głosuj Zobacz wyniki
Partnerzy: