Reklama

Aktualności

Korupcja kwitnie w samorządach

Dodano: 06.04.2012

Korupcja kwitnie w samorządach - Aktualności z Kraju
KRAJ, PODKARPACIE. Tam gdzie są duże pieniądze, tam jest pokusa.

Centralne Biuro Antykorupcyjne w ubiegłym roku najczęściej zatrzymywało przedstawicieli samorządów różnych szczebli: burmistrzów, wójtów, urzędników biurowych. Tak wynika z raportu CBA za zeszły rok, do którego dotarła “Rzeczpospolita”.

Gazeta ujawnia, że blisko jedna trzecia spraw operacyjnych prowadzonych w 2011 roku dotyczyła administracji samorządowej. Szef CBA Paweł Wojtunik twierdzi, że to właśnie w samorządach zagrożenie jest największe, bo przechodzi przez nie większość środków publicznych i odbywa się tam wiele inwestycji.

Ale rekordowe kwoty łapówek i tak zanotowano na szczeblu centralnym, bo tutaj skala “przekrętów” może być naprawdę wielka. Skorumpowany szef Centrum Projektów Informatycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji miał przyjąć aż 4 miliony złotych. Równie wielkie łapówki wchodziły w grę przy prywatyzacji LOT-u i dystrybutora energii, Stoenu.

Równie wielkie pieniądze miała zarobić Kazimiera T., wójt Kleszczowa w powiecie bełchatowskim. Ona i jej rodzina mogli się nieuczciwie wzbogacić nawet o 5 mln. Chodziło o grunty rolne, które skupili za bezcen przed tym, jak zostały przekwalifikowane na budowlane.

Podobne wnioski, jeśli chodzi o siedliska korupcji, wynikają z raportu „Poziom korupcji w Polsce”, przygotowanego przez Transparency International i Instytut Spraw Publicznych. Sprawdzał on odporność na korupcję różnych polskich instytucji i sfer życia publicznego. Najniższe oceny uzyskały w nim m.in. biznes, organizacje pozarządowe, administracja publiczna, rząd i – co ciekawe – Centralne Biuro Antykurupcyjne… Najwyżej oceniono NIK i Rzecznika Praw Obywatelskich. – Nie ma wskazówek, które by pozwalały nam twierdzić, że Polska jest krajem przeżartym korupcją – mówi jednak dr Grzegorz Makowski z ISP, współtwórca cytowanego opracowania.

Jego autorzy zwracają też uwagę, że istnieje pewnego rodzaju dysproporcja. Z jednej strony Polacy negują korupcję, jednocześnie jednak przyzwalając na kumoterstwo i nepotyzm. Bywa że takie zachowania są akceptowane przez władze.

Roman Madejowski


Źródło: Super Nowości, fot. Archiwum SN

Tagi

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Płaca minimalna 2535 zł, wyższa stawka brutto za godzinę pracy

Trzy czwarte Polaków jest zdania, że płaca minimalna powinna wynieść ok. 2535 zł. Takie są wyniki badania TNS....

Dodano: 22.12.2015 | Komentarze: 0

Ruszyła kampania społeczna "Nie [przy]dzwoń za kierownicą"

Celem akcji jest uświadomienie kierowcom zagrożeń związanych z korzystania z telefonu podczas prowadzenia samochodu,...

Dodano: 23.04.2015 | Komentarze: 0

MSZ wzywa obywateli polskich do opuszczenia Krymu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wzywa obywateli polskich do opuszczenia Krymu oraz do powstrzymywania się od planów podróżny na Ukrainę....

Dodano: 07.03.2014 | Komentarze: 0

Dziś Środa Popielcowa

KRAJ. W dniu dzisiejszym w kościele katolickim wypada Środa Popielcowa rozpoczynająca okres Wielkiego Postu....

Dodano: 05.03.2014 | Komentarze: 0

Pościć za Ukrainę

Episkopat wysunął apel o wspólną modlitwę Polaków za pokojowe rozstrzygnięcie konfliktu trwającego na Ukrainie....

Dodano: 25.02.2014 | Komentarze: 0

Rzeszów pod lupą

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Ankieta

Czy uważasz, że Pomnik Czynu Rewolucyjnego zniknie z przestrzeni miejskiej?

Tak

Nie

Trudno powiedzieć

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy: