Reklama

Aktualności

Oni mogą przekraczać prędkość

Dodano: 18.02.2013

Oni mogą przekraczać prędkość - Aktualności z Kraju
KRAJ, PODKARPACIE. Lista uprzywilejowanych pojazdów jest długa, ale działa zupełnie inaczej niż immunitet poselski.

Zasłanianie się immunitetem za wykroczenia na drogach wywołało falę oburzenia. Gdy zwykły obywatel za przekroczenie prędkości zostanie ukarany wysokim, kilkusetzłotowym mandatem, politycy pozostają bezkarni. Kto jeszcze poza nimi może jeździć szybciej niż pozwalają na to przepisy i komu nie grozi za to mandat?

Ustawa o ruchu drogowym wymienia pojazdy, które należą do grupy pojazdów uprzywilejowanych należących do konkretnych służb, m.in. policji, pogotowia, straży pożarnej, służb specjalnych. – Kierujący takim pojazdem może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych – tłumaczy nadkom. Piotr Bieniak z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji.

Złamanie przepisów przez pojazdy uprzywilejowane może nastąpić tylko w uzasadnionych sytuacjach. Bieniak wymienia tu: akcje związaną z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia, koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego, przejazdy kolumn pojazdów uprzywilejowanych oraz wykonywanie zadań związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.

W takich przypadkach policjanci nie wystawią mandatu, ale lista pojazdów uprzywilejowanych nie obowiązuje w Inspekcji Transportu Drogowego, która zarządza fotoradarami. – ITD nie posiada i nigdy nie posiadała listy aut, ani też listy właścicieli samochodów, którym mandaty za wykroczenia drogowe nie są wystawiane – informuje Łukasz Majchrzak z Wydziału Analiz Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w ITD. – Wszystkie sprawy procedowane są w standardowy sposób, niezależnie od właściciela pojazdu, a procedura stosowana przez ITD jest jednakowa tak w przypadku osób fizycznych, prawnych, jak i organów administracji publicznej – dodaje.

Skutki są jednak fatalne. Dyrektorzy stacji pogotowia ratunkowego muszą odpowiadać na każde wezwanie z GITD, uzasadniając każdy przypadek przekroczenia prędkości, a kierowcy karetek boją się utraty prawa jazdy.

Arkadiusz Rogowski
Źródło: Super Nowości, fot. Paweł Bialic

Tagi

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Płaca minimalna 2535 zł, wyższa stawka brutto za godzinę pracy

Trzy czwarte Polaków jest zdania, że płaca minimalna powinna wynieść ok. 2535 zł. Takie są wyniki badania TNS....

Dodano: 22.12.2015 | Komentarze: 0

Ruszyła kampania społeczna "Nie [przy]dzwoń za kierownicą"

Celem akcji jest uświadomienie kierowcom zagrożeń związanych z korzystania z telefonu podczas prowadzenia samochodu,...

Dodano: 23.04.2015 | Komentarze: 0

MSZ wzywa obywateli polskich do opuszczenia Krymu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wzywa obywateli polskich do opuszczenia Krymu oraz do powstrzymywania się od planów podróżny na Ukrainę....

Dodano: 07.03.2014 | Komentarze: 0

Dziś Środa Popielcowa

KRAJ. W dniu dzisiejszym w kościele katolickim wypada Środa Popielcowa rozpoczynająca okres Wielkiego Postu....

Dodano: 05.03.2014 | Komentarze: 0

Pościć za Ukrainę

Episkopat wysunął apel o wspólną modlitwę Polaków za pokojowe rozstrzygnięcie konfliktu trwającego na Ukrainie....

Dodano: 25.02.2014 | Komentarze: 0

Rzeszów pod lupą

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Ankieta

Czy uważasz, że Pomnik Czynu Rewolucyjnego zniknie z przestrzeni miejskiej?

Tak

Nie

Trudno powiedzieć

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy: