Reklama

Aktualności

Zamiast prezentacji maturalnej odpowiedź na losowe pytanie

Dodano: 06.02.2013

Zamiast prezentacji maturalnej odpowiedź na losowe pytanie - Aktualności z Kraju
PODKARPACIE. Przykładowe pytania i zadania na nowej maturze wraz z rozwiązaniami zostaną opublikowane przez CKE w informatorach z poszczególnych przedmiotów w terminie do 31 sierpnia 2013 r.

Do konsultacji społecznych trafił projekt, który zakłada usunięcie prezentacji na maturze z języka polskiego oraz kładzie nacisk na wiedzę z języka polskiego, matematyki i języka obcego na sprawdzianie w VI klasie szkoły podstawowej.

Minister edukacji Krystyna Szumilas przedstawiła projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu oceniania, który zawiera propozycje zmian na maturze i na sprawdzianie szóstoklasisty. Nowa formuła obu tych egzaminów ma dotknąć uczniów od wiosny 2015 roku, czyli tych, którzy w obecnym roku szkolnym uczą się w pierwszych klasach szkół ponadgimnazjalnych.

Nowa matura

Od 2015 roku maturzyści będą zdawać obowiązkowo egzamin pisemny z języka polskiego, obcego i matematyki tylko na jednym poziomie, który obecnie odpowiada poziomowi podstawowemu. Dodatkowo, będą musieli wybrać jeden przedmiot do wyboru, z którego napiszą maturę na poziomie odpowiadającym dziś poziomowi rozszerzonemu. To, zdaniem resortu edukacji, ma przygotować maturzystów do bardziej efektywnego studiowania.

Koniec prezentacji


Obowiązkowe będą też dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i języka obcego. Jednak egzamin z języka polskiego całkowicie zmieni swoją formułę. Zdający będzie musiał odpowiadać na wylosowane pytanie przygotowane przez CKE. Maturzysta dostanie fragment tekstu literackiego lub popularno–naukowego, albo reprodukcję obrazu lub plakatu teatralnego. Będzie miał 15 minut, żeby przygotować się do odpowiedzi.

Dwa sprawdziany w VI klasie

Szóstoklasiści będą pisać sprawdzian w dwóch częściach. Najpierw komisja sprawdzi wiedzę z języka polskiego i matematyki, a także wykorzystanie umiejętności z tych przedmiotów w zadaniach o kontekście przyrodniczym i historycznym. Uczeń będzie miał 80 minut. Druga część sprawdzi wiedzę z języka obcego. Na rozwiązanie zadań zamkniętych szóstoklasista będzie miał 45 minut. Proste zadania na sprawdzianie zastąpione zostaną trudniejszymi, które wymagają logicznego myślenia i wyciągania wniosków.

Blanka Szlachcińska


Źródło: Super Nowości, fot. Wit Hadło

Tagi

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Płaca minimalna 2535 zł, wyższa stawka brutto za godzinę pracy

Trzy czwarte Polaków jest zdania, że płaca minimalna powinna wynieść ok. 2535 zł. Takie są wyniki badania TNS....

Dodano: 22.12.2015 | Komentarze: 0

Ruszyła kampania społeczna "Nie [przy]dzwoń za kierownicą"

Celem akcji jest uświadomienie kierowcom zagrożeń związanych z korzystania z telefonu podczas prowadzenia samochodu,...

Dodano: 23.04.2015 | Komentarze: 0

MSZ wzywa obywateli polskich do opuszczenia Krymu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wzywa obywateli polskich do opuszczenia Krymu oraz do powstrzymywania się od planów podróżny na Ukrainę....

Dodano: 07.03.2014 | Komentarze: 0

Dziś Środa Popielcowa

KRAJ. W dniu dzisiejszym w kościele katolickim wypada Środa Popielcowa rozpoczynająca okres Wielkiego Postu....

Dodano: 05.03.2014 | Komentarze: 0

Pościć za Ukrainę

Episkopat wysunął apel o wspólną modlitwę Polaków za pokojowe rozstrzygnięcie konfliktu trwającego na Ukrainie....

Dodano: 25.02.2014 | Komentarze: 0

Rzeszów pod lupą

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Ankieta

Czy uważasz, że Pomnik Czynu Rewolucyjnego zniknie z przestrzeni miejskiej?

Tak

Nie

Trudno powiedzieć

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem