Reklama

Aktualności

Przed czym uchroni nas polisa mieszkaniowa?

Dodano: 18.02.2019

Przed czym uchroni nas polisa mieszkaniowa? - art. sposn.
Polisa mieszkaniowa to ubezpieczenie dobrowolne, wybierane w sytuacji, gdy właściciel nieruchomości jest zainteresowany tym, by zapewnić sobie alternatywę w razie nieszczęśliwego zdarzenia. Gdy dojdzie do częściowego lub całkowitego zniszczenia nieruchomości, polisa jest świetnym źródłem sfinansowania napraw.
 
Tego rodzaju ochrona jest bardzo korzystna i przydatna. Pozwala uchronić się przed finansowymi skutkami różnorodnych nieszczęśliwych zdarzeń, na które tak naprawdę ubezpieczony właściciel nie ma wpływu.  Podobnie wygląda sprawa jeżeli chodzi o ubezpieczenie domu w budowie (www.ubezpieczeniemieszkania.pl). Podobny jest tu zakres ryzyk, jak również funkcjonowanie całej ochrony ubezpieczeniowej.
 
Zakres ochrony ubezpieczeniowej
 
Zakres ochrony ubezpieczeniowej to z jednej strony przedmioty, które są objęte ubezpieczeniem, a z drugiej strony ryzyka, które bierze na siebie firma ubezpieczeniowa.
 
Przedmioty objęte ochroną można podzielić zasadniczo na dwie grupy. Pierwsza z nich, która objęta jest ochroną podstawową, to mury i stałe elementy. Natomiast druga grupa, to ogólnie mówiąc ruchomości domowe. Można je ubezpieczyć w ramach różnorodnych rozszerzeń. Ruchomości dzielą się też na mniejsze podgrupy. Ma to głównie znaczenie w celu ustalenia odpowiedniej wysokości sumy ubezpieczenia dla poszczególnych grup.
 
Jeżeli zaś chodzi o ryzyka ubezpieczeniowe, to najogólniej mówiąc, są to różnorodne zdarzenia losowe lub spowodowane przez osoby trzecie, które powodują, że nieruchomość ulega zniszczeniu.
 
Ryzyka ubezpieczeniowe spowodowane przez działanie sił natury
 
Ryzyka ubezpieczeniowe, które spowodowane są przez działanie sił natury, to wszystkie te, do których powstania nie przyłożyła ręki żadna osoba trzecia. Dzielą się one na ryzyka podstawowe, za które firma ponosi odpowiedzialność w ramach ochrony podstawowej, oraz ryzyka dodatkowe.
 
Zasadniczo, w ramach ryzyk podstawowych znaleźć można pożar, zalanie i od kilku do kulkunastu innych zdarzeń losowych. Niektóre firmy dołączają tu również przepięcie. Nie jest to jednak standardowo ujęte w ochronie podstawowej.
 
Ryzyka dodatkowe to wszystkie te, które można dodatkowo ująć w ochronie ubezpieczeniowej. One również dzielą się na dwie grupy:
 • ryzyka nazwane;
 • ryzyka nienazwane.
 
Decydując się na ubezpieczenie w ramach ryzyk nazwanych, ubezpieczony może wybrać, jaki zakres ochrony go interesuje. I tak znajdują się tutaj następujące zdarzenia (poza pożarem i zalaniem):
 • przepięcie;
 • zalanie wodami opadowymi;
 • zalanie wodami gruntowymi;
 • zalanie przez wody występujące z naturalnych granic (powódź);
 • uderzenie pioruna;
 • intensywne opady deszczu;
 • wichury i silne wiatry.
 
Przeglądając dowolne ubezpieczenie mieszkania online na www.ubezpieczeniemieszkania.pl można zauważyć, że lista nie zawsze jest tak bogata. Dzieje się tak dlatego, że każda firma ubezpieczeniowa indywidualnie decyduje, jakie zdarzenia chce objąć swoją odpowiedzialnością.
 
Decydując się natomiast na ubezpieczenie na wypadek ryzyk nienazwanych, zyskuje się zdecydowanie większą, szerszą ochronę. Jest to tak zwana formuła All Risk, która działa zawsze, gdy do zdarzenia dojdzie bez winy samego ubezpieczonego. W ramach ubezpieczenia na wypadek ryzyk nienazwanych, każde nieszczęśliwe zdarzenie skutkuje wypłatą odszkodowania, chyba że ubezpieczyciel wykaże, że była to ewidentna wina ubezpieczonego.
 
Ryzyka związane z działaniem osób trzecich
 
Jest też grupa ryzyk, które wiążą się z działaniem osób trzecich. Tu gama zdarzeń jest znacznie mniejsza. Działania te muszą być spowodowane przez osoby, które nie zamieszkują razem z ubezpieczonym w jednym gospodarstwie domowym. W przeciwnym razie, firma ubezpieczeniowa odmówi wypłaty odszkodowania.
 
Zniszczenia muszą być więc wyrządzone przez osoby całkowicie niespokrewnione i niezwiązane z ubezpieczonym.
 
W ramach ryzyk, które objęte są ochroną ubezpieczeniową, a zależne są od działania osób trzecich, firmy ubezpieczeniowe wymieniają najczęściej:
 
 • kradzież z włamaniem;
 • dewastację;
 • wandalizm.
 

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

05.03.2019 08:32:47

~INPLUS

05.03.2019 08:32:34

~INPLUS

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Na przejściu dla pieszych przy C.H. Nowy Świat będzie sygnalizacja świetlna

RZESZÓW. Sygnalizacja powinna funkcjonować do połowy lipca. ...

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Kolejny kontrowersyjny projekt uchwały Ratusza. Chodzi o zamknięcie wszystkich sklepów po północy

RZESZÓW. Wg. projektu uchwały sklepy mają być otwierane i zamykane codziennie w godzinach od 5.00 do 24.00. ...

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Trwa zbiórka pieniędzy dla rzeszowskiego alpinisty. Doznał wgłębnego złamania czaszki

RZESZÓW. Lekarze musieli mu usunąć fragment czaski, teraz 37-latek czeka na replastykę czaszki. Potrzeba 50 tys. zł. ...

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Mieszkańcy gminy Głogów Młp. nie zgadzają się na przyłączenie Pogwizdowa Nowego do Rzeszowa

RZESZÓW. Za włączeniem sołectwa do Rzeszowa opowiedziało się 26 (4%) mieszkańców, przeciw 571 (95%). ...

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Rzeszów z wyróżnieniami za oświetlenie dróg i terenów publicznych

RZESZÓW. Konkurs organizowany jest przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego. ...

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Rzeszów pod lupą

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem