Reklama

Aktualności Rzeszów

10 ciekawych projektów zgłoszonych do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok

Dodano: 03.10.2017

10 ciekawych projektów zgłoszonych do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok - Aktualności Rzeszów

fot. z profilu FB "Rzeszów Smart City"

RZESZÓW. Wybraliśmy dziesięć projektów Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok, które według nas zasługują na szczególną uwagę. Przypomnijmy, że głosowanie trwa do 6 października 2017 roku.

Głosować możemy za pośrednictwem strony internetowej, bądz w formie papierowej. W głosowaniu internetowym mogą uczestniczyć jedynie  osoby posiadające zameldowanie na terenie miasta. Osoby bez zameldowania mogą głosowac wyłącznie w formie papierowej.    

Osoby uprawione do głosowania mogą oddać swój głos na jedno zadanie w każdej z trzech kategorii. W pierwszej kategorii znajdziemy projekty budowy, modernizacji lub remontu infrastruktury miejskiej, druga kategoria dotyczy tych samych kwestii co pierwsza kategoria, lecz w zakresie infrastruktury osiedlowej. Trzecia kategoria, to projekty o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym.

Łącznie w trzech kategoriach znajdziemy 87 projektów. Oto lista dziesięciu - według nas - najciekawszych projektów zawartych w rzeszowskim Budżecie Obywatelskim:

1. Budowa kompleksu bezpiecznych miejsc postojowych i wiat na rowery przy: szkołach, urzędach, bibliotekach, miejscach publicznych.

Z badań przeprowadzonych w latach 2012 i 2014 wynika, że ruch rowerowy w Rzeszowie wzrósł o 28%. Ze względu na niewystarczającą liczbę miejsc parkingowych, rowerzyści przypinają swoje rowery do słupów, krat, znaków drogowych bądź ogrodzeń. Według danych KMP Rzeszów, rocznie ok. 300 rowerów zostaje skradzionych.

Projekt budowy miejsc postojowych dla rowerów zakłada zakup i montaż stojaków typu U oraz montaż i zakup wiat na stojaki rowerowe. Będą one umieszczone przy urzędach, bibliotekach, szkołach, instytucjach kultury oraz przy terenach rekreacyjnych. Inicjatywa zakłada budowę ok. 500 stojaków i 30 wiat.

Szacowany koszt zadania: 500 000 zł

2. Stacja pomiaru rowerzystów.

Miasto Rzeszów nie prowadzi żadnych badań ruchu rowerowego, przez co nie wiadomo ilu tak naprawdę rowerzystów porusza się po rzeszowskich drogach oraz jaki jest procentowy udział rowerów w ruchu ogólnym. Dane uzyskiwane ze stacji pomiaru mogą być uwzględniane w projektach transportowych.

Budowa stacji pozwoli monitorować ilu jest rowerzystów w naszym mieście. Każdy mieszkaniec będzie miał wgląd w te dane. Ponadto stacje pomiaru będą na bieżąco wyświetlać istotne informacje z punktu widzenia rowerzysty, tj. stan jakości powietrza, temperatura, aktualna godzina oraz liczbę rowerzystów którzy przebyli ten odcinek w ciągu dnia, miesiąca czy roku. Rzeszowscy rowerzyści wskazali następujące lokalizacje do budowy stacji pomiaru: Most Zamkowy, Karpacki, Mazowieckiego, Załęski i Wisłokostrada.

Projekt zakłada budowę dwóch stacji.

Szacowany koszt zadania: 150 000 zł

3. Rzeszów w dłoni.

Aplikacja - która ma zostać stworzona w ramach projektu - ukierunkowana będzie dla osób przyjeżdzających do Rzeszowa. Aplikacja będzie spełniała role wirtualnego przewodnika. Pomysłodawcy projektu uważają, że osoby przyjeżdzające do miasta mają problem z uzyskaniem wiedzy odnośnie „przewodników” bądź aplikacji wspomagających zwiedzanie.

Aplikacja ma mieć dostęp do bieżących informacji dot. Aktualnego stanu powietrza, umożliwić spacer po najciekawszych miejscach w Rzeszowie i regionie. Poprzez określenie dostępnego czasu na zwiedzanie, użytkownicy będą mogli dostosowywać trasę. Każde miejsce na trasie będzie zawierało szeroki opis informacyjny oraz dokumentacje zdjęciową. Mieszkańcy Rzeszowa znajdą w aplikacji miejsca gdzie mogą zorganizować grilla, miejsca zabaw dla dzieci. Osoby aktywne będą mogły zarezerwować dla siebie i znajomych Orlik na odpowiednią godzinę.

Szacowany koszt zadania: 65 000 zł.

4. SMART CENTRUM.

Projekt przewiduje wyposażenie osiedli Śródmieście Północ, Śródmieście Południe, rzeszowskiego Rynku oraz okolic dworca w nowoczesne, multimedialne tablice informacyjne, interaktywne mapy turystyczne miasta, wi-fi na Rynku i pl. Cichociemnych.REKLAMA

Pomysł wiąże się z budową z instalacją nowoczesnego systemu oświetleniowego, wyposażonego w inteligentne lampy LED i czujniki z regulatorem natężenia oświetlenia, detektory ruchu, czujniki jakości powietrza.

Szacowany koszt zadania: 800 000 zł.

5. SMART BULWARY.

Projekt składa się z trzech etapów (wszystkie dotyczą Bulwarów):
  • Budowa Edu-Parku/Placu Wodnego dla dzieci. Polega to na rewitalizacji nieczynnej okrągłej fontanny na rzeszowskich bulwarach i umieszczeniu tam instalacji wodnych o charakterze edukacyjnym,
  • Ścieżka biegowa od potoku Rudka do przejścia podziemnego pod al. Powstańców Warszawy,
  • Zakup i instalacja designerskich SmartŁawek, SmartSof, zestawów hamaków, ławek ze stolikiem do czytania, zestawów siedzących wraz ze stolikami piknikowymi. 

Szacowany koszt zadania: 1 000 000 zł.

6. Letni piknik rodzinny z kulturą marynistyczną – Rzeszowski Zalew 2018.

Głównym celem projektu jest wykorzystanie kulturalno-rekreacyjnego potencjału Zalewu rzeszowskiego i okolic Lisiej Góry, poprzez udostępnienie szerokiej publiczności obcowanie ze sportami wodnymi.

Podczas pikniku prezentowane będą różne dziedziny kultury marynistycznej oraz przedstawione zostaną uniwersalne wartości związane z żeglarstwem.

Szacowany koszt zadania: 42 000 zł.

7. „Rzeszowski Tydzień Zwierząt 2018”.

Wydarzenie z okazji Światowego Tygodnia Zwierząt obchodzone jest  od 4 do 11 października. Organizatorzy wydarzenia chcą zwiększyć świadomość mieszkańców w zakresie bezdomnych zwierząt, ich przyczyn oraz rezultatów.

Wydarzenie obejmuje trzy dni podczas których odbędzie się koncert charytatywny na rzecz bezdomnych zwierząt. Zorganizowana zostanie konferencja pro zwierzęca w Rzeszowie dotycząca różnych aspektów życia ze zwierzętami oraz opieki nad nimi. W ostatnim dniu festiwalu zorganizowany zostanie Piknik pro zwierzęcy na rzeszowskich Bulwarach.

Szacowany koszt zadania: 50 000 zł.

8. Rzeszowski Rajd Rowerowy.

Stowarzyszenie rowery.rzeszow.pl zgłosiło projekt organizacji imprezy sportowej dla rowerzystów. Chcą zorganizować rajd/wyścig rowerowy na terenie miasta Rzeszowa.

Miasto Rzeszów nie organizuje obecnie tego typu imprez.

Szacowany koszt zadania: 40 000 zł.

9. Mini ścieżka zdrowia ze zjeżdżalnią talerzykową typu tyrolskiego na Osiedlu Przybyszówka na działce miejskiej nr 653 przy ul. Dębickiej.

Społeczność Osiedla Przybyszówka ze względu na brak miejsc przeznaczonych do rekreacji całych rodzin i młodzieży zgłosiła potrzebę stworzenia stosownych miejsc, posiadających elementy sportowo rekreacyjne.

Projekt ma umożliwić mieszkańcom osiedla wspólne spędzanie wolnego czasu z rodzinami, może być także wykorzystywane przez młodzież. Projekt zakłada budowę placu zabaw oraz zagospodarowanie przestrzenne działki miejskiej nr 653.

Szacowany koszt zadania: 179 000 zł.

10. Park na Osiedlu Miłocin miejscem odpoczynku i rekreacji. Budowa parku otwartego wraz ze ścieżką dydaktyczną i urządzeniami rekreacyjnymi dla dzieci oraz dorosłych. 

Projekt obejmuje zaprojektowanie głównego wejścia do parku, ustawienie ławeczek, opis roślinności znajdującej się na terenie parku, stworzenie dojścia od ulicy do placu zabaw, doposażenie istniejącego placu zabaw o nowe urządzenia i elementy siłowni zewnętrznej dla dorosłych.

Stworzenie ścieżki dydaktycznej ma pomóc w lekcjach biologii, organizowanych przez Szkołę Podstawową na Baranówce.

Szacowany koszt zadania: 150 000 zł.
 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Scena na Bulwarach do remontu - Aktualności Rzeszów

Scena na Bulwarach do remontu

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na remont sceny na terenie Parku Kultury i Wypoczynku na Bulwarach....

Kaplica Sykstyńska w skali 1:1. Niezwykły album można zobaczyć w Rzeszowie (ZDJĘCIA) - Aktualności Rzeszów

Kaplica Sykstyńska w skali 1:1. Niezwykły album można zobaczyć w Rzeszowie (ZDJĘCIA)

RZESZÓW. Od 18 lipca w Rzeszowie można zobaczyć niezwykłe dzieło poligraficzne. ...

Druga tura mediacji w rzeszowskim szpitalu.  Zarząd zaproponuje 1200 zł do wynagrodzenia - Aktualności Rzeszów

Druga tura mediacji w rzeszowskim szpitalu. Zarząd zaproponuje 1200 zł do wynagrodzenia

RZESZÓW. 18 lipca rozpocznie się druga tura mediacji z pracownikami medycznymi Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Zarząd...

Potańcówka w stylu lat 80-tych. „Domówka u Janusza” już w najbliższą środę - Aktualności Rzeszów

Potańcówka w stylu lat 80-tych. „Domówka u Janusza” już w najbliższą środę

RZESZÓW. Nazwa wydarzenia inspirowana jest osobą Edwarda Janusza. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Czy uważasz, że Pomnik Czynu Rewolucyjnego zniknie z przestrzeni miejskiej?

Tak

Nie

Trudno powiedzieć

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem