Reklama

Aktualności Rzeszów

49 mln zł na odmulenie rzeszowskiego zalewu. Jest postęp, jednak krótkotrwały

Dodano: 05.06.2018

49 mln zł na odmulenie rzeszowskiego zalewu. Jest postęp, jednak krótkotrwały - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Podpisano umowę w myśl, której po raz pierwszy od wielu lat zostały zainwestowane jakiekolwiek środki w odmulenie rzeszowskiego zalewu. Protesty ekologów wciąż możliwe, a sama umowa w perspektywie czasu, może okazać się jedynie syzyfową pracą.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska na kwotę 49 mln zł. Za taką kwotę przez cztery lata będzie oczyszczany rzeszowski zalew.

„Traktujemy to zadanie jako jedno z najważniejszych. Natychmiast po przepisaniu decyzji środowiskowej z 2017 roku na rzecz nowego inwestora, zostanie ogłoszony przetarg na dokumentację projektową zgodnie z przyjętym Harmonogramem z NFOSiGW w Warszawie” – wyjaśnia Małgorzata Wajda dyrektor RZGW „Wody Polskie” w Rzeszowie.

Zagrożenia i problemy

Wciąż jednym ze znaczniejszych problemów, jeżeli chodzi o odmulenie zalewu, pozostają ekolodzy, którzy w każdej chwili mogą rozpocząć odpowiednie czynności, aby opóźnić bądź przerwać prace nad Wisłokiem.

„Będziemy starali się ich przekonać, że potrafimy znaleźć takie rozwiązanie, iż zmienią swoje zdanie” – zapewnia Małgorzata Wajda.REKLAMA

Według decyzji środowiskowej, której podlega proces oczyszczania, muł zostanie wybrany i przewieziony w inne miejsce, gdzie nie ma wody. Prace potrwają cztery lata, jednak sam proces okazuje się być błędnym kołem, gdyż teren odmulony w pierwszym roku prac, w piątym ponownie zostanie zamulony.

„Procesy zamulania zbiorników, są procesami które występują. Chodzi o to tylko, żeby ten proces jak najbardziej spowolnić i musimy iść w tym kierunku” – dodaje Wajda.

Przebudowa zapory na moście Karpackim

Prace, które zostaną wykonane na zalewie są ściśle określone przez ww. decyzję środowiskową, która w pracach nie przewiduje przebudowy zapory w taki sposób aby zbierający się muł w miarę systematycznie opuszczał zbiornik.

Remont tamy polegałby na umieszczeniu w jej dolnej części otworów umożliwiających przepływ wody na drugą stronę. Aktualnie włazy umieszczone są w górnej części, co uniemożliwia odpowiedni przepływ wody, tak aby zamulanie zalewu postępowało wolniej. 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Protest w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Pracownicy są niezadowoleni z płac - Aktualności Rzeszów

Protest w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Pracownicy są niezadowoleni z płac

RZESZÓW. Pracownicy manifestują swoje niezadowolenie z niskich płac nosząc żółte wstążki na znak ogólnopolskiego protes...

21 stycznia rozpoczną się konsultacje w sprawie zmiany granic Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

21 stycznia rozpoczną się konsultacje w sprawie zmiany granic Rzeszowa

RZESZÓW. Decyzje o zmianie granic zapadną do końca lipca. ...

W sobotę uruchomią syreny alarmowe - Aktualności Rzeszów

W sobotę uruchomią syreny alarmowe

RZESZÓW. Syreny zabrzmią 19 stycznia o godzinie 12.00. ...

Poszukiwania 25-latka zakończone. Mężczyzna skontaktował się z rodziną  - Aktualności Rzeszów

Poszukiwania 25-latka zakończone. Mężczyzna skontaktował się z rodziną

RZESZÓW. O poszukiwaniach 25-latka informowaliśmy w środę.  ...

Podpisano umowę na odbiór śmieci w 2019 roku. Decyzja zapadła bez konsultacji z prezydentem - Aktualności Rzeszów

Podpisano umowę na odbiór śmieci w 2019 roku. Decyzja zapadła bez konsultacji z prezydentem

RZESZÓW. „Dyrektor MPGK podpisał umowę nie konsultując się z prezydentem” – informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik p...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem