Reklama

Aktualności Rzeszów

49 mln zł na odmulenie rzeszowskiego zalewu. Jest postęp, jednak krótkotrwały

Dodano: 05.06.2018

49 mln zł na odmulenie rzeszowskiego zalewu. Jest postęp, jednak krótkotrwały - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Podpisano umowę w myśl, której po raz pierwszy od wielu lat zostały zainwestowane jakiekolwiek środki w odmulenie rzeszowskiego zalewu. Protesty ekologów wciąż możliwe, a sama umowa w perspektywie czasu, może okazać się jedynie syzyfową pracą.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska na kwotę 49 mln zł. Za taką kwotę przez cztery lata będzie oczyszczany rzeszowski zalew.

„Traktujemy to zadanie jako jedno z najważniejszych. Natychmiast po przepisaniu decyzji środowiskowej z 2017 roku na rzecz nowego inwestora, zostanie ogłoszony przetarg na dokumentację projektową zgodnie z przyjętym Harmonogramem z NFOSiGW w Warszawie” – wyjaśnia Małgorzata Wajda dyrektor RZGW „Wody Polskie” w Rzeszowie.

Zagrożenia i problemy

Wciąż jednym ze znaczniejszych problemów, jeżeli chodzi o odmulenie zalewu, pozostają ekolodzy, którzy w każdej chwili mogą rozpocząć odpowiednie czynności, aby opóźnić bądź przerwać prace nad Wisłokiem.

„Będziemy starali się ich przekonać, że potrafimy znaleźć takie rozwiązanie, iż zmienią swoje zdanie” – zapewnia Małgorzata Wajda.REKLAMA

Według decyzji środowiskowej, której podlega proces oczyszczania, muł zostanie wybrany i przewieziony w inne miejsce, gdzie nie ma wody. Prace potrwają cztery lata, jednak sam proces okazuje się być błędnym kołem, gdyż teren odmulony w pierwszym roku prac, w piątym ponownie zostanie zamulony.

„Procesy zamulania zbiorników, są procesami które występują. Chodzi o to tylko, żeby ten proces jak najbardziej spowolnić i musimy iść w tym kierunku” – dodaje Wajda.

Przebudowa zapory na moście Karpackim

Prace, które zostaną wykonane na zalewie są ściśle określone przez ww. decyzję środowiskową, która w pracach nie przewiduje przebudowy zapory w taki sposób aby zbierający się muł w miarę systematycznie opuszczał zbiornik.

Remont tamy polegałby na umieszczeniu w jej dolnej części otworów umożliwiających przepływ wody na drugą stronę. Aktualnie włazy umieszczone są w górnej części, co uniemożliwia odpowiedni przepływ wody, tak aby zamulanie zalewu postępowało wolniej. 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Prawie 1 milion zł dla WSIiZ na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego - Aktualności Rzeszów

Prawie 1 milion zł dla WSIiZ na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosił komunikaty o wysokości subwencji ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój p...

Uniwersytet Rzeszowski jednak nie zmieni logo - Aktualności Rzeszów

Uniwersytet Rzeszowski jednak nie zmieni logo

RZESZÓW. Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Sylwester Czopek podjął decyzję o zachowaniu obecnie obowiązującego logo uc...

Zmiana rozkładu jazdy linii nr 4. Pojedzie przez nowy łącznik - Aktualności Rzeszów

Zmiana rozkładu jazdy linii nr 4. Pojedzie przez nowy łącznik

Od soboty, 25 maja 2019 r. linia autobusowa nr 4 pojedzie według nowego rozkładu jazdy oraz na zmienionej trasie, uwzględniającej nowe przys...

W czwartek możliwe utrudnienia w ruchu. Ulicami Rzeszowa przejdzie korowód studentów - Aktualności Rzeszów

W czwartek możliwe utrudnienia w ruchu. Ulicami Rzeszowa przejdzie korowód studentów

RZESZÓW. Korowód poruszał się będzie prawymi pasami ruchu. W miarę możliwości, policjanci będą przepuszczać kierujących z lewe...

W czwartek otwarcie łącznika ul. Lubelskiej z ul. Warszawską - Aktualności Rzeszów

W czwartek otwarcie łącznika ul. Lubelskiej z ul. Warszawską

RZESZÓW. Otwarcie drogi 23 maja o godz. 11.00. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem