Reklama

Aktualności Rzeszów

49 mln zł na odmulenie rzeszowskiego zalewu. Jest postęp, jednak krótkotrwały

Dodano: 05.06.2018

49 mln zł na odmulenie rzeszowskiego zalewu. Jest postęp, jednak krótkotrwały - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Podpisano umowę w myśl, której po raz pierwszy od wielu lat zostały zainwestowane jakiekolwiek środki w odmulenie rzeszowskiego zalewu. Protesty ekologów wciąż możliwe, a sama umowa w perspektywie czasu, może okazać się jedynie syzyfową pracą.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie podpisał umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska na kwotę 49 mln zł. Za taką kwotę przez cztery lata będzie oczyszczany rzeszowski zalew.

„Traktujemy to zadanie jako jedno z najważniejszych. Natychmiast po przepisaniu decyzji środowiskowej z 2017 roku na rzecz nowego inwestora, zostanie ogłoszony przetarg na dokumentację projektową zgodnie z przyjętym Harmonogramem z NFOSiGW w Warszawie” – wyjaśnia Małgorzata Wajda dyrektor RZGW „Wody Polskie” w Rzeszowie.

Zagrożenia i problemy

Wciąż jednym ze znaczniejszych problemów, jeżeli chodzi o odmulenie zalewu, pozostają ekolodzy, którzy w każdej chwili mogą rozpocząć odpowiednie czynności, aby opóźnić bądź przerwać prace nad Wisłokiem.

„Będziemy starali się ich przekonać, że potrafimy znaleźć takie rozwiązanie, iż zmienią swoje zdanie” – zapewnia Małgorzata Wajda.REKLAMA

Według decyzji środowiskowej, której podlega proces oczyszczania, muł zostanie wybrany i przewieziony w inne miejsce, gdzie nie ma wody. Prace potrwają cztery lata, jednak sam proces okazuje się być błędnym kołem, gdyż teren odmulony w pierwszym roku prac, w piątym ponownie zostanie zamulony.

„Procesy zamulania zbiorników, są procesami które występują. Chodzi o to tylko, żeby ten proces jak najbardziej spowolnić i musimy iść w tym kierunku” – dodaje Wajda.

Przebudowa zapory na moście Karpackim

Prace, które zostaną wykonane na zalewie są ściśle określone przez ww. decyzję środowiskową, która w pracach nie przewiduje przebudowy zapory w taki sposób aby zbierający się muł w miarę systematycznie opuszczał zbiornik.

Remont tamy polegałby na umieszczeniu w jej dolnej części otworów umożliwiających przepływ wody na drugą stronę. Aktualnie włazy umieszczone są w górnej części, co uniemożliwia odpowiedni przepływ wody, tak aby zamulanie zalewu postępowało wolniej. 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Wojciech Buczak wytyka prezydentowi Ferencowi podpisanie deklaracji w sprawie uchodźców - Aktualności Rzeszów

Wojciech Buczak wytyka prezydentowi Ferencowi podpisanie deklaracji w sprawie uchodźców

RZESZÓW. Buczak boi się o bezpieczeństwo, a Ferenc z kolei zapewnia, że chce przyjąć jedynie chrześcijan. ...

18,7 mln zł na poszerzenie oferty multimedialnej Podziemnej Trasy Turystycznej. Powstanie m.in. skwer kultury - Aktualności Rzeszów

18,7 mln zł na poszerzenie oferty multimedialnej Podziemnej Trasy Turystycznej. Powstanie m.in. skwer kultury

RZESZÓW. Stworzona zostanie aranżacja holu, ekspozycja multimedialnej Podziemnej Trasy Turystycznej w Rzeszowie oraz tzw. skwer kultu...

Wmurowano akt erekcyjny pod budowę Jednostki Ratowniczej-Gaśniczej nr 3. Obiekt znajdzie się na Dworzysku - Aktualności Rzeszów

Wmurowano akt erekcyjny pod budowę Jednostki Ratowniczej-Gaśniczej nr 3. Obiekt znajdzie się na Dworzysku

RZESZÓW. Wykonawca robót będzie firma Baudziedzic, która zrealizuje główną część inwestycji za kwotę 14 919 883,...

Zatrzymano 78-latka podejrzanego o dopuszczenie się czynności seksualnych względem małoletnich poniżej 15 roku życia - Aktualności Rzeszów

Zatrzymano 78-latka podejrzanego o dopuszczenie się czynności seksualnych względem małoletnich poniżej 15 roku życia

RZESZÓW. Sprawcy za zarzucane mu przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. ...

Burza wokół ul. 3 Maja. Najpierw temat podniósł poseł Buczak, dzień później radni PiS - Aktualności Rzeszów

Burza wokół ul. 3 Maja. Najpierw temat podniósł poseł Buczak, dzień później radni PiS

RZESZÓW. Radni PiS chcieli, aby miasto wygospodarowało 20 tyś zł na opracowanie ekspertyzy inwestycji. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem