Reklama

Aktualności Rzeszów

Dzień Odkrywców. Poznaj tajniki nauki i techniki

Dodano: 05.06.2013

Dzień Odkrywców. Poznaj tajniki nauki i techniki - Aktualności Rzeszów
RZESZÓW. W najbliższa sobotę, 8 czerwca po raz 4. odbędzie się  Interaktywny Piknik Wiedzy. Miejsce wydarzenia to centrum miasta, przy al. Lubomirskich, placu AK oraz ul. Szopena w okolicach Zamku od godz. 11:00 do 18:00.

Na obszarze objętym Piknikiem rozmieszczone zostaną namioty miasteczka piknikowego w skład którego wejdą stoiska ekspozycyjne prawie 50 wystawców z całej Polski reprezentujących uczelnie, kola naukowe, firmy, stowarzyszenia i szkoły a prawie 200 animatorów i edukatorów zaprezentuje eksponaty i pokazy z wielu dziedzin nauki i techniki.

Miasteczko piknikowe podzielone będzie na trzy „dzielnice”: Piknik Północny, Piknik Centralny i Piknik Południowy. Każda z „dzielnic” będzie miała inną charakterystykę i składać się będzie z wydzielonych obszarów tematycznych.

Piknik Północny, w skład którego wejdzie „Plac Atomów” oraz „Aleja Edukacji”, obejmie parking Polskiego Radia oraz górną część al. Lubomirskich.

Na „Placu Atomów” ustawiona będzie scena główna, na której o każdej pełnej godzinie odbywać się będą pokazy lub konkursy z cennymi nagrodami oraz uroczystość otwarcia imprezy z tradycyjnym tortem dla wszystkich. Oprócz tego na Placu Atomów powstanie stoisko Instytutu Fizyki Jądrowej z Krakowa.

„Aleję Edukacji” tworzyć będą Centra Nauki – krakowskie Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ExploraPark z Wałbrzycha oraz rzeszowskie szkoły, Zespół Szkół nr 4, Szkoła nr 1 i Zespół Szkół Plastycznych. Największym stoiskiem Alei Edukacji będzie namiot, w którym po raz pierwszy udostępniona zostanie Interaktywna Wystawa „Jak i Dlaczego” Stowarzyszenia ExploRes, składająca się z 9 interaktywnych eksponatów edukacyjnych obrazujących zagadnienia związane z matematyką, fizyką, techniką oraz człowiekiem. Wystawę zbudowano przy wsparciu Fundacji PGNiG.

Piknik Centralny, rozciągający się wzdłuż dolnego odcinka al. Lubomirskich, obejmujący również plac AK oraz zamkową fosę będzie największą powierzchniowo dzielnicą imprezy. Tworzyć ją będą „Elektrostrada”, „Park Cywilizacji” oraz „Skwer Uniwersytecki”, władanie którym sprawować będzie Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Uniwersytetu Rzeszowskiego prezentujący zagadnienia z fizyki, matematyki i techniki.

„Park Cywilizacji” to stoiska archeologiczne (Koło Naukowe Archeologów URz), rekonstrukcje historyczne (rycerze, barbarzyńcy, wojowie), pokazy sztuki, kaligrafii, garncarstwa (Figaro) i animacji przygotowane przez Muzeum Dobranocek, oraz edukacyjne zabawy dla najmłodszych prowadzone przez Stowarzyszenie Klanza. natomiast w fosie zamku chętni będą mogli wznieść się w powietrze w prawdziwym balonie na ogrzane powietrze.

„Elektrostrada” ukaże nam jak wielkie znaczenie ma dla nas elektryczność. Zarówna tą związaną z fizyką wysokich napięć, którą zaprezentują fizycy z UMCS jak i zastosowanie w geodezji (WSI-E). Jak za pomocą elektryczności kreować wirtualne światy zobaczyć będzie można na stoisku WSIiZ gdzie wejdziemy do wirtualnej jaskini by odwiedzić bibliotekę oraz na stoisku firmy I-tech prezentującej możliwości nowoczesnej interaktywnej technologii komputerowej. Na stoisku PGE – Elektrociepłowni Rzeszów dowiemy się natomiast jak wytwarzana jest energia elektryczna.REKLAMA

Piknik Południowy skupi największą liczbę wystawców i obszarów tematycznych: „Trakt Robotyczny”, „Aleję Życia”, „Plac Przestrzeni” oraz „Lotnicze Błonia”.
Świat robotów, maszyn i ich możliwości ukażą nam robotyce z Politechniki Rzeszowskiej Generatora Inspiracji i projektu Młodzi Robotycy, rozmieszczeni na „Trakcie Robotycznym” gdzie ujrzeć będzie można także symulatory zderzeń i dachowania pojazdów.

„Aleja Życia” to królestwo biologii i chemii prezentowanych przez koła naukowe chemików Politechniki Rzeszowskiej i Warszawskiej, Koło Bio-Tech Uniwersytetu Rzeszowskiego, Zakład Neuroanatomii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Młodzieżowe Laboratorium Naukowe oraz Stowarzyszenie Ekoskop. Próbówki, mikroskopy, modele anatomiczne, preparaty czy też pokazy reakcji chemicznych i złożoności organizmów żywych będą na wyciągnięcie ręki.

Wystawcy rozlokowani na „Placu Przestrzeni” pokażą natomiast wszystko co związane jest z tytułową przestrzenią, zarówno tą bliską, tuż nad naszymi głowami, w której latają samoloty jak i tę daleką – kosmosem. Stoiska firm lotniczych, WSK PZL-Rzeszów, PZL-Mielec a Sikorsky Company, Pratt & Whitney Aero Power i Safran Hispano – Suiza bogate będą w eksponaty związane z techniką lotniczą, nowoczesnymi silnikami, samolotami i śmigłowcami. Nie brak będzie też pokazów i zabaw związanych z aerodynamiką i jej zastosowaniem w lotnictwie.
Drugą częścią „Placu Przestrzeni” władać będzie kosmos – astronautyka i astronomia. Teleskopy i pokazy obserwacji astronomicznych odbywać się będą na stoiskach Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego z Niepołomic oraz firmy Astroclessic. Zrzeszeni pod wspólnym logiem „Kosmicznej Wioski” animatorzy z Centrum Badań Kosmicznych PAN, Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej, Polskiego Towarzystwa Rakietowego, grupy Mars Society Polska, Koła Naukowego Integra z AGH oraz Podkarpackiego Amatorskiego Stowarzyszenia Astronautyczno-Astronomicznego pokaża liczne pamiątki misji kosmicznych, pojazdy i modele rakiet, satelity oraz technikę astronautyczną.

„Lotnicze Błonia” to obszar na którym animatorzy z Akademickiego Ośrodka Lotniczego oraz Koła Naukowego Euroavia z Politechniki Rzeszowskiej zaprezentują prawdziwy szybowiec PW-6 oraz modele samolotów i balon stratosferyczny.

Dzień Odkrywców – Czwarty Interaktywny Piknik Wiedzy to także dodatkowe Imprezy Towarzyszące które jak co roku wzbogacają zakres i formułę imprezy.

Pierwsza z nich to rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Sztuka Odkrywców” oraz wernisaż pokonkursowy najlepszych prac nadesłanych na konkurs. Wręczenie nagród oraz wyróżnień w dwóch kategoriach wiekowych odbędzie się o godz. 17:00 na scenie głównej.

Drugą jest spotkanie z wybitnym genetykiem i mikrobiologiem prof. Adamem Jaworskim z Uniwersytetu Łódzkiego, który podczas wykładu „Genom Człowieka” zaprezentuje zagadnienia związane z genetyką, odkryciami i zastosowaniem wiedzy o naszych chromosomach oraz odpowiadał będzie na pytania publiczności. Spotkanie, na które wstęp jest wolny, rozpocznie się o godz.19:00 w Sali kina Zorza przy ul. 3-go Maja.
 
 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Na sesje Rady Miasta powróci temat budowy aquaparku. Projekt uchwały wystosowali radni PiS - Aktualności Rzeszów

Na sesje Rady Miasta powróci temat budowy aquaparku. Projekt uchwały wystosowali radni PiS

RZESZÓW. Kilka lat temu firma Womak chciała rozpocząć budowę parku wodnego w parku Sybiraków. Ich pomysł został jednak zabloko...

Salon GOC Harley-Davidson Rzeszów otwiera sezon. Będą jazdy testowe najnowszymi motocyklami - Aktualności Rzeszów

Salon GOC Harley-Davidson Rzeszów otwiera sezon. Będą jazdy testowe najnowszymi motocyklami

RZESZÓW. Na miejscu będzie dostępny amerykański grill, napoje oraz piwo, konkursy i zabawy dla dzieci, a także dorosłych. ...

PGE i Ratusz wciąż nie mogą dojść do porozumienia ws. opłat za odpady. Spalarnia prawie gotowa a umowy brak - Aktualności Rzeszów

PGE i Ratusz wciąż nie mogą dojść do porozumienia ws. opłat za odpady. Spalarnia prawie gotowa a umowy brak

RZESZÓW. Termin oddania inwestycji do użytkowania wyznaczono 22 czerwca br. ...

20 kwietnia otworzą lotniczy plac zabaw dla dzieci. 9,5 metrowy samolot jedną z atrakcji  - Aktualności Rzeszów

20 kwietnia otworzą lotniczy plac zabaw dla dzieci. 9,5 metrowy samolot jedną z atrakcji

RZESZÓW. Plac zabaw łączy w sobie wiele elementów wspierających edukację dzieci poprzez zabawę. ...

Podczas Routes Europe w hiszpańskim Bilbao, przedstawiciele lotniska w Jasionce powalczą o nowych przewoźników - Aktualności Rzeszów

Podczas Routes Europe w hiszpańskim Bilbao, przedstawiciele lotniska w Jasionce powalczą o nowych przewoźników

RZESZÓW. 13-ta edycja Routes Europe odbędzie się w dniach 22-24 kwietnia w hiszpańskim Bilbao. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Czy uważasz, że strefa płatnego parkowania w centrum Rzeszowa to dobre rozwiązanie?

TAK

NIE

Nie mam zdania

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy: