Reklama

Aktualności Rzeszów

Inwestycje w istniejących szkołach muzycznych w Rzeszowie w latach 2016-2018

Dodano: 13.03.2018

Inwestycje w istniejących szkołach muzycznych w Rzeszowie w latach 2016-2018 - Aktualności Rzeszów

Fot. Pixabay

RZESZÓW. W związku z ostatnimi propozycjami prezydenta Rzeszowa - Tadeusza Ferenca, odnośnie budowy trzeciej szkoły muzycznej w mieście, postaraliśmy się przybliżyć mieszkańcom ile w ostatnich latach zainwestowano w dwie istniejące placówki i czy warto jest budować kolejną.

Głównym powodem budowy nowej szkoły jest niewystarczająca liczba miejsc (łącznie są w stanie przyjąć 800 uczniów) w obecnie istniejących szkołach przy ul. Szopena i Sobieskiego. Nowa szkoła – według wstępnych założeń – ma być stworzona dla 800 uczniów.

Rozmowy, decyzje, niejasności

Podczas sesji, kiedy temat szerzej odbił się w przestrzeni Ratusza, można było usłyszeć wiele argumentów mówiących, że trzecia szkoła jest niepotrzebna, ponieważ w pierwszej kolejności należy odpowiednio wyposażyć dwie starsze placówki. 

Jak wiadomo, na sesji pojawili się rodzice dzieci uczęszczających do szkół muzycznych, którzy negatywnie zaopiniowali pomysł budowy nowej placówki i nie wiadomo było czy plan prezydenta Rzeszowa przejdzie.

W ubiegłym tygodniu klamka zapadła, prezydent Ferenc podjął decyzję o budowie trzeciej szkoły. Niewyjaśniona pozostała sprawa sprzętu muzycznego dla dwóch pozostałych szkół. 

Dotychczasowe inwestycje

W 2016 roku do szkoły przy ul. Szopena trafił kontrabas o wartości 4,5 tyś zł, natomiast w 2017 roku zakupiono flet (2,8 tys. zł) oraz akordeon za 20 tyś zł. Środki finansowe na zakup dodatkowego sprzętu przekazano z budżetu miasta.

Druga placówka w 2016 roku, dzięki środkom z budżetu miasta, zakupiła klarnet u ustnik o wartości 2,3 tys. zł. W 2017 r. zakupiono marimbę o wartości 52 400,00 zł. Szkoła na ten cel otrzymała środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 41 920,00 zł, wkład własny w kwocie 10 480,00 zł pokryty został ze środków budżetu miasta.REKLAMA

Przyszłe projekty 

Aktualnie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie trafiły dwa projekty, mówiące oczywiście o dofinansowaniach związanych z zakupem nowego sprzętu.

Pierwszy projekt dotyczy szkoły przy ul. Szopena. Chodzi o zakup saksofonu, waltorni, fagotu, zestawu perkusyjnego z akcesoriami, gitary oraz dużego akordeonu. Całkowita wartość projektu wynosi 117 405,00 zł.

Drugi projekt wiąże się z zakupem za prawie 0,5 mln zł fortepianu koncertowego dla szkoły przy ul. Jana III Sobieskiego.

„W przypadku pozytywnej oceny projektu Gmina Miasto Rzeszów zadeklarowała wniesienie 20% wkładu własnego  w kwocie 122 521,00 zł” – informuje Andżelika Bubicz z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa.

Czego brakuje?

Faktem, którym mógł sugerować się prezydent Rzeszowa, podejmując decyzję o budowie nowej szkoły (pisaliśmy o tym TUTAJ), jest brak sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia. Takim pomieszczeniem nie dysponują istniejące placówki. Zgodnie z zapowiedziami Ratusza, nowa szkoła ma być wzorowana na tej w Radomiu, gdzie istnieje sala koncertowa.

Warto zauważyć, że stworzenie sali koncertowej poszerza uczniom szkół muzycznych wachlarz możliwości. Regularne koncerty na odpowiedniej sali pozwolą im zdobyć doświadczenie estradowe oraz szerzej zaprezentować swoje umiejętności, przez co może zwiększyć się ich zaangażowanie w edukacje muzyczną. 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Zatrzymano mężczyznę, który na przystanku w Rzeszowie uderzył 11-latkę - Aktualności Rzeszów

Zatrzymano mężczyznę, który na przystanku w Rzeszowie uderzył 11-latkę

RZESZÓW. Okazało się, że 11-latka nie była jedyną osobą, którą mężczyzna zaatakował. ...

Do 14 grudnia potrwa rekrutacja do Rzeszowskiego Ośrodka Opieki Dziennej dla seniorów - Aktualności Rzeszów

Do 14 grudnia potrwa rekrutacja do Rzeszowskiego Ośrodka Opieki Dziennej dla seniorów

RZESZÓW. Do projektu może się zgłosić 20 osób. ...

Student Politechniki Rzeszowskiej wśród laureatów II edycji hackatonu w Warszawie - Aktualności Rzeszów

Student Politechniki Rzeszowskiej wśród laureatów II edycji hackatonu w Warszawie

RZESZÓW. Projekt dotyczył stworzenia systemu do uproszczenia płatności bezgotówkowych za pomocą technologii beacon. ...

Budowa Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka kosztować będzie 300 mln zł - Aktualności Rzeszów

Budowa Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka kosztować będzie 300 mln zł

RZESZÓW. Budowa Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka ma rozpocząć się w 2019 roku. ...

Nowe regulację prawne w systemie ratownictwa medycznego skrócą czas dojazdu - Aktualności Rzeszów

Nowe regulację prawne w systemie ratownictwa medycznego skrócą czas dojazdu

RZESZÓW. Na Podkarpaciu od 1 kwietnia 2019 r. może funkcjonować 5 dysponentów zespołów ratownictwa medycznego. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem