Reklama

Aktualności Rzeszów

Inwestycje w istniejących szkołach muzycznych w Rzeszowie w latach 2016-2018

Dodano: 13.03.2018

Inwestycje w istniejących szkołach muzycznych w Rzeszowie w latach 2016-2018 - Aktualności Rzeszów

Fot. Pixabay

RZESZÓW. W związku z ostatnimi propozycjami prezydenta Rzeszowa - Tadeusza Ferenca, odnośnie budowy trzeciej szkoły muzycznej w mieście, postaraliśmy się przybliżyć mieszkańcom ile w ostatnich latach zainwestowano w dwie istniejące placówki i czy warto jest budować kolejną.

Głównym powodem budowy nowej szkoły jest niewystarczająca liczba miejsc (łącznie są w stanie przyjąć 800 uczniów) w obecnie istniejących szkołach przy ul. Szopena i Sobieskiego. Nowa szkoła – według wstępnych założeń – ma być stworzona dla 800 uczniów.

Rozmowy, decyzje, niejasności

Podczas sesji, kiedy temat szerzej odbił się w przestrzeni Ratusza, można było usłyszeć wiele argumentów mówiących, że trzecia szkoła jest niepotrzebna, ponieważ w pierwszej kolejności należy odpowiednio wyposażyć dwie starsze placówki. 

Jak wiadomo, na sesji pojawili się rodzice dzieci uczęszczających do szkół muzycznych, którzy negatywnie zaopiniowali pomysł budowy nowej placówki i nie wiadomo było czy plan prezydenta Rzeszowa przejdzie.

W ubiegłym tygodniu klamka zapadła, prezydent Ferenc podjął decyzję o budowie trzeciej szkoły. Niewyjaśniona pozostała sprawa sprzętu muzycznego dla dwóch pozostałych szkół. 

Dotychczasowe inwestycje

W 2016 roku do szkoły przy ul. Szopena trafił kontrabas o wartości 4,5 tyś zł, natomiast w 2017 roku zakupiono flet (2,8 tys. zł) oraz akordeon za 20 tyś zł. Środki finansowe na zakup dodatkowego sprzętu przekazano z budżetu miasta.

Druga placówka w 2016 roku, dzięki środkom z budżetu miasta, zakupiła klarnet u ustnik o wartości 2,3 tys. zł. W 2017 r. zakupiono marimbę o wartości 52 400,00 zł. Szkoła na ten cel otrzymała środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 41 920,00 zł, wkład własny w kwocie 10 480,00 zł pokryty został ze środków budżetu miasta.REKLAMA

Przyszłe projekty 

Aktualnie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie trafiły dwa projekty, mówiące oczywiście o dofinansowaniach związanych z zakupem nowego sprzętu.

Pierwszy projekt dotyczy szkoły przy ul. Szopena. Chodzi o zakup saksofonu, waltorni, fagotu, zestawu perkusyjnego z akcesoriami, gitary oraz dużego akordeonu. Całkowita wartość projektu wynosi 117 405,00 zł.

Drugi projekt wiąże się z zakupem za prawie 0,5 mln zł fortepianu koncertowego dla szkoły przy ul. Jana III Sobieskiego.

„W przypadku pozytywnej oceny projektu Gmina Miasto Rzeszów zadeklarowała wniesienie 20% wkładu własnego  w kwocie 122 521,00 zł” – informuje Andżelika Bubicz z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa.

Czego brakuje?

Faktem, którym mógł sugerować się prezydent Rzeszowa, podejmując decyzję o budowie nowej szkoły (pisaliśmy o tym TUTAJ), jest brak sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia. Takim pomieszczeniem nie dysponują istniejące placówki. Zgodnie z zapowiedziami Ratusza, nowa szkoła ma być wzorowana na tej w Radomiu, gdzie istnieje sala koncertowa.

Warto zauważyć, że stworzenie sali koncertowej poszerza uczniom szkół muzycznych wachlarz możliwości. Regularne koncerty na odpowiedniej sali pozwolą im zdobyć doświadczenie estradowe oraz szerzej zaprezentować swoje umiejętności, przez co może zwiększyć się ich zaangażowanie w edukacje muzyczną. 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

MTU i Lufthansa Technik kupiły działkę w Jasionce. Powstaną miejsca pracy nawet dla 800 osób - Aktualności Rzeszów

MTU i Lufthansa Technik kupiły działkę w Jasionce. Powstaną miejsca pracy nawet dla 800 osób

RZESZÓW. 16 marca br. w Urzędzie Gminy Trzebownisko odbył się przetarg na działkę położoną 600 metrów od portu lotniczego, o p...

Chciał wsiąść do samolotu z amunicją, na którą nie miał pozwolenia. Sprawą zajmie się rzeszowska Prokuratura - Aktualności Rzeszów

Chciał wsiąść do samolotu z amunicją, na którą nie miał pozwolenia. Sprawą zajmie się rzeszowska Prokuratura

RZESZÓW. Ustalono, że ob. Ukrainy posiada pozwolenie na broń wydane przez właściwe władze Ukrainy, ważne tylko na terytorium państwa ...

Z Blikiem w aplikacji Mobilet zapłacisz pół ceny za bilet MPK. Promocja potrwa do 1 lipca - Aktualności Rzeszów

Z Blikiem w aplikacji Mobilet zapłacisz pół ceny za bilet MPK. Promocja potrwa do 1 lipca

RZESZÓW. Promocja potrwa do 1 lipca lub do wyczerpania puli przeznaczonej na zwroty. ...

Aktywiści domagają  się utworzenia Turnickiego Parku Narodowego. Tym razem pojawią się w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Aktywiści domagają się utworzenia Turnickiego Parku Narodowego. Tym razem pojawią się w Rzeszowie

RZESZÓW. Na obszarze planowanego parku narodowego (17,5 tys. ha) zaplanowano w 2018 roku wycinkę obejmującą ponad 67 tys. m3 drzew. ...

Studenci Politechniki Rzeszowskiej zdobyli 3 medale na zawodach lotniczych w Stanach Zjednoczonych - Aktualności Rzeszów

Studenci Politechniki Rzeszowskiej zdobyli 3 medale na zawodach lotniczych w Stanach Zjednoczonych

RZESZÓW. SAE Aero Design to seria największych zawodów dla studentów lotnictwa na świecie, współorganizowana prz...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Czy uważasz, że strefa płatnego parkowania w centrum Rzeszowa to dobre rozwiązanie?

TAK

NIE

Nie mam zdania

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy: