Reklama

Aktualności Rzeszów

Obwodnica południowa zaopiniowana pozytywnie. Brak ZRID-u powodem stagnacji inwestycji

Dodano: 26.06.2018

Obwodnica południowa zaopiniowana pozytywnie. Brak ZRID-u powodem stagnacji inwestycji - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Prezydent Ferenc ponownie porusza temat drogi południowej. Przedstawiono raport Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, który określa inwestycje jako jedną z priorytetowych w naszym regionie. Brak odpowiednich pozwoleń uniemożliwia rozpoczęcie prac.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju opublikowało raport analizujący „wpływy zbudowanej infrastruktury drogowej na poziom aktywności ekonomicznej w otacząjących jedenastkach terytorialnych”. Wśród 52 inwestycji z całej Polski, na 6 pozycji znalazła się droga południowa, wg. koncepcji Urzędu Miasta. Zespołem badawczym kierował prof. dr hab. Jacek Brdulak.

„Nasza droga południowa znalazła się na 6 miejscu w tym opracowaniu i z tego opracowania, oprócz wniosków, które mówią żeby jak najszybciej tą inwestycje zrealizować, ponieważ ona wpłynie nie tylko na rozwój miasta Rzeszowa, na odciążenie ruchu, to wpłynie też na rozwój południowej części - województwa podkarpackiego”  - wyjaśniał Marek Ustrobiński, zastępca prezydenta Rzeszowa.

Koncepcja Urzędu Miasta

Południowa obwodnica Rzeszowa ma przebiegać na odcinku od skrzyżowania ul Podkarpackiej z ul. 9 Dywizji Piechoty do Al. Sikorskiego. Początek projektowanej drogi znajdzie się na rondzie, będącym częścią węzła drogowego z ulicą Podkarpacką (DK19). Początkowy przebieg drogi wyznacza niezagospodarowany pas terenu pomiędzy WSK Rzeszów a linią zabudowy ul. Wetlińskiej.

Droga przebiegnie przez tereny osiedla Budziwój oraz Biała, łącząc istniejący układ komunikacyjnych dróg lokalnych i dojazdowych, tj. ul. Jana Pawła II, ul. Kwiatkowskiego, ul. Papieska, ul. Gościnna, ul. Miłosza, ul. Magiczna, ul. Chmielna oraz ul. Biesiadna. Koniec projektowanej drogi wyznaczono na istniejącej drodze wojewódzkiej na ul. Sikorskiego w rejonie skrzyżowania z ul. Ruczajową.

Inwestycja ponadto obejmie, m.in. budowę mostu na rzece Wisłok (nad zalewem), mostu na rzece Strug, ciągów pieszych i rowerowych dwukierunkowych po obu stronach drogi oraz przejść dla pieszych, zatok autobusowych, wykonanie połączeń z istniejącym układem komunikacyjnym oraz obsługi przyległego terenu, poprzez budowę skrzyżowań, dróg dojazdowych, zjazdów oraz akomodacyjnych sygnalizacji świetlnych. Sześciokilometrowy odcinek kosztować będzie ponad 251 mln zł.REKLAMA

Zezwolenia, pozwolenia i opinie

Blisko 30 letnią koncepcję miasta pozytywnie zaopiniował Zarząd Powiatu Rzeszowskiego, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie oraz Zarząd Województwa Podkarpackiego. Rozpoczęcie inwestycji uniemożliwia cofnięcie - ze względu na dużą ilość odwołań - decyzji środowiskowej. Brak tej decyzji spowodował problemy związane z uzyskaniem zezwolenia na realizację inwestycji drogowych (tzw. ZRID).

„Liczymy na to, że będą pieniądze i dostaniemy ten ZRID, a więc wszystkie materiały, które pozwolą nam na wykupywanie terenu, wyburzanie domów i realizacje inwestycji. Gdybyśmy dostali ZRID, to w tej chwili by już szła budowa na moście, maszyny by pracowały w terenie” – mówił Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

„Będziemy się starać tak przygotować te dokumenty, żeby sprawy związane z zarzutami, które wcześniej były formułowane usunąć i aby nie było powodu do tego, żeby ponownie nie przyjąć wniosku o zezwolenie realizacji inwestycji drogowej” – dodał wiceprezydent Ustrobiński.

Inne koncepcje

Według koncepcji Starostwa Powiatowego trasa obwodnicy ma przebiegać na granicy Boguchwały i Rzeszowa, dalej przez tereny niezurbanizowane do drogi przy ul. Sikorskiego. Nowy pomysł zminimalizuje ilość wyburzeń, jednak konieczne będzie wyburzenie dwóch budynków mieszkalnych. Projekt zakłada budowę dwóch mostów, jeden na Wisłoku, drugi na Strugu.

Początkowo, gdy pomysł przedstawiono, miasto postanowiło współpracować ze Starostwem. 19 lutego br. podczas kolejnego spotkania w sprawie inwestycji miasto wycofało się z wcześniej zapowiedzianej współpracy, co jest jednoznaczne z tym, iż uważają swoją koncepcję za jedyną prawidłową.

Kiedy początek inwestycji?

Autorzy raportu uznali, że budowa drogi południowej zwróci się miastu w przeciągu 2,75 roku. Roczne zyski wynikające z inwestycji sięgają ponad 91 mln zł. Budowa obwodnicy została zaplanowana w latach 2019-2021.

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Podczas Kongresu 590 podpisano list intencyjny w sprawie budowy lokomotywy wodorowej - Aktualności Rzeszów

Podczas Kongresu 590 podpisano list intencyjny w sprawie budowy lokomotywy wodorowej

RZESZÓW. „Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości będziemy mogli zaprezentować efekt pracy naszych podmiotów” &...

Spalarnia PGE działa na pełnych obrotach. Ceny za odpady wciąż nieustalone - Aktualności Rzeszów

Spalarnia PGE działa na pełnych obrotach. Ceny za odpady wciąż nieustalone

RZESZÓW. Ratusz wciąż nie dogadał się PGE odnośnie ceny za dostarczone odpady. ...

Objazdy na al. Wyzwolenia dłużej niż zakładano - Aktualności Rzeszów

Objazdy na al. Wyzwolenia dłużej niż zakładano

RZESZÓW. Objazdy potrwają do 26 listopada.  ...

Uczestnicy nielegalnych wyścigów na Dworzysku sami zgłosili się do rzeszowskiej komendy - Aktualności Rzeszów

Uczestnicy nielegalnych wyścigów na Dworzysku sami zgłosili się do rzeszowskiej komendy

RZESZÓW. W środę po południu osoby uczestniczące w tym zdarzeniu zgłosiły się do rzeszowskiej komendy. ...

ZTM uruchamia nową linię. Dodatkowo zmianie ulega rozkład jazdy linii 16 - Aktualności Rzeszów

ZTM uruchamia nową linię. Dodatkowo zmianie ulega rozkład jazdy linii 16

RZESZÓW. Kolejna zmiana dotyczy uruchomienia nowej linia nr 58 kursującej od ul. Mikołajczyka w Rzeszowie do przystanku Hermanowa Cze...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem