Reklama

Aktualności Rzeszów

PiS zdegustowane lokalizacją pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. Ratusz monumentu nie ruszy

Dodano: 09.11.2018

PiS zdegustowane lokalizacją pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. Ratusz monumentu nie ruszy - Aktualności Rzeszów

fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Radni PiS ponownie poruszyli temat pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej, który znajduje się na Placu Ofiar Getta. Uważają że „występowanie prezydenta w obronie tego pomnika niszczy dobry wizerunek naszego miasta”. Miejski Konserwator Zabytków: „z technicznego i formalnego punktu widzenia przenosiny nie są możliwe”.

Na początek przypomnijmy dwie kwestie. Pierwsza wiąże się z uchwałą podjętą kilka miesięcy temu przez radnych o przesunięcie pomnika na cmentarz Armii Radzieckiej, przy ul. Lwowskiej. Druga kwestia dotyczy ustawy dekomunizacyjnej, która jak wiemy określa, że pomniki znajdujące się na cmentarzu nie muszą być wyburzone.

Dodajmy, że w opinii IPN-u monument powinien zniknąć z Placu Ofiar Getta i jeżeli to się nie stanie, wojewoda może go usunąć, a kosztami operacji obarczony zostanie Urząd Miasta.

Czwartkowa konferencja PiS

Na czwartkowej konferencji PiS zameldowało się trzech radnych: Marcin Fijołek, Robert Kultys i Jerzy Jęczmienionka. Podczas wystąpienia zarzucali oni prezydentowi Rzeszowa, Tadeuszowi Ferencowi, że występowanie w obronie tego pomnika niszczy dobry wizerunek miasta Rzeszów.

„Trudno sobie wyobrazić, że w XXI w., w środku Europy, po tylu tragicznych doświadczeniach związanych z systemem totalitarnym i Armią Czerwoną, dzisiaj ktoś występuje w obronie pomnika, który tą armię upamiętnia. Nie jesteśmy sobie w stanie tego racjonalnie wytłumaczyć” – mówił Marcin Fijołek. 

„Miejsce pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej (przyp. red.) jest na cmentarzu wojennym i niech ta tragiczna przeszłość znajdzie swój wyraz właśnie tam” – wyjaśniał Robert Kultys.

Ponadto podczas przemówienia były nawiązania do zbliżającego się święta 100. lecie odzyskania Niepodległości oraz do Pomnika Czynu Rewolucyjnego, znajdującego się tuż obok ronda Dmowskiego , a którego bryła wg. radnych PiS powinna zostać zachowana, jako symbol Rzeszowa.
 
Opinia Miejskiego Konserwatora ZabytkówREKLAMA

O opinie w sprawia pomnika postanowiliśmy zapytać Miejskiego Konserwatora Zabytków, który utrzymuje tezę, że zarówno pod względem formalnym jak i technicznym przeniesienie obiektu graniczy z niemożliwością.

Ponadto, wiemy że sprawa przeniesienia pomnika była już realizowana w roku 1989. Stwierdzono wówczas, że przenosiny wiązały by się z ekshumacją znajdujących się na Placu Ofiar Getta pochówków: „Nie ma możliwości, aby tak duży pomnik bez szkody dla pochówków przenieść” – informuje Edyta Dawidziak, Miejski Konserwator Zabytków.

„Miasto zleciło ekspertyzę techniczną, która wykazała iż stan i budowa technologiczna pomnika nie pozwalają na jego translokację. W przypadku rozbiórki 70% pomnika uległo by zniszczeniu. Jego przenosiny wiązały by się z rozebraniem i odtworzeniem zupełnie innego pomnika” – dodaje Edyta Dawidziak.

Stanowisko prezydenta

Prezydent Rzeszowa uważa, że pomnik powinien zostać, pomimo pism kierowanych do Ratusza o natychmiastowe wyburzenie monumentu. Dodatkowo Tadeusz Ferenc nawiązał do zapisu w uchwale dekomunizacyjnej, która mówi, że pomników z cmentarza nie wolno usuwać.

„Temat wyburzenia pomnika jest, że tak powiem na tapecie. Nasze stanowisko jest następujące: za wszelką cenę bronić pomnik, który znajduje się na terenie cmentarza żydowskiego. Specjaliści stwierdzili, że gdybyśmy ruszyli pomnik, ten by się rozleciał” – mówił Tadeusz Ferenc.
 
Rys historyczny monumentu

Pomnik na Placu Ofiar Getta powstał w latach 50. Oficjalne jego odsłonięcie miało miejsce w roku 1951. Autorem pomnika jest warszawski rzeźbiarz Bazyli Wojtowicz. W latach 60. u podstaw pomnika wmontowano tablicę, która nadała mu nową wymowę, zdejmując z niego pierwotny wydźwięk Wdzięczności Armii Radzieckiej, na pomnik poświęcony wszystkim walczącym o wolność i niezawisłość narodu polskiego.
 

PiS zdegustowane lokalizacją pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. Ratusz monumentu nie ruszy - Aktualności Rzeszów - zdj. 1

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

12.11.2018 12:38:49

~Marta Kopczy?ska

Pisowskiego tańca na grobach ciąg dalszy ! Obrzydliwość

... Czy świątobliwym (zapewne) radnym nie wystarczy spuszczenie zasłony milczenia na tę historię ?? Trudno oprzeć się wrażeniu,że bardziej chodzi o wojnę z Prezydentem z którym się od tylu lat przegrywa, niż o "polityczną poprawność" dnia dzisiejszego ...

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Zatrzymano mężczyznę, który na przystanku w Rzeszowie uderzył 11-latkę - Aktualności Rzeszów

Zatrzymano mężczyznę, który na przystanku w Rzeszowie uderzył 11-latkę

RZESZÓW. Okazało się, że 11-latka nie była jedyną osobą, którą mężczyzna zaatakował. ...

Do 14 grudnia potrwa rekrutacja do Rzeszowskiego Ośrodka Opieki Dziennej dla seniorów - Aktualności Rzeszów

Do 14 grudnia potrwa rekrutacja do Rzeszowskiego Ośrodka Opieki Dziennej dla seniorów

RZESZÓW. Do projektu może się zgłosić 20 osób. ...

Student Politechniki Rzeszowskiej wśród laureatów II edycji hackatonu w Warszawie - Aktualności Rzeszów

Student Politechniki Rzeszowskiej wśród laureatów II edycji hackatonu w Warszawie

RZESZÓW. Projekt dotyczył stworzenia systemu do uproszczenia płatności bezgotówkowych za pomocą technologii beacon. ...

Budowa Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka kosztować będzie 300 mln zł - Aktualności Rzeszów

Budowa Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka kosztować będzie 300 mln zł

RZESZÓW. Budowa Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka ma rozpocząć się w 2019 roku. ...

Nowe regulację prawne w systemie ratownictwa medycznego skrócą czas dojazdu - Aktualności Rzeszów

Nowe regulację prawne w systemie ratownictwa medycznego skrócą czas dojazdu

RZESZÓW. Na Podkarpaciu od 1 kwietnia 2019 r. może funkcjonować 5 dysponentów zespołów ratownictwa medycznego. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem