Reklama

Aktualności Rzeszów

PiS zdegustowane lokalizacją pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. Ratusz monumentu nie ruszy

Dodano: 09.11.2018

PiS zdegustowane lokalizacją pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. Ratusz monumentu nie ruszy - Aktualności Rzeszów

fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Radni PiS ponownie poruszyli temat pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej, który znajduje się na Placu Ofiar Getta. Uważają że „występowanie prezydenta w obronie tego pomnika niszczy dobry wizerunek naszego miasta”. Miejski Konserwator Zabytków: „z technicznego i formalnego punktu widzenia przenosiny nie są możliwe”.

Na początek przypomnijmy dwie kwestie. Pierwsza wiąże się z uchwałą podjętą kilka miesięcy temu przez radnych o przesunięcie pomnika na cmentarz Armii Radzieckiej, przy ul. Lwowskiej. Druga kwestia dotyczy ustawy dekomunizacyjnej, która jak wiemy określa, że pomniki znajdujące się na cmentarzu nie muszą być wyburzone.

Dodajmy, że w opinii IPN-u monument powinien zniknąć z Placu Ofiar Getta i jeżeli to się nie stanie, wojewoda może go usunąć, a kosztami operacji obarczony zostanie Urząd Miasta.

Czwartkowa konferencja PiS

Na czwartkowej konferencji PiS zameldowało się trzech radnych: Marcin Fijołek, Robert Kultys i Jerzy Jęczmienionka. Podczas wystąpienia zarzucali oni prezydentowi Rzeszowa, Tadeuszowi Ferencowi, że występowanie w obronie tego pomnika niszczy dobry wizerunek miasta Rzeszów.

„Trudno sobie wyobrazić, że w XXI w., w środku Europy, po tylu tragicznych doświadczeniach związanych z systemem totalitarnym i Armią Czerwoną, dzisiaj ktoś występuje w obronie pomnika, który tą armię upamiętnia. Nie jesteśmy sobie w stanie tego racjonalnie wytłumaczyć” – mówił Marcin Fijołek. 

„Miejsce pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej (przyp. red.) jest na cmentarzu wojennym i niech ta tragiczna przeszłość znajdzie swój wyraz właśnie tam” – wyjaśniał Robert Kultys.

Ponadto podczas przemówienia były nawiązania do zbliżającego się święta 100. lecie odzyskania Niepodległości oraz do Pomnika Czynu Rewolucyjnego, znajdującego się tuż obok ronda Dmowskiego , a którego bryła wg. radnych PiS powinna zostać zachowana, jako symbol Rzeszowa.
 
Opinia Miejskiego Konserwatora ZabytkówREKLAMA

O opinie w sprawia pomnika postanowiliśmy zapytać Miejskiego Konserwatora Zabytków, który utrzymuje tezę, że zarówno pod względem formalnym jak i technicznym przeniesienie obiektu graniczy z niemożliwością.

Ponadto, wiemy że sprawa przeniesienia pomnika była już realizowana w roku 1989. Stwierdzono wówczas, że przenosiny wiązały by się z ekshumacją znajdujących się na Placu Ofiar Getta pochówków: „Nie ma możliwości, aby tak duży pomnik bez szkody dla pochówków przenieść” – informuje Edyta Dawidziak, Miejski Konserwator Zabytków.

„Miasto zleciło ekspertyzę techniczną, która wykazała iż stan i budowa technologiczna pomnika nie pozwalają na jego translokację. W przypadku rozbiórki 70% pomnika uległo by zniszczeniu. Jego przenosiny wiązały by się z rozebraniem i odtworzeniem zupełnie innego pomnika” – dodaje Edyta Dawidziak.

Stanowisko prezydenta

Prezydent Rzeszowa uważa, że pomnik powinien zostać, pomimo pism kierowanych do Ratusza o natychmiastowe wyburzenie monumentu. Dodatkowo Tadeusz Ferenc nawiązał do zapisu w uchwale dekomunizacyjnej, która mówi, że pomników z cmentarza nie wolno usuwać.

„Temat wyburzenia pomnika jest, że tak powiem na tapecie. Nasze stanowisko jest następujące: za wszelką cenę bronić pomnik, który znajduje się na terenie cmentarza żydowskiego. Specjaliści stwierdzili, że gdybyśmy ruszyli pomnik, ten by się rozleciał” – mówił Tadeusz Ferenc.
 
Rys historyczny monumentu

Pomnik na Placu Ofiar Getta powstał w latach 50. Oficjalne jego odsłonięcie miało miejsce w roku 1951. Autorem pomnika jest warszawski rzeźbiarz Bazyli Wojtowicz. W latach 60. u podstaw pomnika wmontowano tablicę, która nadała mu nową wymowę, zdejmując z niego pierwotny wydźwięk Wdzięczności Armii Radzieckiej, na pomnik poświęcony wszystkim walczącym o wolność i niezawisłość narodu polskiego.
 

PiS zdegustowane lokalizacją pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej. Ratusz monumentu nie ruszy - Aktualności Rzeszów - zdj. 1

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

12.11.2018 12:38:49

~Marta Kopczy?ska

Pisowskiego tańca na grobach ciąg dalszy ! Obrzydliwość

... Czy świątobliwym (zapewne) radnym nie wystarczy spuszczenie zasłony milczenia na tę historię ?? Trudno oprzeć się wrażeniu,że bardziej chodzi o wojnę z Prezydentem z którym się od tylu lat przegrywa, niż o "polityczną poprawność" dnia dzisiejszego ...

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgadza się na wymianę nawierzchni ul. Mickiewicza  - Aktualności Rzeszów

Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgadza się na wymianę nawierzchni ul. Mickiewicza

RZESZÓW. O poszerzeniu rzeszowskiego deptaka o ul. Mickiewicza Ratusz zdecydował w ubiegłym roku. ...

Łącznikiem ul. Lubelskiej z ul. Warszawską pojedziemy w maju?  - Aktualności Rzeszów

Łącznikiem ul. Lubelskiej z ul. Warszawską pojedziemy w maju?

RZESZÓW. Dyrektor MZD informuje, że inwestycja może być gotowa już w maju. ...

Znamy lokalizację rzeszowskich przystanków Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej - Aktualności Rzeszów

Znamy lokalizację rzeszowskich przystanków Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW. Poznaliśmy pięć przystanków, które na pewno powstaną w przestrzeni miejskiej miasta. ...

Asseco Resovia ponownie przerywa zwycięską serie Zaksy Kędzierzyn Koźle - Aktualności Rzeszów

Asseco Resovia ponownie przerywa zwycięską serie Zaksy Kędzierzyn Koźle

RZESZÓW. MVP spotkania został Kawika Shoji. ...

Na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się seminarium o transporcie w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się seminarium o transporcie w Rzeszowie

RZESZÓW. Seminarium odbędzie się 27 lutego o godzinie 16 w budynku Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury PRz. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem