Reklama

Aktualności Rzeszów

Podsumowanie 2014 w Rzeszowie. Atrakcje

Dodano: 24.01.2015

Podsumowanie 2014 w Rzeszowie. Atrakcje - Aktualności Rzeszów

Park bł. Karoliny Kózki, fot. ViC

Zgodnie z zapowiedziami, mamy kolejną listę podsumowującą. Tym razem czas na miejskie atrakcje.

Zobacz, co naszym zdaniem zasługuje na wyróżnienie! A już po weekendzie kolejny wykaz –przyjrzymy się bliżej innowacjom 2014.

1. Nowy amfiteatr

Scenę zbudowano przy ul. Zbyszewskiego na osiedlu Krakowska Południe. Amfiteatr pozwala na organizację większych imprez kulturalno-rozrywkowych. Inwestycja powstała dzięki zakwalifikowaniu projektu do budżetu obywatelskiego. Obiekt ma tradycyjny kształt muszli koncertowej. Wykonano go z drewna i blachy. Odznacza się na tle miejskiego krajobrazu jaskrawą kolorystyką.

2. Pomnik Jana Pakosławica

Rzeźbą autorstwa Krzysztofa Brzuzana uhonorowano pierwszego właściciela Rzeszowa. Obiekt znajduje się na placyku między Zamkiem oraz siedzibą NFZ. Fundatorem pomnika jest Andrzej Bajor. Figura przedstawiająca Jana Pakosławica liczy 2 metry wysokości.

3. Pomnik Sybiraków

Obiekt stanął na osiedlu Baranówka. Koszt realizacji projektu wyceniono na sumę 290 tys. zł. Rzeźba prezentuje człowieka brodzącego w śniegu. Tak postanowiono uczcić pamięć o osobach zesłanych na Syberię. Kolejna rzeszowska rzeźba pojawiła się więc nieprzypadkowo właśnie w Parku Sybiraków. Wykonawcą postaci mężczyzny grzęznącego w zaspach jest Art Studio ze Szczyglic. Pomnik ma 2 metry wysokości.

4. Dirt-park i snowpark

Dwie miejskie nowości, o które od kilku lat zaciekle walczyła rzeszowska młodzież. Wreszcie się udało. Kilka miesięcy temu powstał nowoczesny dirt-park, który usytuowany jest w rejonie hali Podpromie. Znajduje się zaraz obok skateparku. Na placu zamontowano profesjonalne przeszkody, zróżnicowane pod względem stopnia trudności. Obiekt jest zatem idealnym miejscem zarówno dla dopiero co początkujących, jak i zaawansowanych rowerzystów. Równie dużą atrakcją jest także snowpark, też ulokowany w okolicy Mostu Zamkowego. Druga z inwestycji ma umożliwić snowboardowe szaleństwo. Dzięki skarpie stworzono specjalny tor do rozbiegu. Przewidziano również montaż różnorodnych przeszkód. Wszystkie trzy obiekty razem, tj. dirt-park, snowpark oraz skatepark tworzą Rzeszowską Strefę Ekstremalną.REKLAMA

5. Rzeszowski urwis

Nowy element miejskiego krajobrazu – niewielka, ale jakże charakterystyczna rzeźba, która pojawiła się przy budynku Elektromontażu. Jej pomysłodawcą jest Krzysztof Brzuzan. Projekt odwołuje się tematycznie do lat 60-tych ubiegłego stulecia. Stanowi symbol dawnych czasów. Figura przedstawia młodego chłopaka strzelającego z procy w latarnię uliczną.

6. Street workout przy Podpromiu


Pierwsza, innowacyjna siłownia na świeżym powietrzu powstała przy ul. Bulwarowej. Obiekt od razu przypadł mieszkańcom do gustu. Realizacja projektu wymagała nakładu finansowego w wysokości 30 tys. zł. Koncepcję wykonano w ramach budżetu obywatelskiego. Na terenie street workout znajduje się profesjonalny sprzęt w postaci przyrządów do ćwiczeń dla amatorów i zaawansowanych. Zamontowano specjalne drążki oraz barierki umieszczone w rozlicznych konfiguracjach. Jest także specjalna ławka do ćwiczeń mięśni brzucha.

7. Park bł. Karoliny Kózki

Obiekt powstał na osiedlu Projektant. Zespół parkowy wyróżnia się nie tylko estetycznymi rzędami alejek i ławeczkami, na których można przysiąść w niedzielne przedpołudnie, ale także nietypową figurą patronki parku, tj. błogosławionej Karoliny Kózki. Dookoła niej rzeźby chłopca i dziewczynki. W pobliżu także figurki zwierząt – gąski i kota. Autorem pomysłu jest Anna Hass-Brzuzan. Koszt inwestycji to natomiast ok. 140 tys. zł.

8. Mini pole golfowe


Nieduży obiekt powstał przy Lisiej Górze nad Wisłokiem. Jego właścicielem i zarazem pomysłodawcą jest Michał Mucha. Na cel stworzenia mini pola golfowego przeznaczono 11-arową działkę. Stworzony plac posiada 12 dołków, sztuczną trawę oraz tak zwany green golfowy z 3 dołkami.

9. Podwójna krótka


Rzeźba prezentuje słynną rozgrywkę siatkarską wymyśloną przez trenera Strzelczyka. Owa rozgrywka nazwana została „podwójną krótką” i stąd także nietuzinkowa nazwa miejskiej rzeźby. Jej autorem jest Marcin Rut. Obiekt liczący około 4,5 m wykonano ze stali. Znajduje się niedaleko hali Podpromie.

Co jeszcze dorzucilibyście do naszego zestawienia? Czekamy na propozycje!
 
 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Z okazji Dnia Matki ZOZ nr 2 w Rzeszowie organizuje bezpłatne badania. W programie m.in.: mammografia i cytologia - Aktualności Rzeszów

Z okazji Dnia Matki ZOZ nr 2 w Rzeszowie organizuje bezpłatne badania. W programie m.in.: mammografia i cytologia

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się w przychodni ZOZ nr 2 przy ul. Fredry 9 w Rzeszowie od 8.30 do 14.00. ...

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna za 588 mln zł. Podpisano już pierwsze umowy - Aktualności Rzeszów

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna za 588 mln zł. Podpisano już pierwsze umowy

RZESZÓW. Projekt budowy obejmuje dwa zadania. Województwo przewiduje zakup 10 pociągów. ...

Nowy kierunek na Wydziale Filologicznym UR. Nowością jest polonistyka stosowana - Aktualności Rzeszów

Nowy kierunek na Wydziale Filologicznym UR. Nowością jest polonistyka stosowana

RZESZÓW. Połączeniu absolwenci polonistyki stosowanej może pomóc w znalezieniu pracy w mediach, ale również agencjach r...

W Rzeszowie otwarto wypożyczalnię rowerów rehabilitacyjnych - Aktualności Rzeszów

W Rzeszowie otwarto wypożyczalnię rowerów rehabilitacyjnych

RZESZÓW. Bezpłatnie skorzystać z niej mogą: dzieci, młodzież oraz niepełnosprawni dorośli. Wypożyczalnia jest otwarta w środy od godz...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Czy uważasz, że Pomnik Czynu Rewolucyjnego zniknie z przestrzeni miejskiej?

Tak

Nie

Trudno powiedzieć

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy: