Reklama

Aktualności Rzeszów

Polskie prawo nie nadąża za informatyką. Podsumowanie Kongresu Profesjonalistów IT

Dodano: 28.10.2015

Polskie prawo nie nadąża za informatyką. Podsumowanie Kongresu Profesjonalistów IT - Aktualności Rzeszów

fot. OSK / RESinet.pl

RZESZÓW. Zrównoważona energetyka, biogospodarka rolno-spożywcza, zdrowe społeczeństwo to jedne z wielu inteligentnych specjalizacji, które prężnie rozwijają się w Polsce. Nowe technologie mogą stanowić dla nich wsparcie. Co to za technologie i w jaki sposób wpływają na inteligentne specjalizacje, jakie rozwiązania niosą ze sobą, a także dlaczego polskie prawo nie jest dostosowane do zmieniającego się świata IT - odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzielili prelegenci podczas III Kongresu Profesjonalistów IT.
 
W czwartek 22 października, w sali konferencyjnej Hotelu Rzeszów odbył się III Ogólnopolski Kongres Profesjonalistów IT, skierowany do praktyków branży informatycznej. Wydarzenie zorganizowano pod hasłem: Nowe technologie wsparciem inteligentnych specjalizacji i zgromadziło ponad 120 osób. Kongres przygotowany został przez Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka przy pomocy firma z Klastra IT.
 
Podczas wykładów poruszone zostały takie tematy jak: prawo autorskie i nowe technologie, zastosowanie systemów informatycznych w systemach bezzałogowych. Mówiono również o programowaniu ruchów człowieka. Swoje miejsce w programie Kongresu znalazły też nowe technologie telewizyjne. Część warsztatowa składała się z bloków tematycznych poświęconych nowoczesnym technologiom medycznym, ICT dla innowacyjnych społeczności lub e-usług oraz inteligentnym systemom zarządzania.
 
Szeroki wachlarz tematyczny świadczy o tym, w jak szybkim tempie rozwija się branża IT, jak bardzo jest złożona i jak pomocna w wielu innych dziedzinach życia. W coraz większym i szerszym zakresie wdrażane są nowoczesne rozwiązania technologiczne, których celem jest usprawnianie jakości życia i pracy. Uczestnicy i prelegenci Kongresu zauważali, że w zasadzie wszystkie branże podążają za zmianami w zakresie IT, jednak polskie prawo nadal nie wypracowało rozwiązań, które chroniłyby autorów dzieł tworzonych przez np. programistów.
 
Znaczenie i możliwości informatyki rosną nie tylko na Podkarpaciu, czego wyraz dał Wojciech Materna, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka: Stawiamy na współpracę. Województwo Podkarpackie cechuje najwyższy wskaźnik zaufania społecznego, a to w dużym stopniu przekłada się na networking, w którego efekty wierzymy. Współpraca jest bardziej korzystna niż rywalizacja, dlatego właśnie w ten sposób można osiągnąć zdecydowanie więcej niż samodzielnie walcząc na trudnym rynku.
 


REKLAMA

Informatyka się rozwija a prawo stoi w miejscu

Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy systematyczne przenoszenie biznesu do świata wirtualnego. Największe firmy z sektora transportowego wynajmu mieszkań, czy też handlu detalicznego, opierają swoją działalność tylko na pośrednictwie pomiędzy sprzedawcami i odbiorcami usług. Z analogicznym stanem rzeczy mamy do czynienia w przypadku różnego rodzaju utworów (muzycznych, obrazów, tekstów). Większość z powstających aktualnie utworów występuje w formie digitalizowanej i ten kanał komunikacyjny jest także dla dużej części twórców głównym kanałem sprzedaży. W czasie gdy coraz częściej zamiast TV ogląda się programy on-line (VOD, streaming), a link jest dla nas prostszym słowem niż odesłanie, polskie przepisy wydają się ignorować wskazany postęp technologiczny, nie dostosowując swojego brzmienia do zmieniającej się rzeczywistości. Pojawia się pytanie czy rozwiązaniem jest ciągła zmiana przepisów i ściganie przez ustawodawcę zmieniającej się rzeczywistości? Chyba nie, bo przy tak szybkim tempie zmian ustawodawca jest z góry skazany na porażkę. Konieczna  wydaje się zmiana stylu myślenia o utworach w nowej wirtualnej rzeczywistości i zbudowanie wokół tego nowych zasad obrotu i ochrony wskazanych utworów. – podsumowuje Michał Kibil, adwokat, Kancelaria Gorazda, Świstuń, Wątroba i Partnerzy, Adwokaci i Radcowie Prawni.
 
Nie tylko czysta teoria

Konferencji towarzyszyła także ekspozycja, podczas której każdy uczestnik mógł spróbować swoich sił na prototypie symulatora lotów, który jako jedyna powstała konstrukcja, oddaje w pełni fizykę samolotów ultralekkich. Dodatkowo można było usiąść za kierownicą bolidu skonstruowanego przez studentów Politechniki Rzeszowskiej, czy podziwiać łazik marsjański, który zajął pierwsze miejsce podczas tegorocznych zawodów University Rover Challenge, odbywających się na pustyni w stanie Utah (USA). Można było zaczerpnąć także wiedzy na temat nowoczesnych technologii bezpośrednio od specjalistów. Kongres Profesjonalistów IT został zorganizowany przez Klaster Firm Informatycznych Polski Wschodniej przy współpracy z firmą Exacto Sp. z o.o., a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Rzeszowa, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Starosta Powiatu Rzeszowskiego. 

 

Źródło: Informacja prasowa

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Grant na blisko półtora miliona złotych trafił na Uniwersytet Rzeszowski - Aktualności Rzeszów

Grant na blisko półtora miliona złotych trafił na Uniwersytet Rzeszowski

RZESZÓW. Projekt otrzymał najwyższe finansowanie w konkursie w kwocie 1 365 819 zł. ...

Radni PiS chcą ochrony terenów zielonych na wzgórzach nad osiedlem Zalesie. Temat pojawi się na najbliższej sesji  - Aktualności Rzeszów

Radni PiS chcą ochrony terenów zielonych na wzgórzach nad osiedlem Zalesie. Temat pojawi się na najbliższej sesji

RZESZÓW. Jaki cel ma apel? W przyszłości miałby tam powstać teren rekreacyjny dla mieszkańców Rzeszowa. ...

Rzeszów chce powiększyć grono miast partnerskich o chorwacki Split - Aktualności Rzeszów

Rzeszów chce powiększyć grono miast partnerskich o chorwacki Split

RZESZÓW. Przypomnijmy, że dotychczas stolica Podkarpacia prowadzi współprace z 12 miastami z Europy, Stanów Zjednoczony...

Rzeszów ósmym najbardziej zrównoważonym miastem w Polsce. Prym wiedzie Warszawa - Aktualności Rzeszów

Rzeszów ósmym najbardziej zrównoważonym miastem w Polsce. Prym wiedzie Warszawa

RZESZÓW. Najlepszy wynik w rankingu ogólnym osiągnęła Warszawa. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Czy uważasz, że strefa płatnego parkowania w centrum Rzeszowa to dobre rozwiązanie?

TAK

NIE

Nie mam zdania

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy: