Reklama

Aktualności Rzeszów

Radni Rzeszowa za okresową wypożyczalnią pojazdów elektrycznych. Będą także samochody?

Dodano: 25.04.2019

Radni Rzeszowa za okresową wypożyczalnią pojazdów elektrycznych. Będą także samochody? - Aktualności Rzeszów

fot. Pixabay

RZESZÓW. Radni Prawa i Sprawiedliwości przygotowali projekt uchwały mówiący o uruchomieniu całorocznej wypożyczalni rowerów miejskich. Większością głosów pomysł odrzucono, utrzymując że okresowa wypożyczalnia jest lepszym rozwiązaniem. Dodatkowo jeden z  zastępców prezydenta wspomniał, że Ratusz planuje do oferty dołączyć samochody elektryczne.

Jak informowaliśmy poprzednia, Rzeszowski Rower Miejski, w skład którego wejdą elektryczne rowery, skutery i hulajnogi, ruszy od 1 maja i w przestrzeni miejskiej będą widoczne do 15 listopada. Po tej dacie pojazdy znikną, a miasta na nowy sezon będzie zmuszone otworzyć kolejny przetarg. Biorąc pod uwagę fakt, że ubiegłoroczny system Blinkee.city miał być „testowy”, to ciężko zaakceptować fakt że ta sama firma, również i w tym roku dostarczać będzie pojazdy na podobnych zasadach, choć mogłoby się wydawać, że system zdał egzamin dość dobrze.

Nie mniej jednak podczas ostatniej sesji Rady Miasta, rzeszowscy radni debatowali nad projektem uchwały przygotowanym przez Prawo i Sprawiedliwość. Zgodnie z jej brzmieniem nowoczesna całoroczna wypożyczalnia rowerów miała by objąć m.in. integrację karty miejskiej z wypożyczalnią i systemem ZTM, stworzenie aplikacji za pośrednictwem której użytkownicy otrzymują informacje o lokalizacji rowerów, utworzenie sieci stacji do parkowania oraz możliwości rozbudowy system o inne środki, wspominają o skuterach elektrycznych.

„Mamy dzisiaj końcówkę kwietnia, rowerów i skuterów nadal nie ma. Nasz klub dostrzega potrzebę zmiany tej sytuacji, sytuacji która w naszym przekonaniu jest niedobra dla Rzeszowa z perspektywy interesów mieszkańców naszego miasta. Działając w oparciu o system corocznych przetargów, tak naprawdę przez połowę roku Rzeszów pozostaje bez jakiegokolwiek systemu wypożyczalni rowerów. Mamy końcówkę kwietnia, od kilku miesięcy przy takiej aurze jaką mamy, mieszkańcy mogliby korzystać z takiego systemu” – wyjaśniał Konrad Fijołek, szef klubu PiS.REKLAMA

W uzasadnieniu projektu uchwały, radni Prawa i Sprawiedliwości zwracają uwagę, że całoroczna wypożyczalnia jest inwestycją oczekiwaną przez mieszkańców stolicy województwa podkarpackiego, podkreślając kilkakrotnie, że tego typu przedsięwzięcie ma rację bytu ze względu na jego ekologiczne oddziaływanie oraz na dużą liczbę studentów.

‘Uważam, że całoroczny system wypożyczalni nie ma sensu, z racji tego iż w zimie rowerzyści nie jeżdżą. Powinniśmy mieć wypożyczalnie od kwietnia do listopada i to w zupełności wystarczy. Dodatkowo uważam, że uchwałę należało by uzupełnić o wprowadzenie dokumentu polityki rowerowej, który powinien uwzględniać jak powinien wyglądać rower w takiej wypożyczalni miejskiej oraz ile tych rowerów powinno być” – odpowiadał radnemu Fijołkowi członek Rozwoju Rzeszowa, Daniel Kunysz.

Pomijając przepychanki słowne radnych, dotyczące m.in. stacji bazowych i punktów parkowania, które koniec końców do przebiegu dyskusji nie wniosły zasadniczych zmian, głos na sali sesyjnej zabrał również zastępca prezydenta Marek Ustrobiński, który wyjaśnił jakie plany posiada miasto względem wypożyczalni: „Życie pokazało, że wypożyczalnia rowerów, która ma stałe stacje bazowe jest anachronizmem. Wprowadzamy system, który funkcjonuje w Rotterdamie, Paryżu, Berlinie i wielu innych miastach. W planach jest także wypożyczalnia samochodów elektrycznych. Rozmowy się toczą”.

Sam projekt uchwały radnych Prawa i Sprawiedliwości, większością 15 głosów został odrzucony, a głosowanie w tej sprawie poprzedzone było wnioskiem o zamknięcie dyskusji radnego Platformy Obywatelskiej Marcina Deręgowskiego.
 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

25.04.2019 12:16:07

~

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Prawie 1 milion zł dla WSIiZ na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego - Aktualności Rzeszów

Prawie 1 milion zł dla WSIiZ na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosił komunikaty o wysokości subwencji ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój p...

Uniwersytet Rzeszowski jednak nie zmieni logo - Aktualności Rzeszów

Uniwersytet Rzeszowski jednak nie zmieni logo

RZESZÓW. Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Sylwester Czopek podjął decyzję o zachowaniu obecnie obowiązującego logo uc...

Zmiana rozkładu jazdy linii nr 4. Pojedzie przez nowy łącznik - Aktualności Rzeszów

Zmiana rozkładu jazdy linii nr 4. Pojedzie przez nowy łącznik

Od soboty, 25 maja 2019 r. linia autobusowa nr 4 pojedzie według nowego rozkładu jazdy oraz na zmienionej trasie, uwzględniającej nowe przys...

W czwartek możliwe utrudnienia w ruchu. Ulicami Rzeszowa przejdzie korowód studentów - Aktualności Rzeszów

W czwartek możliwe utrudnienia w ruchu. Ulicami Rzeszowa przejdzie korowód studentów

RZESZÓW. Korowód poruszał się będzie prawymi pasami ruchu. W miarę możliwości, policjanci będą przepuszczać kierujących z lewe...

W czwartek otwarcie łącznika ul. Lubelskiej z ul. Warszawską - Aktualności Rzeszów

W czwartek otwarcie łącznika ul. Lubelskiej z ul. Warszawską

RZESZÓW. Otwarcie drogi 23 maja o godz. 11.00. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem