Reklama

Aktualności Rzeszów

Ratusz oskarża PGE Obrót o praktyki monopolistyczne. Tadeusz Ferenc interweniuje u premiera

Dodano: 28.11.2018

Ratusz oskarża PGE Obrót o praktyki monopolistyczne. Tadeusz Ferenc interweniuje u premiera - Aktualności Rzeszów

fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Przetarg na dostawę energii elektrycznej ruszył w sierpniu br. Zgłosiły się dwie firmy, z czego wybrano ofertę PGE Obrót S.A. Okazuje się, że opłaty za 1 kWh wzrosną w mieście o 68%. PGE wzrost cen tłumaczy sytuacją w Unii Europejskiej, a prezydent Ferenc interweniuje w sprawie u premiera Morawieckiego.

Przetarg, który wyłonił PGE Obrót S.A jako dostawcę energii elektrycznej dla miasta, rozpoczął się w sierpniu br. Wg. dokumentacji, spółka zobowiązana jest umową z miastem od dnia 01.01.2019 r. do dnia 31.12.2020 r. Zapotrzebowanie energii elektrycznej w mieście przez okres wskazany w projekcie umowy wynosi 13 475 210 kWh.

3 października miasto poznało oferty dwóch firm zainteresowanych dostawa energii, to PGE Obrót S.A z ofertą na 6 132 568,08 zł oraz Enea S.A z ofertą na 6 291 683,36. Wiemy również, że miasto na realizację umowy zamierzało przeznaczyć 4 806 607,41 zł. 24 października Ratusz zdecydował się na ofertę spółki PGE, która w latach 2017-2018 dostarczała energię elektryczną dla miasta w kwocie 0,2203 zł netto za 1 kWh.

68% podwyżka ceny dotychczasowej

Prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc na nową cenę (0,3700 zł netto za 1 kWh) się nie zgadza i wystosował w tej sprawie pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, zarzucając PGE praktyki monopolistyczne z wypomnieniem wysokich zarobków prezesów spółki, te wg. danych zawartych w piśmie wynoszą: prezes – 1,1 mln zł rocznie, wiceprezesi – 1 mln zł i 1,45 mln zł rocznie.

„Są to spółki skarbu państwa, a więc każdego obywatela naszego kraju. Te spółki zdzierają pieniądze z obywatela. Mieszkańcy z podatków będą musieli pokryć wzrost tych kosztów. Podkreślam, że to są spółki skarbu państwa, nie prywatne, powinny działać tak, żeby koszty były jak najniższe a nie w takiej wysokości podwyższać” – mówił Tadeusz Ferenc, podczas piątkowej konferencji w Ratuszu.

Poza 67,95% wzrostem dotychczasowej ceny za energie dostarczaną m.in. do szkół, przedszkoli, żłobków oraz domów pomocy społecznej, wzrośnie również o 46% cena w przypadku energii elektrycznej na oświetlenie uliczne.

„Wszystko wskazuje na to, że są to praktyki monopolistyczne. Na tę chwile wydaje się, że nie ma uzasadnionych przyczyn by koszty miały wzrosnąć aż tak wysoko” – dodaje Joanna Filipek, skarbnik Rzeszowa.

„Słowa Pana Prezydenta o „monopolistycznych praktykach” to zwykła insynuacja i dowód na nieznajomość prawa ze strony włodarza miasta oraz jego współpracowników. Samorządy projektują i realizują sprzedaż energii zgodnie z prawem dot. zamówień publicznych. Miasto i gmina Rzeszów ogłosiła dwa przetargi publicznie, czyli postępowania jak najbardziej konkurencyjne. Swoje oferty złożyło kilka podmiotów, nie tylko Spółki zależne od Skarbu Państwa. W obu tych postępowaniach oferta PGE Obrót była najtańsza” - wyjaśnia Mariusz Majewski z PGE Obrót S.A.REKLAMA

PGE Obrót S.A. informuje, że kwoty jakie zostały przedstawione dla miasta Rzeszów wynikają z tego co dzieję się w całej Unii Europejskiej. Warto podkreślić, że podwyżka cen nie dotyczy jedynie stolicy podkarpacia, z podobnym problemem zmaga się m.in. Kraków, Warszawa, Lublin i Częstochowa.

„Ceny energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii rosną. W wyniku polityki klimatycznej Unii Europejskiej i jej decyzji regulacyjnych, w ostatnim roku dramatycznie wzrosły opłaty za emisję CO2, które ponosi polska energetyka. W efekcie ceny energii w hurcie kupowanej na rok 2019 wzrosły o ok. 127 zł/MWh w stosunku do roku 2018. To w bezpośredni sposób przełożyło się na średnie ceny w postępowaniach organizowanych przez JST na 2019 i 2020 rok. Co ciekawe analizy ekspertów pokazują, że ceny energii urosły w państwach całej Unii Europejskiej, bez względu na to z czego wytwarzają one energię” – informuje Mariusz Majewski.

Kary i sprzedaż rezerwowa

Warto zaznaczyć, że Ratusz ofertę PGE Obrót S.A przyjął, w innym wypadku miasto byłoby zmuszone zapłacić stosowną karę, która spowodowała by jeszcze większe wydatki z budżetu miasta.

Według prawa energetycznego w życie weszła by wtedy zasada tzw. sprzedaży rezerwowej, która notabene prowadziła by do tego, że miasto musiałoby przyjmować energie elektryczną od PGE, płacąc dodatkowo karę.

„W ostatnich kilku miesiącach PGE Obrót wygrała kilka dużych przetargów i podpisała umowy, na mocy których zapewni energię m.in. w Krakowie, Warszawie, Lublinie, Częstochowie i Wrocławiu, a także w wielu innych powiatach, miejscowościach i gminach. Łącznie w mijającym roku zawarliśmy umowy na łączny wolumen 3,5 TWh energii dla ponad 65 tys. punktów poboru energii. Wyniki tych przetargów oznaczają, że zmieniającym się otoczeniu rynkowym PGE oferuje możliwie jak najlepsze warunki” – dodaje Majewski.

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgadza się na wymianę nawierzchni ul. Mickiewicza  - Aktualności Rzeszów

Wojewódzki Konserwator Zabytków nie zgadza się na wymianę nawierzchni ul. Mickiewicza

RZESZÓW. O poszerzeniu rzeszowskiego deptaka o ul. Mickiewicza Ratusz zdecydował w ubiegłym roku. ...

Łącznikiem ul. Lubelskiej z ul. Warszawską pojedziemy w maju?  - Aktualności Rzeszów

Łącznikiem ul. Lubelskiej z ul. Warszawską pojedziemy w maju?

RZESZÓW. Dyrektor MZD informuje, że inwestycja może być gotowa już w maju. ...

Znamy lokalizację rzeszowskich przystanków Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej - Aktualności Rzeszów

Znamy lokalizację rzeszowskich przystanków Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW. Poznaliśmy pięć przystanków, które na pewno powstaną w przestrzeni miejskiej miasta. ...

Asseco Resovia ponownie przerywa zwycięską serie Zaksy Kędzierzyn Koźle - Aktualności Rzeszów

Asseco Resovia ponownie przerywa zwycięską serie Zaksy Kędzierzyn Koźle

RZESZÓW. MVP spotkania został Kawika Shoji. ...

Na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się seminarium o transporcie w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Na Politechnice Rzeszowskiej odbędzie się seminarium o transporcie w Rzeszowie

RZESZÓW. Seminarium odbędzie się 27 lutego o godzinie 16 w budynku Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury PRz. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem