Aktualności Rzeszów

Rewolucja w biletach! Będzie szybko, łatwo i wygodnie. Od 8 lipca Rzeszowska Karta Miejska

Dodano: 03.07.2015

Aktualności Rzeszów | Rewolucja w biletach! Będzie szybko, łatwo i wygodnie. Od 8 lipca Rzeszowska Karta Miejska

Fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Dziś o godz. 11 w Punkcie Obsługi Podróżnego przy ul. Lisa Kuli odbyła się konferencja poświęcona udogodnieniom wprowadzanym w tym miesiącu przez Zarząd Transportu Miejskiego.

Nowością będzie Rzeszowska Karta Miejska oraz e-bilety. Jak stwierdziła dyrektor ZTM, Anna Kowalska to „najwspanialszy, najlepszy program, jaki może być w Polsce”. Inwestycja stanowi jeden z kluczowych elementów Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego.

Jak zdobyć Kartę?

Zainteresowani uzyskaniem Karty mogą skorzystać z usług świadczonych przez kilka placówek, w tym Punkt Obsługi Podróżnego przy ul. Lisa Kuli 20, Grottgera 22, Targowej 1, Trembeckiego 3 oraz w puntach działających w lokalnych centrach handlowych – Galeria Nowy Świat przy ul. Krakowskiej 20 oraz Centrum Handlowym Plaza Rzeszów przy al. Rejtana 65.

Jakie warunki wydania?

By uzyskać plakietkę, trzeba tylko wypełnić wniosek dostępny na stronie internetowej ebilet.erzeszow.pl bądź w punkcie stacjonarnym. Jeżeli posiadaczem Karty ma być osoba niepełnoletnia, wniosek w jej imieniu składa rodzic lub opiekun prawny. Poza wnioskiem potrzebne jest również aktualne zdjęcie. Jeżeli nie mamy fotografii, zostanie nam ona zrobiona w Punkcie Obsługi Podróżnego. Zdjęcie wyrabiane jest darmowo. Również bezpłatne jest wydanie pierwszej Karty Miejskiej. W przypadku zgubienia plakietki, za duplikat trzeba będzie zapłacić 20 zł. Spersonalizowaną e-kartę odbiera się w miejscach, w których została wyrobiona.

Jakie korzyści?

Karta będzie dla pasażerów korzystających z usług lokalnego MPK dużym udogodnieniem. Wystarczy przyłożyć plakietkę do czytnika, w ten sposób potwierdzając swoją obecność w autobusie. To oznacza, że osoby starsze czy niepełnosprawni oraz wszyscy ci, którzy dysponują wszelkiego rodzaju ulgami nie będą musieli mieć przy sobie żadnego dokumentu. Dotychczas natomiast konieczne było okazanie legitymacji. Dodatkową zaletą Karty będzie również możliwość odtworzenia zapisu w przypadku zgubienia plakietki. To oznacza, że zakupiony przez pasażera bilet okresowy nie przepada, ale zostanie ponownie zapisany na duplikacie nowej Karty.REKLAMA

Elektroniczna portmonetka

Na samej rewolucji w biletach jednak nie koniec. Nowości jest w planach znacznie więcej. Trwają rozmowy, aby „włączyć” do Karty także usługi kolejowe W praktyce oznaczałoby, że tak, jak z autobusów, pasażerowie mogliby korzystać za pomocą tej samej e-karty z przejazdów regionalnymi kolejami. Podobne udogodnienie wprowadzone zostało już we Wrocławiu. Toczone są także dyskusje odnośnie nawiązania współpracy z wydziałami Urzędu Miasta, w tym Wydziałem Kultury. To oznaczałoby, że poprzez Kartę można byłoby wyrobić sobie kartę biblioteczną, zakupić bilet wstępu do miejsc kultury czy nawet na basen. Są plany, aby Karta miała posłużyć również do płacenia za miejsca postojowe po wprowadzeniu na terenie Rzeszowa strefy płatnego parkowania.

Trzy kanały dystrybucji

Póki co z udogodnienia będzie można korzystać w wyżej wspomnianych Punktach Obsługi Podróżnego. Docelowo planowane jest jeszcze uruchomienie dwóch dodatkowych kanałów dystrybucji. Niebawem kupno e-biletów ruszy w biletomatach stacjonarnych. Najpóźniej we wrześniu natomiast przez Internet. Będzie można płacić kartą bądź przelewem.

Koniec biletów papierowych

Jak dotąd przygotowano dokładnie 50 tys. Rzeszowskich Kart Miejskich. Jeżeli zainteresowanie będzie większe, plakietek będzie więcej. Najpierw ZTM zamierza „oswoić” mieszkańców korzystających z przejazdów autobusami lokalnego MPK z wprowadzaną nowością, pokazując, że Karty to nie utrudnienie, ale znaczące udogodnienie. Najpierw na Kartę będzie można kupować bilety okresowe, z czasem planowane jest także umożliwienie zakupu biletów upoważniających do pojedynczych kursów. W dalszej przyszłości papierowe bilety zostaną zupełnie zlikwidowane. 
 

Tagi

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Aktualności Rzeszów | Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 otwiera sale podań leków dla dzieci [FOTO]

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 otwiera sale podań leków dla dzieci [FOTO]

RZESZÓW. Innowacyjna przestrzeń w rzeszowskim szpitalu powstała w ramach projektu „Nauka ratuje życie”. ...

Aktualności Rzeszów | Odmulą zalew w Rzeszowie. Protest ekologów odrzucony

Odmulą zalew w Rzeszowie. Protest ekologów odrzucony

RZESZÓW. Sprzeciw ekologów został odrzucony odrzucony przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krośnie....

Aktualności Rzeszów | Michał Szpak i Robert Janowski odwiedzą Rzeszów w ramach festiwalu „Piosenka w Meloniku”

Michał Szpak i Robert Janowski odwiedzą Rzeszów w ramach festiwalu „Piosenka w Meloniku”

RZESZÓW. W dniach 8 – 10 lutego 2018 r. w Rzeszowie odbędzie się 8 Ogólnopolski Festiwal Piosenki Aktorskiej, Filmowej i...

Aktualności Rzeszów | Mieszkańcy Rzeszowa i Ratusz nie zgadzają się z koncepcją zabudowy Placu Wolności

Mieszkańcy Rzeszowa i Ratusz nie zgadzają się z koncepcją zabudowy Placu Wolności

RZESZÓW. Niewygodną dla miasta i mieszkańców koncepcje przebudowy parku przedstawił Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jó...

Aktualności Rzeszów | Bezpłatne badania z okazji Dnia Babci i Dziadka

Bezpłatne badania z okazji Dnia Babci i Dziadka

RZESZÓW. 22 stycznia 2018 r. w ZOZ nr 2 w Rzeszowie przy ul. Fredry 9 w godz. 8.00 – 12.30 odbywać się będą profilaktyczne bada...

Nowe na portalu

REKLAMA

Najczęściej czytane

Rzeszów pod lupą

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Ankieta

Czy uważasz, że strefa płatnego parkowania w centrum Rzeszowa to dobre rozwiązanie?

TAK

NIE

Nie mam zdania

Głosuj Zobacz wyniki
Partnerzy: