Reklama

Aktualności Rzeszów

Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 23 walczą o godne warunki nauki dla swoich dzieci

Dodano: 12.06.2015

Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 23 walczą o godne warunki nauki dla swoich dzieci - Aktualności Rzeszów

Na zdjęciu wiceprzewodniczący Rady Rodziców SP 23 w Rzeszowie - Dariusz Goclik.

RZESZÓW. Rodzice uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 23 protestują przeciwko niekorzystnym dla dzieci warunkom edukacyjnym.

W związku z przyjęciem dużo większej liczby dzieci rozpoczynających naukę w placówce oświatowej nr 23 przy ul. Pelczara w Rzeszowie obiecywano rodzicom, że miasto zadba o odpowiednią alokację jednostek szkolnych z właściwym zagospodarowaniem mienia należącego do obwodowej szkoły. Dzieci miały mieć zagwarantowane bezpieczne oraz komfortowe warunki, w rzeczywistości jednak skończyło się wyłącznie na obietnicach.

Zgodnie z informacjami na dzień 10 czerwca bieżącego roku, w przyszłym roku szkolnym w Szkole Podstawowej nr 23 będzie ponad 600 dzieci, a więc o 20 procent więcej niż dotychczas. Mimo faktu przyjęcia dodatkowego grona uczniów, nie powiększy się powierzchnia, jaką dysponuje szkoła. W rezultacie kształcenie rozpoczną cztery nowe klasy, odejdą trzy klasy szóste w zamian za siedem klas pierwszych. Pociągnie to za sobą brak wystarczającej ilości sali lekcyjnych. Konsekwencją tego ma być nauczanie realizowane w trybie dwóch zmian. Co najmniej 11 klas będzie musiało kończyć zajęcia po godz. 17.

Najbardziej poszkodowane będą dzieci. Uczniowie, którzy z powodu pracy rodziców korzystają ze świetlicy, przy nauce na II zmianie będą zmuszeni przebywać w szkole ponad dziesięć godzin – od 6.30 do 17.15. To wiąże się również z brakiem możliwości uczęszczania na zajęcia pozalekcyjne. Ponadto na jedną salę świetlicową przypadać będzie ok. 140 dzieci w przedziale wiekowym od 6 do 9 lat. Oznacza to, że w jednej chwili, w tym samym pomieszczeniu może przebywać ponad 50 dzieci. Dodajmy też, że na jednego ucznia przeznaczona będzie powierzchnia 1,6 metrów kwadratowych sali lekcyjnej, podczas gdy w innej szkole, w tym samym budynku, miasto gwarantuje sześć metrów kwadratowych na jednego ucznia.

O szczegóły dotyczące protestu rodziców zapytaliśmy wiceprzewodniczącego Rady Rodziców, Dariusza Goclika:

REDAKCJA: Co skłoniło Państwa do podjęcia działania?

DARIUSZ GOCLIK: Tak naprawdę działania były podejmowane już od dawna, gdyż poprzednia jak i obecna Rada Rodziców potrafi liczyć. Pomiędzy rokiem szkolnym 2013/14 a 2015/16 liczba uczniów zwiększy się o blisko 50% i wiadomo było, że taki problem wystąpi. Do tej pory jednak działania skupiały się na rozmowach z władzami miasta, w celu przedstawienia problemu. Oczywiście spotykało się ono ze zrozumieniem władz oraz zapewnieniami, że wszystko będzie dobrze, bo umowa wynajmu pomieszczeń kończy się i problem zostanie rozwiązany. Niestety widzimy, że tylko na zapewnieniach się skończyło. Na dzień dzisiejszy dochodzą do nas sygnały, iż rok szkolny 2015/16 szkoła obwodowa rozpocznie z takimi samymi zasobami lokalowymi, a już teraz brakowało 5 sal lekcyjnych. Po wakacjach liczba uczniów zwiększy się z 490 do ponad 600 – i stąd też wynika potrzeba bardziej radykalnych kroków.

R.: Jak duża jest społeczność rodziców, którzy dla swoich dzieci domagają się lepszych warunków nauczania?REKLAMA

DG: W ostatnim spotkaniu z rodzicami, które odbyło się we wtorek 09.06.2015, uczestniczyło ponad 150 rodziców, z czego około 90% poparło bardziej radykalne metody protestu, włącznie z manifestacją pod Urzędem Miasta, która ma się odbyć w przypadku, gdy potwierdzą się informację, że dwa piętra jednego skrzydła szkoły, które jest wynajmowane nie wrócą do dyspozycji uczniów Szkoły.

R: Na jakim etapie są obecnie rozmowy z władzami szkoły i miasta?


DG: Ostatnie spotkanie, o którym ja wiem, które odbyło się w połowie maja, pokazało, że ostatecznie nic się nie zmieni. W rozmowach uczestniczył m.in. Pełnomocnik Prezydenta Miasta, Henryk Wolicki oraz Dyrektor Wydziału Edukacji, Zbigniew Bury. Co do władz szkoły natomiast, to sprawa wygląda następująco - budynek przy ul. Pelczara 3 został oddany w trwały zarząd Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu Nr 5 ,a tym samym wszelkie kompetencje w zakresie obciążania nieruchomości ograniczonymi prawami rzeczowymi należą do dyrektora tej jednostki. A więc sprawa wydaje się prosta – Dyrekcja nie przedłuża umowy, gdyż chce zapewnić odpowiednie warunki do nauki swoich uczniów, i robi wszystko co w jej mocy, aby jak najszybciej odzyskać i wyremontować pomieszczenia – przecież strona wynajmująca już od blisko 2 lat wie, że ma znaleźć sobie nowe pomieszczenia, gdyż te obecne będą potrzebne szkole obwodowej – wiec jak wynajmującym jest ktoś odpowiedzialny, to powinien być na to przygotowany.
Mamy też drugą stronę medalu – ta sama Dyrekcja ma swoich zwierzchników, którym jest organ prowadzący – czyli Urząd Miasta i główny jej szef Prezydent Miasta Rzeszowa i do jej obowiązków należy wypełniać jego poleceń, o czym mówi nawet statut szkoły, i właśnie tak je wypełnia – gdyż nie wierzę, że pozwala na znaczące pogorszenie warunków kształcenia bez zgody organu prowadzącego.

R.: Co jeśli przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego sytuacja się nie zmieni. Podejmą Państwo jakieś radykalne kroki?


DG: Tak jak wspomniałem wcześniej, bacznie przyglądamy się sytuacji i na pierwszy tydzień lipca planowana jest manifestacja pod Ratuszem, o ile potwierdzą się informację, iż nie odzyskamy wynajmowanych pomieszczeń. Kolejnymi krokami, o jakich wiem, jest szeroko zakrojona akcja informacyjna za pomocą ulotek oraz mediów społecznościowych, przedstawiająca sytuację Szkoły Podstawowej nr 23 na terenie osiedli, które szkoła obejmuje swoim obwodem tj. Nowe Miasto i Drabinianka. A jak to będzie wyglądało dalej – wszystko zależy od rozwoju sytuacji. Ja, jako rodzic, chciałbym, żeby sytuacja się wyjaśniła i nie trzeba było podejmować innych działań, ale pojawiają się już nawet bardzo ekstremalne pomysły jak np. okupacja budynków przy ul. Pelczara w dniu rozpoczęcia roku szkolnego czy akcja „pusta klasa”, w trakcie której rodzice nie poślą dzieci na zajęcia szkolne.
 
 
 
 
 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

21.06.2015 13:06:01

~Angelika

Sa szkoly publiczne i nie publiczne , rodzice posylajac

dzieci do szkoly swiadomi sa jakie warunki panuja w szkolach panstwowych. Kazda szkola dostaje dotacje , jedni potrafia to umiejetnie wykorzystac a inni biora i nic nie robia w tym kierunku zeby w szkolach panowaly lepsze warunki.Przepelnionych szkol jest tysiace w polsce i nikt afer nie robi czy jakis strajkow. Nie puszczajac dzieci na rozpoczecie roku nie zrobicie na zlosc Radzie miasta itp tylko skrzywdzicie Swoje dzieci.Owszem Nasze dzieci maja lepsze warunki ale w Spolecznej Szkole dotacje , pieniadze z komitetu sa wykorzystywane na dobro Szkoly , remonty, urzadzenia ulatwiajace prace nauczyciela oraz dzieci. Rada rodzicow Szkoly nr 23 zamiast siedziec i zwalac cala wine na Spoleczna szkole powinni zajac sie tym czym powinni, np szukac sponsorow a pieniadze z komitetu przeznaczac na cel szkoly a nie na jakies glupoty. Rozumiem ze kazdy chce dla Swojej pociechy jak najlepiej ale takie warunki w szkolach nie panuja od dzis i niestety nie jestesmy w stanie tego zmienic. Panu Guclikowi jak nie odpowiadaja warunki w kazdej chwili moze przeniesc pocieche do szkoly prywatnej i po klopocie :)

21.06.2015 00:24:26

~Marcin

Zostawcie szkołe społeczną nr.2 w spokoju a zajmijcie

się budowaniem nowych szkół dla dzieci.To co się dzieje w polskich szkołach publicznych to koszmar szczególnie na przerwach ,dzieci tracą powoli słuch!!!!!!!!!!!

21.06.2015 00:19:58

~Sandra

Głupota i jeszcze raz głupota! W każdej Rzeszowskiej

szkole jest przepełnienie i dzieci też kończą w pózniejszych godzinach.Jak nie pasuje to proszę posłać do szkoły społecznej nr 2 za którą my rodzice płacimy i jesteśmy zadowoleni.Nie poślę dziecka do molochu szkoły 23 ani innej bo to jest jedno i to samo.Dajcie święty spokój szkole społecznej nr 2 i dzieciom z tej szkoły.

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Z okazji Dnia Matki ZOZ nr 2 w Rzeszowie organizuje bezpłatne badania. W programie m.in.: mammografia i cytologia - Aktualności Rzeszów

Z okazji Dnia Matki ZOZ nr 2 w Rzeszowie organizuje bezpłatne badania. W programie m.in.: mammografia i cytologia

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się w przychodni ZOZ nr 2 przy ul. Fredry 9 w Rzeszowie od 8.30 do 14.00. ...

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna za 588 mln zł. Podpisano już pierwsze umowy - Aktualności Rzeszów

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna za 588 mln zł. Podpisano już pierwsze umowy

RZESZÓW. Projekt budowy obejmuje dwa zadania. Województwo przewiduje zakup 10 pociągów. ...

Nowy kierunek na Wydziale Filologicznym UR. Nowością jest polonistyka stosowana - Aktualności Rzeszów

Nowy kierunek na Wydziale Filologicznym UR. Nowością jest polonistyka stosowana

RZESZÓW. Połączeniu absolwenci polonistyki stosowanej może pomóc w znalezieniu pracy w mediach, ale również agencjach r...

W Rzeszowie otwarto wypożyczalnię rowerów rehabilitacyjnych - Aktualności Rzeszów

W Rzeszowie otwarto wypożyczalnię rowerów rehabilitacyjnych

RZESZÓW. Bezpłatnie skorzystać z niej mogą: dzieci, młodzież oraz niepełnosprawni dorośli. Wypożyczalnia jest otwarta w środy od godz...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Czy uważasz, że Pomnik Czynu Rewolucyjnego zniknie z przestrzeni miejskiej?

Tak

Nie

Trudno powiedzieć

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy: