Aktualności Rzeszów

Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 23 walczą o godne warunki nauki dla swoich dzieci

Dodano: 12.06.2015

Aktualności Rzeszów | Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 23 walczą o godne warunki nauki dla swoich dzieci

Na zdjęciu wiceprzewodniczący Rady Rodziców SP 23 w Rzeszowie - Dariusz Goclik.

RZESZÓW. Rodzice uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 23 protestują przeciwko niekorzystnym dla dzieci warunkom edukacyjnym.

W związku z przyjęciem dużo większej liczby dzieci rozpoczynających naukę w placówce oświatowej nr 23 przy ul. Pelczara w Rzeszowie obiecywano rodzicom, że miasto zadba o odpowiednią alokację jednostek szkolnych z właściwym zagospodarowaniem mienia należącego do obwodowej szkoły. Dzieci miały mieć zagwarantowane bezpieczne oraz komfortowe warunki, w rzeczywistości jednak skończyło się wyłącznie na obietnicach.

Zgodnie z informacjami na dzień 10 czerwca bieżącego roku, w przyszłym roku szkolnym w Szkole Podstawowej nr 23 będzie ponad 600 dzieci, a więc o 20 procent więcej niż dotychczas. Mimo faktu przyjęcia dodatkowego grona uczniów, nie powiększy się powierzchnia, jaką dysponuje szkoła. W rezultacie kształcenie rozpoczną cztery nowe klasy, odejdą trzy klasy szóste w zamian za siedem klas pierwszych. Pociągnie to za sobą brak wystarczającej ilości sali lekcyjnych. Konsekwencją tego ma być nauczanie realizowane w trybie dwóch zmian. Co najmniej 11 klas będzie musiało kończyć zajęcia po godz. 17.

Najbardziej poszkodowane będą dzieci. Uczniowie, którzy z powodu pracy rodziców korzystają ze świetlicy, przy nauce na II zmianie będą zmuszeni przebywać w szkole ponad dziesięć godzin – od 6.30 do 17.15. To wiąże się również z brakiem możliwości uczęszczania na zajęcia pozalekcyjne. Ponadto na jedną salę świetlicową przypadać będzie ok. 140 dzieci w przedziale wiekowym od 6 do 9 lat. Oznacza to, że w jednej chwili, w tym samym pomieszczeniu może przebywać ponad 50 dzieci. Dodajmy też, że na jednego ucznia przeznaczona będzie powierzchnia 1,6 metrów kwadratowych sali lekcyjnej, podczas gdy w innej szkole, w tym samym budynku, miasto gwarantuje sześć metrów kwadratowych na jednego ucznia.

O szczegóły dotyczące protestu rodziców zapytaliśmy wiceprzewodniczącego Rady Rodziców, Dariusza Goclika:

REDAKCJA: Co skłoniło Państwa do podjęcia działania?

DARIUSZ GOCLIK: Tak naprawdę działania były podejmowane już od dawna, gdyż poprzednia jak i obecna Rada Rodziców potrafi liczyć. Pomiędzy rokiem szkolnym 2013/14 a 2015/16 liczba uczniów zwiększy się o blisko 50% i wiadomo było, że taki problem wystąpi. Do tej pory jednak działania skupiały się na rozmowach z władzami miasta, w celu przedstawienia problemu. Oczywiście spotykało się ono ze zrozumieniem władz oraz zapewnieniami, że wszystko będzie dobrze, bo umowa wynajmu pomieszczeń kończy się i problem zostanie rozwiązany. Niestety widzimy, że tylko na zapewnieniach się skończyło. Na dzień dzisiejszy dochodzą do nas sygnały, iż rok szkolny 2015/16 szkoła obwodowa rozpocznie z takimi samymi zasobami lokalowymi, a już teraz brakowało 5 sal lekcyjnych. Po wakacjach liczba uczniów zwiększy się z 490 do ponad 600 – i stąd też wynika potrzeba bardziej radykalnych kroków.

R.: Jak duża jest społeczność rodziców, którzy dla swoich dzieci domagają się lepszych warunków nauczania?REKLAMA

DG: W ostatnim spotkaniu z rodzicami, które odbyło się we wtorek 09.06.2015, uczestniczyło ponad 150 rodziców, z czego około 90% poparło bardziej radykalne metody protestu, włącznie z manifestacją pod Urzędem Miasta, która ma się odbyć w przypadku, gdy potwierdzą się informację, że dwa piętra jednego skrzydła szkoły, które jest wynajmowane nie wrócą do dyspozycji uczniów Szkoły.

R: Na jakim etapie są obecnie rozmowy z władzami szkoły i miasta?


DG: Ostatnie spotkanie, o którym ja wiem, które odbyło się w połowie maja, pokazało, że ostatecznie nic się nie zmieni. W rozmowach uczestniczył m.in. Pełnomocnik Prezydenta Miasta, Henryk Wolicki oraz Dyrektor Wydziału Edukacji, Zbigniew Bury. Co do władz szkoły natomiast, to sprawa wygląda następująco - budynek przy ul. Pelczara 3 został oddany w trwały zarząd Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu Nr 5 ,a tym samym wszelkie kompetencje w zakresie obciążania nieruchomości ograniczonymi prawami rzeczowymi należą do dyrektora tej jednostki. A więc sprawa wydaje się prosta – Dyrekcja nie przedłuża umowy, gdyż chce zapewnić odpowiednie warunki do nauki swoich uczniów, i robi wszystko co w jej mocy, aby jak najszybciej odzyskać i wyremontować pomieszczenia – przecież strona wynajmująca już od blisko 2 lat wie, że ma znaleźć sobie nowe pomieszczenia, gdyż te obecne będą potrzebne szkole obwodowej – wiec jak wynajmującym jest ktoś odpowiedzialny, to powinien być na to przygotowany.
Mamy też drugą stronę medalu – ta sama Dyrekcja ma swoich zwierzchników, którym jest organ prowadzący – czyli Urząd Miasta i główny jej szef Prezydent Miasta Rzeszowa i do jej obowiązków należy wypełniać jego poleceń, o czym mówi nawet statut szkoły, i właśnie tak je wypełnia – gdyż nie wierzę, że pozwala na znaczące pogorszenie warunków kształcenia bez zgody organu prowadzącego.

R.: Co jeśli przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego sytuacja się nie zmieni. Podejmą Państwo jakieś radykalne kroki?


DG: Tak jak wspomniałem wcześniej, bacznie przyglądamy się sytuacji i na pierwszy tydzień lipca planowana jest manifestacja pod Ratuszem, o ile potwierdzą się informację, iż nie odzyskamy wynajmowanych pomieszczeń. Kolejnymi krokami, o jakich wiem, jest szeroko zakrojona akcja informacyjna za pomocą ulotek oraz mediów społecznościowych, przedstawiająca sytuację Szkoły Podstawowej nr 23 na terenie osiedli, które szkoła obejmuje swoim obwodem tj. Nowe Miasto i Drabinianka. A jak to będzie wyglądało dalej – wszystko zależy od rozwoju sytuacji. Ja, jako rodzic, chciałbym, żeby sytuacja się wyjaśniła i nie trzeba było podejmować innych działań, ale pojawiają się już nawet bardzo ekstremalne pomysły jak np. okupacja budynków przy ul. Pelczara w dniu rozpoczęcia roku szkolnego czy akcja „pusta klasa”, w trakcie której rodzice nie poślą dzieci na zajęcia szkolne.
 
 
 
 
 

Tagi

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

21.06.2015 13:06:01

~Angelika

Sa szkoly publiczne i nie publiczne , rodzice posylajac

dzieci do szkoly swiadomi sa jakie warunki panuja w szkolach panstwowych. Kazda szkola dostaje dotacje , jedni potrafia to umiejetnie wykorzystac a inni biora i nic nie robia w tym kierunku zeby w szkolach panowaly lepsze warunki.Przepelnionych szkol jest tysiace w polsce i nikt afer nie robi czy jakis strajkow. Nie puszczajac dzieci na rozpoczecie roku nie zrobicie na zlosc Radzie miasta itp tylko skrzywdzicie Swoje dzieci.Owszem Nasze dzieci maja lepsze warunki ale w Spolecznej Szkole dotacje , pieniadze z komitetu sa wykorzystywane na dobro Szkoly , remonty, urzadzenia ulatwiajace prace nauczyciela oraz dzieci. Rada rodzicow Szkoly nr 23 zamiast siedziec i zwalac cala wine na Spoleczna szkole powinni zajac sie tym czym powinni, np szukac sponsorow a pieniadze z komitetu przeznaczac na cel szkoly a nie na jakies glupoty. Rozumiem ze kazdy chce dla Swojej pociechy jak najlepiej ale takie warunki w szkolach nie panuja od dzis i niestety nie jestesmy w stanie tego zmienic. Panu Guclikowi jak nie odpowiadaja warunki w kazdej chwili moze przeniesc pocieche do szkoly prywatnej i po klopocie :)

21.06.2015 00:24:26

~Marcin

Zostawcie szkołe społeczną nr.2 w spokoju a zajmijcie

się budowaniem nowych szkół dla dzieci.To co się dzieje w polskich szkołach publicznych to koszmar szczególnie na przerwach ,dzieci tracą powoli słuch!!!!!!!!!!!

21.06.2015 00:19:58

~Sandra

Głupota i jeszcze raz głupota! W każdej Rzeszowskiej

szkole jest przepełnienie i dzieci też kończą w pózniejszych godzinach.Jak nie pasuje to proszę posłać do szkoły społecznej nr 2 za którą my rodzice płacimy i jesteśmy zadowoleni.Nie poślę dziecka do molochu szkoły 23 ani innej bo to jest jedno i to samo.Dajcie święty spokój szkole społecznej nr 2 i dzieciom z tej szkoły.

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Aktualności Rzeszów | Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 otwiera sale podań leków dla dzieci [FOTO]

Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 otwiera sale podań leków dla dzieci [FOTO]

RZESZÓW. Innowacyjna przestrzeń w rzeszowskim szpitalu powstała w ramach projektu „Nauka ratuje życie”. ...

Aktualności Rzeszów | Odmulą zalew w Rzeszowie. Protest ekologów odrzucony

Odmulą zalew w Rzeszowie. Protest ekologów odrzucony

RZESZÓW. Sprzeciw ekologów został odrzucony odrzucony przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krośnie....

Aktualności Rzeszów | Michał Szpak i Robert Janowski odwiedzą Rzeszów w ramach festiwalu „Piosenka w Meloniku”

Michał Szpak i Robert Janowski odwiedzą Rzeszów w ramach festiwalu „Piosenka w Meloniku”

RZESZÓW. W dniach 8 – 10 lutego 2018 r. w Rzeszowie odbędzie się 8 Ogólnopolski Festiwal Piosenki Aktorskiej, Filmowej i...

Aktualności Rzeszów | Mieszkańcy Rzeszowa i Ratusz nie zgadzają się z koncepcją zabudowy Placu Wolności

Mieszkańcy Rzeszowa i Ratusz nie zgadzają się z koncepcją zabudowy Placu Wolności

RZESZÓW. Niewygodną dla miasta i mieszkańców koncepcje przebudowy parku przedstawił Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jó...

Aktualności Rzeszów | Bezpłatne badania z okazji Dnia Babci i Dziadka

Bezpłatne badania z okazji Dnia Babci i Dziadka

RZESZÓW. 22 stycznia 2018 r. w ZOZ nr 2 w Rzeszowie przy ul. Fredry 9 w godz. 8.00 – 12.30 odbywać się będą profilaktyczne bada...

Nowe na portalu

REKLAMA

Najczęściej czytane

Rzeszów pod lupą

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Ankieta

Czy uważasz, że strefa płatnego parkowania w centrum Rzeszowa to dobre rozwiązanie?

TAK

NIE

Nie mam zdania

Głosuj Zobacz wyniki
Partnerzy: