Reklama

Aktualności Rzeszów

Rzeszów ma jedne z najniższych stawek w Polsce za wodę i ścieki

Dodano: 20.12.2018

Rzeszów ma jedne z najniższych stawek w Polsce za wodę i ścieki - Aktualności Rzeszów
RZESZÓW. Taryfy opłat za wodę i ścieki w Rzeszowie, względem innych polskich miast, prezentują się na bardzo dobrym poziomie. Wody Polskie zarzucają Ratuszowi podawanie nieścisłych informacji odnośnie podmiotu ustalającego stawki.

Na czwartkowej konferencji prasowej w siedzibie Wód Polskich w Rzeszowie, przy ul. Hanasiewicza Sergiusz Kieruzel – rzecznik prasowy Wód Polskich, Paweł Rusiecki – z-ca dyrektora Pionu Taryf oraz Małgorzata Wajda - dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie przedstawili procedurę ustalania taryf opłat za wodę i ścieki.

Dodatkowo podczas spotkania tematem rozmów były nieprawidłowe informacje, jakie rzecznik prezydenta Rzeszowa, Maciej Chłodnicki miał podać względem podmiotu odpowiedzialnego za  ustalanie wysokości cen. Informacja miała się znaleźć w jednym z ogólnopolskich dzienników ekonomiczno-prawnych.

„Rzeszów nie jest pierwszym, który powiedział, że to Wody Polskie ustalają ceny za wodę i ścieki. Takie wypowiedzi miały miejsce, m.in. w Łodzi, Radomiu czy Jeleniej Górze. Wszędzie tam byliśmy, by dementować tego rodzaju informacje” – wyjaśniał Sergiusz Kieruzel.

Stawki ustalone na terenie Miasta Rzeszów

Warto zaznaczyć, że do 2018 roku za zaakceptowanie taryf jakie zostały wyznaczone za wodę i ścieki odpowiedzialne były rady gmin bądź rady miejskie. Od stycznia 2018 roku ten obowiązek został przejęty przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Docelowo przyjmują oni propozycję m.in. spółek miejskich i decydują o akceptacji bądź odrzuceniu propozycji.

„Rolą Wód Polskich jest tylko i wyłącznie weryfikacja ceny. Naszą rolą jest sprawdzić czy te koszty są racjonalne, czy nie ma ukrytych różnego rodzaju kosztów” – dodaje Kieruzel.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie w dniu 12 marca 2018 roku, wystąpiło do dyrektora RZGW w Rzeszowie z wnioskiem o zatwierdzenie taryf na terenie Rzeszowa, które obowiązywać będą  od czerwca 2018 roku do maja 2021 roku. Po analizie wniosku, 17 kwietnia br. wydano zatwierdzenie cen proponowanych przez MPWiK.REKLAMA

Od decyzji obowiązywało 14 dniowy okres odwołania, jednak prezydent Rzeszowa nie zdecydował się na taki ruch, jak zresztą pokazują wartości taryf, wcale zresztą nie musiał, gdyż względem innych miast w Polsce, Rzeszów ma jedne z najlepszych opłat z perspektywy mieszkańców.

Rzeszów > Podkarpacie, Rzeszów > Polska

Zaakceptowany przez Wody Polskie projekt MPWiK zakładał na kolejne 3 lata następujące ceny za 1 m3 wody, oraz 1m3 odprowadzanych ścieków (netto):
  • 2018: woda 4,30 zł; ścieki 3,92 zł
  • 2019: woda 4,35 zł; ścieki 4,38 zł
  • 2020: woda 4,35 zł; ścieki 4,45 zł
  • 2021: woda 4,35 zł; ścieki 4,45 zł

„Patrząc z poziomu cen innych miast tej wielkości lub trochę większych, widzimy że Rzeszów ma jedną z niższych cen”- mówił Paweł Rusiecki. Warto w tym miejscu wspomnieć, że najniższą cenę na Podkarpaciu za 1m3 wody zapłacą mieszkańcy Jurowiec w gm. Sanok – 1,30 zł. Najwyższa stawka za wodę obowiązywać będzie w gm. Dukla – 22,73 zł za 1m3 wody.

W skali kraju rzeszowianie również nie mają podstaw by narzekać. Łącznie za wodę i ścieki najmniej zapłacą mieszkańcy Białegostoku – 7,28 zł brutto, na drugiej pozycji uplasował się Lublin – 8,25 zł brutto, trzecim miastem jest Toruń – 8,57 zł brutto, dalej Łódź – 8,78 zł brutto i Rzeszów – 8,87 zł brutto. Wśród 30 największych miast polski najdroższa taryfa obowiązywać będzie w Dąbrowie Górniczej – 17,98 zł brutto. Średnia cena opłat w Polsce to 11,15 zł brutto za 1m3 wody i 1m3 ścieków.
 

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

22.12.2018 08:59:52

~Andrzej Nowak

No ale w przyszłym roku - czyli już za 2 tygodnie będziemy

płacić 9,43

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Dwie oferty na dostarczenia dla PKS Rzeszów 15 autobusów. Obie za wysokie  - Aktualności Rzeszów

Dwie oferty na dostarczenia dla PKS Rzeszów 15 autobusów. Obie za wysokie

RZESZÓW. Związek Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa wciąż poszukuje dostawcy 15 autobusów dla rzeszowskiego PKS-u. ...

Żądają wycofania decyzji Uniwersytetu Rzeszowskiego odnośnie wprowadzenia badań na zwierzętach - Aktualności Rzeszów

Żądają wycofania decyzji Uniwersytetu Rzeszowskiego odnośnie wprowadzenia badań na zwierzętach

RZESZÓW. Utworzono petycje skierowaną do Uniwersytetu Rzeszowskiego, aby nie rozpoczynała badań na zwierzętach. ...

W związku z remontem mostów nad al. Wyzwolenia od 21 do 27 będą utrudnienia w ruchu - Aktualności Rzeszów

W związku z remontem mostów nad al. Wyzwolenia od 21 do 27 będą utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Linie nr 9, 13, 18, 25, 26, 55, 58, N1 kursować będą objazdami. ...

W PCN „Łukasiewicz” powstanie System Szkół Partnerskich. 75 szkół przystąpiło do projektu - Aktualności Rzeszów

W PCN „Łukasiewicz” powstanie System Szkół Partnerskich. 75 szkół przystąpiło do projektu

RZESZÓW. Na dzień dzisiejszy do Systemu Szkół Partnerskich zgłosiło 75 szkół, docelowo będzie ich ok. 100. ...

7,6 mln zł za rozbudowę budynku AL Politechniki Rzeszowskiej - Aktualności Rzeszów

7,6 mln zł za rozbudowę budynku AL Politechniki Rzeszowskiej

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska planuje rozbudowę budynku AL. Roboty budowlane miałyby się rozpocząć najpóźniej w marcu, a na...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem