Aktualności Rzeszów

Rzeszowski koszmar drogowy, czyli którą z inwestycji wspominasz najgorzej?

Dodano: 11.06.2014

Aktualności Rzeszów | Rzeszowski koszmar drogowy, czyli którą z inwestycji wspominasz najgorzej?

Fot. Archiwum RESinet.pl

Zablokowany ruch, gigantyczne korki, wielogodzinne zatory, drobne kolizje i objazdy – taki jest urok rozwijającego się miasta wojewódzkiego. Rzeszów od kilku ostatnich lat intensywnie realizuje kolejne potężne projekty, które obejmują modernizację głównych części miasta. Niestety, każda tego typu koncepcja wiąże się z pewnym stałym elementem – paraliżem komunikacyjnym. Poniżej przypomnienie kilku najważniejszych i największych remontów dróg w mieście.

PODKARPACKA

Rozbudowa tej jednej z głównych ulic Rzeszowa stanowiła niemal czołowe zadanie uwzględnione w programie transportowym. Roboty trwały od września 2011. Realizatorem prac była firma Strabag, która wykonała inwestycję za sumę około 21 mln zł. Dużą część potrzebnych funduszy udało się uzyskać ze środków unijnych. Dzięki wdrożonemu projektowi ul. Podkarpacka posiada na chwilę obecną sześć pasów ruchu, estetyczne ścieżki rowerowe oraz chodniki dla pieszych. Do tego wykonano też zatoczki autobusowe oraz zatroszczono się o skrzyżowania z ul. Poznańską, Matuszczaka oraz Wetlińską. Zamontowano również akustyczne ekrany oraz odnowiono sieć wodociągową, kanalizacyjną i energetyczną.

REJTANA

Prace nad al. Rejtana ciągnęły się przez 15 miesięcy. Robotnicy działali także w godzinach nocnych. Realizatorem inwestycji była firma Skanska. Modernizacja miała na celu poprawienie płynności ruchu w tej części miasta oraz zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Łączny koszt projektu oszacowano na sumę ponad 21 mln zł netto. W ramach wdrożonej koncepcji udało się rozbudować trasę o ponad 2 km na odcinku między al. Powstańców Warszawy oraz ul. Lwowską. Ponadto przebudowano skrzyżowania oraz stworzono dodatkowe lewo- i prawoskręty. Do tego wydzielono zatoki autobusowe, szeroką na 2,5 m ścieżkę rowerową i obniżono krawężniki przy przejściach dla pieszych. Generalnie niedawno zakończona inwestycja w znaczący sposób zmieniła geometrię al. Rejtana.

MOST NARUTOWICZA


Z kolorowego mostu Narutowicza zmotoryzowani, piesi i rowerzyści mogą korzystać od 2 grudnia tego roku. Konstrukcja powstała po kilku miesiącach intensywnych robót jest o wiele trwalsza, nowocześniejsza i bezpieczniejsza. Umożliwia bezproblemowe wymijanie się pojazdów i swobodne przejście przechodniów, czego nie można było powiedzieć o wcześniejszej starej kładce wymagającej gruntownego remontu od lat. W związku ze wznoszeniem przeprawy, przejazd tą okolicą był przez pewien czas niemożliwy, co odczuli zwłaszcza studenci oraz pacjenci przychodni przy ul. Warzywnej, zazwyczaj chodzący tamtędy na skróty. Inwestycja wyniosła ponad 5 mln zł. Wykonawcą była firma Skanska. Przeprawa łączy ul. Chopina z Wierzbową oraz al. Rejtana. Wyposażona jest w barierki ochronne oraz system oświetlenia.REKLAMA

LUBELSKA

Modernizacja ul. Lubelskiej wywołała zamieszanie wśród kierowców już od samego początku prowadzonych prac. Korki i chaos drogowy stały się normą na okres pół roku. Roboty rozpoczęły się w marcu 2012 roku i zgodnie z umową miały się zakończyć w październiku 2013. Udało się jednak zrealizować inwestycję nieco wcześniej. W ramach projektu przebudowano spory odcinek ciągnący się od al. Wyzwolenia do granic Rzeszowa. Łącznie przebudowano prawie 3 km drogi. Dodatkowo zmieniono też infrastrukturę techniczną. Zamontowano nowy system oświetleniowy, poprawiono zatoki autobusowe, zmodyfikowano sieć kanalizacyjną, wydzielono nowe ścieżki rowerowe i chodniki. Obecna ul. Lubelska posiada po dwa pasy ruchu w obie strony.

OKRĄGŁA KŁADKA


Przetarg na budowę jednej z najbardziej kontrowersyjnych budowli Rzeszowa wygrała w roku 2011 firma Skanska. Potężna konstrukcja stanęła przy skrzyżowaniu al. Piłsudskiego oraz ul. Grunwaldzkiej. Prace sparaliżowały ruch w centrum miasta na niemal 16 miesięcy. By wznieść przeprawę konieczne było najpierw właściwe przygotowanie gruntu oraz wiążące się z tym wbicie prawie setki potężnych pali. To spowodowało prawdziwy zamęt wśród zmotoryzowanych. W pewnym momencie panowała tak duża dezorganizacja, że ruchem musieli kierować funkcjonariusze policji. Gigantyczne zatory tworzyły się nie tylko w godzinach szczytu. By nieco ułatwić przejazd przez centrum wyznaczono objazdy prowadzące przez al. Witosa, Batalionów Chłopskich, Powstańców Warszawy, Rejtana bądź Armii Krajowej w stronę Lwowskiej. Kierujący się w stronę Warszawy mieli do dyspozycji przejazd ul. Okulickiego i al. Wyzwolenia. W samym centrum nieczynne były dwa z czterech pasów ruchu.

Który z remontów drogowych najbardziej był dla Was uciążliwy? Czekamy na komentarze!
 
 
 

Tagi

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Aktualności Rzeszów | Rozbój na dworcu podmiejskim w Rzeszowie. Policja szuka świadków

Rozbój na dworcu podmiejskim w Rzeszowie. Policja szuka świadków

RZESZÓW. We wtorek, tj. 15 sierpnia, doszło do ataku na 23-letnim mieszkańcu Łodzi. Ok. godz. 23:30 mężczyznę zaatakowało kilku spraw...

Aktualności Rzeszów | 12-letni rzeszowianin reprezentantem Polski w mistrzostwach szachowych

12-letni rzeszowianin reprezentantem Polski w mistrzostwach szachowych

RZESZÓW. Arkadiusz Babiarz weźmie udział w Mistrzostwach Europy Juniorów, które odbędą się w dniach 4 – 15 wrześn...

Aktualności Rzeszów | Rzeszów doceniony za „dobre praktyki”. Prestiżowa nagroda dla miasta

Rzeszów doceniony za „dobre praktyki”. Prestiżowa nagroda dla miasta

RZESZÓW. Stolica Podkarpacia oficjalnie może określać się miastem dobrych praktyk. Pierwszy raz w historii, nasze miasto otrzymało ty...

Aktualności Rzeszów | Tragedia na rzeszowskich torach

Tragedia na rzeszowskich torach

RZESZÓW. Wczoraj, ok. godz. 12:30 miała miejsce kolejna tragedia na przejeździe kolejowym. Nie żyje mieszkaniec naszego miasta....

Aktualności Rzeszów | Nowy projekt edukacyjno-kulturalny dla uczniów z Rzeszowa

Nowy projekt edukacyjno-kulturalny dla uczniów z Rzeszowa

RZESZÓW. Estrada Rzeszowska zaprasza do udziału w cyklicznym projekcie skierowanym do młodzieży kształcącej się w lokalnych szkołach ...

Nowe na portalu

REKLAMA

Najczęściej czytane

Rzeszów pod lupą

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje

Wasze opinie

Ankieta

Czy uważasz, że strefa płatnego parkowania w centrum Rzeszowa to dobre rozwiązanie?

TAK

NIE

Nie mam zdania

Głosuj Zobacz wyniki
Partnerzy: