Reklama

Aktualności Rzeszów

Rzeszowskie Piwnice staną się nowatorską, interaktywną instytucją kultury. Na Rynku powstanie Skwer Kultury

Dodano: 02.08.2018

Rzeszowskie Piwnice staną się nowatorską, interaktywną instytucją kultury. Na Rynku powstanie Skwer Kultury - Aktualności Rzeszów

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Ekspozycje multimedialne wewnątrz Podziemnej Trasy Turystycznej, Skwer Kultury usytuowany na rzeszowskim Rynku oraz przestrzenie warsztatowe w ramach projektu „Rzeszowskie piwnice – interaktywna instytucja kultury”. Ratusz chce wybrać wykonawcę projektu jeszcze w tym roku.

Nowa oferta kulturalna będzie w pełni związana z rozwojem sztuki współczesnej w Rzeszowie – stolicy województwa podkarpackiego. Projekt zakłada połączenie i przenikanie się perspektyw – historycznej i współczesnej oraz lokalnej i ponadregionalnej, ukierunkowując się na rozwój sztuki współczesnej w Rzeszowie, a także jej szeroką prezentację.
Założenia projektowe

Głównym celem projektu „Rzeszowskie piwnice – interaktywna instytucja kultury” jest stworzenie nowej odsłony Rzeszowskich Piwnic jako interaktywnej instytucji kultury, łączącej aspekty historyczne z nowoczesnymi technikami i metodami ukazania wielowątkowej historii stolicy Podkarpacia.

Ratusz w ramach inwestycji planuje zakup sprzętu i wyposażenia wykorzystywanego bezpośrednio do prowadzenia działalności kulturalnej w sferze multimedialnej.

Cztero-strefowy projekt

Zakupione w projekcie sprzęt i wyposażenie będą wykorzystywane do prowadzenia działalności w czterech opisanych poniżej Strefach (A, B, C i D), na którą składają się przestrzenie Podziemnej Trasy Turystycznej „Rzeszowskie Piwnice” oraz Skweru Kultury usytuowanego na płycie rzeszowskiego Rynku.

Strefa A. Skwer Kultury.
Przestrzeń usytuowana na płycie rzeszowskiego Rynku. Jej nadrzędną funkcją jest możliwość organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty – okolicznościowe i cykliczne. W skład wchodzi mobilna scena wraz z mobilną małą architekturą, interaktywna posadzka LED-owa oraz interaktywna studnia.

Strefa B. Przestrzeń wielofunkcyjna.
Znajduje się na poziomie -1, bezpośrednio pod Skwerem Kultury. Pomyślana w ten sposób, by równocześnie mogły być w niej realizowane funkcje kulturalne, artystyczne oraz edukacyjne. W jej skład wchodzą: strefa wejścia, hol, salka projekcyjna oraz wejście do Rzeszowskich Piwnic.


REKLAMA


Strefa C. Rzeszowskie Piwnice.
Przebiega przez 36 podziemnych pomieszczeń – piwnic i łączących je korytarzy – położonych na głębokości od 0,5 metra do 10 metrów pod powierzchnią Rynku.

Strefa D. Przestrzenie warsztatowe.
To 4 pomieszczenia podziemne usytuowane w pobliżu wyjścia z Rzeszowskich Piwnic. Przewidziane jest stworzenie biblioteki multimedialnej wraz z przestrzenią edukacyjną wspartą najnowszymi technologiami informatycznymi.

Nowa oferta kulturalna miasta

W efekcie realizacji projektu uruchomiona zostanie nowa oferta kulturalna i edukacyjna, a Rzeszowskie Piwnice mają stać się nowatorską, interaktywną instytucją kultury i unikatowym miejscem w skali kraju.

Ratusz, w ramach promocji, planuje zapraszać wybitnych polskich i zagranicznych artystów, reprezentujących różne dziedziny sztuki współczesnej, m.in. teatr, muzyka, dizajn, malarstwo, rzemiosło artystyczne, fotografia, film, live art., performance iid.

Finansowanie i plany realizacji

Na realizację projektu przeznaczone zostanie 19 257 493,09 zł, z czego 12 893 534,65 zł miasto uzyska w ramach dofinansowania podpisanego jeszcze w 2017 roku.  Środki pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Obecnie trwa opracowanie dokumentacji przetargowej i jeszcze w tym roku planowany jest wybór wykonawcy. Operatorem trasy zostanie Estrada Rzeszowska. Projekt „Rzeszowskie piwnice – interaktywna instytucja kultury” ma zostać zrealizowany do 2020 roku.

 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Co dalej z przyszłym deptakiem przy ul. Mickiewicza? Remont ul. Grunwaldzkiej jeszcze w tym roku - Aktualności Rzeszów

Co dalej z przyszłym deptakiem przy ul. Mickiewicza? Remont ul. Grunwaldzkiej jeszcze w tym roku

RZESZÓW. Sprawę komplikuje konserwator zabytków, co z kolei do przebudowy przybliża ul. Grunwaldzką. ...

Radni PiS chcą całorocznej wypożyczalni rowerów miejskich - Aktualności Rzeszów

Radni PiS chcą całorocznej wypożyczalni rowerów miejskich

RZESZÓW. Radni proponują m.in. zintegrowanie jej z kartą miejską oraz całorocznego funkcjonowania. ...

250 tys. zł za wykonanie przejścia dla pieszych w rejonie C.H. Nowy Świat - Aktualności Rzeszów

250 tys. zł za wykonanie przejścia dla pieszych w rejonie C.H. Nowy Świat

RZESZÓW. Aktualnie na ul. Krakowskiej znajduje się oznakowane przejście dla pieszych. ...

Początek rekrutacji na Uniwersytet Rzeszowski już 13 maja. Przygotowano ponad 9 tys. miejsc - Aktualności Rzeszów

Początek rekrutacji na Uniwersytet Rzeszowski już 13 maja. Przygotowano ponad 9 tys. miejsc

RZESZÓW. Uniwersytet Rzeszowski przygotował 6131 miejsc na studiach stacjonarnych i 3190 na studiach niestacjonarnych. ...

Jedna z rzeszowskich szkół podpisała umowę z Elektrociepłownią PGE przy ul. Ciepłowniczej - Aktualności Rzeszów

Jedna z rzeszowskich szkół podpisała umowę z Elektrociepłownią PGE przy ul. Ciepłowniczej

RZESZÓW. ZSEo jako jedyna szkoła w Rzeszowie kształci w zawodzie technik energetyk oraz technik systemów i urządzeń energetyki...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem