Reklama

Aktualności Rzeszów

Rzeszowskie Piwnice staną się nowatorską, interaktywną instytucją kultury. Na Rynku powstanie Skwer Kultury

Dodano: 02.08.2018

Rzeszowskie Piwnice staną się nowatorską, interaktywną instytucją kultury. Na Rynku powstanie Skwer Kultury - Aktualności Rzeszów

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Ekspozycje multimedialne wewnątrz Podziemnej Trasy Turystycznej, Skwer Kultury usytuowany na rzeszowskim Rynku oraz przestrzenie warsztatowe w ramach projektu „Rzeszowskie piwnice – interaktywna instytucja kultury”. Ratusz chce wybrać wykonawcę projektu jeszcze w tym roku.

Nowa oferta kulturalna będzie w pełni związana z rozwojem sztuki współczesnej w Rzeszowie – stolicy województwa podkarpackiego. Projekt zakłada połączenie i przenikanie się perspektyw – historycznej i współczesnej oraz lokalnej i ponadregionalnej, ukierunkowując się na rozwój sztuki współczesnej w Rzeszowie, a także jej szeroką prezentację.
Założenia projektowe

Głównym celem projektu „Rzeszowskie piwnice – interaktywna instytucja kultury” jest stworzenie nowej odsłony Rzeszowskich Piwnic jako interaktywnej instytucji kultury, łączącej aspekty historyczne z nowoczesnymi technikami i metodami ukazania wielowątkowej historii stolicy Podkarpacia.

Ratusz w ramach inwestycji planuje zakup sprzętu i wyposażenia wykorzystywanego bezpośrednio do prowadzenia działalności kulturalnej w sferze multimedialnej.

Cztero-strefowy projekt

Zakupione w projekcie sprzęt i wyposażenie będą wykorzystywane do prowadzenia działalności w czterech opisanych poniżej Strefach (A, B, C i D), na którą składają się przestrzenie Podziemnej Trasy Turystycznej „Rzeszowskie Piwnice” oraz Skweru Kultury usytuowanego na płycie rzeszowskiego Rynku.

Strefa A. Skwer Kultury.
Przestrzeń usytuowana na płycie rzeszowskiego Rynku. Jej nadrzędną funkcją jest możliwość organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak koncerty – okolicznościowe i cykliczne. W skład wchodzi mobilna scena wraz z mobilną małą architekturą, interaktywna posadzka LED-owa oraz interaktywna studnia.

Strefa B. Przestrzeń wielofunkcyjna.
Znajduje się na poziomie -1, bezpośrednio pod Skwerem Kultury. Pomyślana w ten sposób, by równocześnie mogły być w niej realizowane funkcje kulturalne, artystyczne oraz edukacyjne. W jej skład wchodzą: strefa wejścia, hol, salka projekcyjna oraz wejście do Rzeszowskich Piwnic.


REKLAMA


Strefa C. Rzeszowskie Piwnice.
Przebiega przez 36 podziemnych pomieszczeń – piwnic i łączących je korytarzy – położonych na głębokości od 0,5 metra do 10 metrów pod powierzchnią Rynku.

Strefa D. Przestrzenie warsztatowe.
To 4 pomieszczenia podziemne usytuowane w pobliżu wyjścia z Rzeszowskich Piwnic. Przewidziane jest stworzenie biblioteki multimedialnej wraz z przestrzenią edukacyjną wspartą najnowszymi technologiami informatycznymi.

Nowa oferta kulturalna miasta

W efekcie realizacji projektu uruchomiona zostanie nowa oferta kulturalna i edukacyjna, a Rzeszowskie Piwnice mają stać się nowatorską, interaktywną instytucją kultury i unikatowym miejscem w skali kraju.

Ratusz, w ramach promocji, planuje zapraszać wybitnych polskich i zagranicznych artystów, reprezentujących różne dziedziny sztuki współczesnej, m.in. teatr, muzyka, dizajn, malarstwo, rzemiosło artystyczne, fotografia, film, live art., performance iid.

Finansowanie i plany realizacji

Na realizację projektu przeznaczone zostanie 19 257 493,09 zł, z czego 12 893 534,65 zł miasto uzyska w ramach dofinansowania podpisanego jeszcze w 2017 roku.  Środki pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Obecnie trwa opracowanie dokumentacji przetargowej i jeszcze w tym roku planowany jest wybór wykonawcy. Operatorem trasy zostanie Estrada Rzeszowska. Projekt „Rzeszowskie piwnice – interaktywna instytucja kultury” ma zostać zrealizowany do 2020 roku.

 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Dwie oferty na dostarczenia dla PKS Rzeszów 15 autobusów. Obie za wysokie  - Aktualności Rzeszów

Dwie oferty na dostarczenia dla PKS Rzeszów 15 autobusów. Obie za wysokie

RZESZÓW. Związek Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa wciąż poszukuje dostawcy 15 autobusów dla rzeszowskiego PKS-u. ...

Żądają wycofania decyzji Uniwersytetu Rzeszowskiego odnośnie wprowadzenia badań na zwierzętach - Aktualności Rzeszów

Żądają wycofania decyzji Uniwersytetu Rzeszowskiego odnośnie wprowadzenia badań na zwierzętach

RZESZÓW. Utworzono petycje skierowaną do Uniwersytetu Rzeszowskiego, aby nie rozpoczynała badań na zwierzętach. ...

W związku z remontem mostów nad al. Wyzwolenia od 21 do 27 będą utrudnienia w ruchu - Aktualności Rzeszów

W związku z remontem mostów nad al. Wyzwolenia od 21 do 27 będą utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. Linie nr 9, 13, 18, 25, 26, 55, 58, N1 kursować będą objazdami. ...

W PCN „Łukasiewicz” powstanie System Szkół Partnerskich. 75 szkół przystąpiło do projektu - Aktualności Rzeszów

W PCN „Łukasiewicz” powstanie System Szkół Partnerskich. 75 szkół przystąpiło do projektu

RZESZÓW. Na dzień dzisiejszy do Systemu Szkół Partnerskich zgłosiło 75 szkół, docelowo będzie ich ok. 100. ...

7,6 mln zł za rozbudowę budynku AL Politechniki Rzeszowskiej - Aktualności Rzeszów

7,6 mln zł za rozbudowę budynku AL Politechniki Rzeszowskiej

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska planuje rozbudowę budynku AL. Roboty budowlane miałyby się rozpocząć najpóźniej w marcu, a na...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:

Drogi Użytkowniku!
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajdują się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwiązaniach opt-out, które umożliwiają określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem