Reklama

Aktualności Rzeszów

"Sukcesy Rzeszowa to zasługa mieszkańców" – wywiad z Tadeuszem Ferencem

Dodano: 02.01.2014

"Sukcesy Rzeszowa to zasługa mieszkańców" – wywiad z Tadeuszem Ferencem - Aktualności Rzeszów

fot. T. Poźniak

O nowych inwestycjach w Rzeszowie, o budżecie, nagrodach dla naszego miasta - zachęcamy do lektury wywwiadu z prezydentem Rzeszowa Tadeuszem Ferencem, dzięki uprzejmości redakcji portalu biznesistyl.pl


W 2013 roku budżet miasta przekroczył miliard złotych, jedna trzecia tych pieniędzy wydawana jest na inwestycje. Jakie przedsięwzięcia warto wśród nich wyróżnić?

Aby Czytelnik mógł lepiej wyobrazić sobie rozwój miasta, posłużę się przykładem. W 2003 roku budżet miasta wynosił ok. 370 mln zł, z czego na inwestycje przeznaczano ok. 50 mln zł. W tym roku budżet to 1,2 mld zł, z czego na inwestycje przeznaczyliśmy ok. 350 mln zł. Bez wątpienia najważniejszą i zarazem największą inwestycją jest tzw. program transportowy, którego wartość wynosi 415 mln zł, z czego ponad 300 mln to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. W ramach tego programu już kupiliśmy 80 nowoczesnych autobusów dla MPK i przebudowaliśmy ul. Podkarpacką, ul. Lubelską i al. Rejtana. Rozpoczęliśmy też przebudowę al. Wyzwolenia wraz z wiaduktem w ciągu ul. Warszawskiej.

Program ten umożliwi nam również wprowadzenie tzw. Rzeszowskiego Inteligentnego Systemu Transportowego oraz tzw. e-biletu.

Jakie inwestycje będą priorytetem w przyszłym roku?

Na przyszły rok planujemy również ponad miliardowy budżet, z czego na inwestycje chcemy przeznaczyć ok. 400 mln zł. W dalszym ciągu będziemy kontynuować program transportowy. Właśnie podpisaliśmy umowę na wykonanie projektu i budowę nowej drogi, która połączy ul. Rzecha z Lubelską, wraz z 400-metrowym mostem nad Wisłokiem. Będzie to kolejna nowa arteria, która ułatwi ruch samochodowy w mieście. Chcemy również poszerzyć al. Sikorskiego od ul. Robotniczej do Tyczyna.

Ponadto budujemy kolejną halę sportową przy ul. Hetmańskiej. Będzie to największa hala sportowa w Rzeszowie. Przy ul. Karoliny Kózki, obok przedszkola, które uruchomiliśmy we wrześniu, w przyszłym roku powstanie żłobek, a w roku 2015 oddamy do użytku szkołę podstawową i gimnazjum. Cały czas myślimy również o wybudowaniu w Rzeszowie nadziemnej kolejki jako alternatywnego środka transportu.

To, w jaki sposób Pan Prezydent zarządza miastem, jest zauważane i doceniane nie tylko w Polsce, ale i za granicą. W tym roku znów "sypnęło" nagrodami i wyróżnieniami.

Muszę wyraźnie powiedzieć, że nie są to nagrody dla mnie, tylko dla miasta, a przede wszystkim dla mieszkańców. Bez ich wsparcia, pomysłów, zaangażowania w życie Rzeszowa, nam, urzędnikom, niewiele udałoby się dokonać.REKLAMA

Nagrody te oczywiście cieszą. Pokazują, że Rzeszów jest zauważalny nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Świadczy o tym chociażby nagroda przyznana przez Europejskie Zgromadzenie Biznesu i Klub Rektorów Europy z siedzibą w Oxfordzie za dynamiczny rozwój miasta. Otrzymaliśmy zaproszenie z Rady Atlantyckiej przy ONZ na wręczenie nagród „Globalny mieszkaniec”. Jednym z trzech nagrodzonych był Prezydent RP Bronisław Komorowski. Zostaliśmy też wyróżnieni w konkursie na „Inteligentne miasta”. Środowiska naukowe z uniwersytetów w Austrii, Holandii i Słowenii uznały nas za najbardziej inteligentne miasto w Polsce i dziewiętnaste w Europie. Brano tu pod uwagę głównie potencjał ludzki, czyli m.in. ośrodek akademicki oraz nowe kierunki nauczania w szkołach średnich. Ostatnio nagrodzono nas za najlepsze praktyki w Europie. Konkurs organizowało Europejskie Stowarzyszenie Badań Jakościowych w Austrii.

Opublikowane niedawno rankingi „Gazety Wyborczej” plasują Rzeszów na 5. miejscu w Polsce pod względem jakości życia. Pokazują też, że ponad 70 proc. mieszkańców bardzo dobrze ocenia Pana prezydenturę.

Zabrakło nam bardzo niewiele, aby znaleźć się na drugim miejscu w Polsce. Zaważyła zła ocena komunikacji publicznej. W tej materii mamy jeszcze dużo do zrobienia. Cieszy mnie bardzo, że mamy najlepsze wskaźniki w Polsce pod względem stanu ulic i estetyki miasta. Bardzo dobrze wypadliśmy też w rankingu dostępności do żłobków i przedszkoli, rozwoju miasta i poczucia bezpieczeństwa.

Takie rankingi są bardzo cenne, gdyż z jednej strony pokazują, jak Rzeszów się rozwija, a z drugiej – wskazują, w jakich dziedzinach musimy się poprawić. Jeszcze raz chciałbym jednak podkreślić, że tak wysokie miejsca w różnorakich rankingach to zasługa mieszkańców Rzeszowa. To, że tak duży procent dobrze ocenia moją pracę w urzędzie, oczywiście cieszy, ale sam niewiele bym zrobił. Mam dobrych i kompetentnych współpracowników i urzędników, którzy angażują się w swoją pracę. To zawsze przynosi efekty.
 
 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

04.01.2014 15:25:36

~EMIGRANT

A GDZIE INWESTORZY, GDZIE DUŻE FIRMY, KTÓRE ZATRUDNIĄ

SETKI I TYSIĄCE LUDZI ?
GDZIE NOWE OFERTY PRACY ?
MOŻE I ŻYJE SIE DOBRZE ALE TYM CO MAJĄ ZNAJOMOŚCI, PANIE PREZYDENCIE....
STWÓRZCIE TYLE FIRM DOOKOŁA RZESZOWA CO W PODOBNEJ WIELKOŚCI MIEŚCIE W HOLANDII, CZYLI SETKI FIRM, A NIE MÓWMY O STREFIE EKONOMICZNEJ W ROGOŹNICY BO TO SMIESZNE JEST....

03.01.2014 13:01:27

~Leo

Wszystko pięknie , swiatecznie ale o jedna kadencje

za długo . A jest ochota na następna . Jak widać zapowiada się dożywocie prezydenckie .

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Z okazji Dnia Matki ZOZ nr 2 w Rzeszowie organizuje bezpłatne badania. W programie m.in.: mammografia i cytologia - Aktualności Rzeszów

Z okazji Dnia Matki ZOZ nr 2 w Rzeszowie organizuje bezpłatne badania. W programie m.in.: mammografia i cytologia

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się w przychodni ZOZ nr 2 przy ul. Fredry 9 w Rzeszowie od 8.30 do 14.00. ...

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna za 588 mln zł. Podpisano już pierwsze umowy - Aktualności Rzeszów

Podmiejska Kolej Aglomeracyjna za 588 mln zł. Podpisano już pierwsze umowy

RZESZÓW. Projekt budowy obejmuje dwa zadania. Województwo przewiduje zakup 10 pociągów. ...

Nowy kierunek na Wydziale Filologicznym UR. Nowością jest polonistyka stosowana - Aktualności Rzeszów

Nowy kierunek na Wydziale Filologicznym UR. Nowością jest polonistyka stosowana

RZESZÓW. Połączeniu absolwenci polonistyki stosowanej może pomóc w znalezieniu pracy w mediach, ale również agencjach r...

W Rzeszowie otwarto wypożyczalnię rowerów rehabilitacyjnych - Aktualności Rzeszów

W Rzeszowie otwarto wypożyczalnię rowerów rehabilitacyjnych

RZESZÓW. Bezpłatnie skorzystać z niej mogą: dzieci, młodzież oraz niepełnosprawni dorośli. Wypożyczalnia jest otwarta w środy od godz...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Czy uważasz, że Pomnik Czynu Rewolucyjnego zniknie z przestrzeni miejskiej?

Tak

Nie

Trudno powiedzieć

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy: