Reklama

Aktualności Rzeszów

Sześć firm zainteresowanych budową Podkarpackiego Centrum Nauki

Dodano: 03.06.2019

Sześć firm zainteresowanych budową Podkarpackiego Centrum Nauki - Aktualności Rzeszów

fot. Pracownia Projektowa F11

RZESZÓW. Trwa przetarg na długo zapowiadaną przez Samorząd Województwa Podkarpackiego budowę Podkarpackiego Centrum Nauki. Chcą przeznaczyć 45 mln na budowę, jednak oferty wykonawców przekraczają te wymagania.

Już w lutym informowaliśmy, że zostało stworzone Studium Wykonalności dla Podkarpackiego Centrum Nauki. W dokumencie przedstawiono przyczyny realizacji projektu, opis projektu, w tym m.in. jego cele, wizję i rezultaty, zakres rzeczowy projektu wraz z charakterystyką lokalizacji i opisem działań podejmowanych w ramach promocji projektu.

Kompletna lista wyposażenia zespołu laboratoriów zawiera ponad 200 pozycji od zestawu wkrętaków poprzez drukarki 3D, aż po zaawansowane mikroskopy i pomoce dydaktyczne. Laboratoria i pracownie wyposażone będą także w wysokiej klasy urządzenia multimedialne oraz specjalistyczne stoły i narzędzia. Łącznie na wyposażenie zespołu laboratoriów i pracowni zarezerwowano prawie 3,8 mln złotych.

Prawie 1,5 mln złotych pochłonie standardowe wyposażenie obiektu w sprzęt informatyczny, meble oraz system biletowy wraz z wyposażeniem do sprawnej obsługi odwiedzających. Największym wydatkiem inwestycyjnym w projekcie, który pochłonie około 55% dostępnych środków finansowych, będzie budowa obiektu podkarpackiego centrum nauki wraz z zagospodarowaniem terenu.

Dodajmy, że głównym inwestorem jest Wojewódzki Dom Kultury, który jest również „opiekunem” rozpoczętego 10 kwietnia przetargu. Termin składania ofert przez wykonawców upływał 31 maja br., a ofertę pod inwestycje przygotowało sześć firm. Warto również wspomnieć, że poza aspektem finansowym, w wyborze oferty jedną z ważniejszych kwestii ma być doświadczenie budowlane firmy.REKLAMA

Zgodnie z dokumentacją przetargową na inwestycje przeznaczono 45,4 mln zł. Baudziedzic z Głogowa Małopolskiego przedstawiło ofertę na 55,6 mln zł, konsorcjum Karpat-Bud i Best Construction wyceniło inwestycję na 60 mln zł, warszawska firma Warbud zaoferowała najmniej tj. 49 mln zł, Erbud zaproponował 68 mln zł, Budimex 55,6 mln zł. Najdroższą ofertę, wartą 77,5 mln zł, przedstawił Strabag.

Przetarg odbywa się w formule zaprojektuj-wybuduj. Całkowita powierzchnia inwestycji wynosi 12 tys. m2. Budynek jaki powstanie będzie miał 3 kondygnacje nadziemne, jedną podziemną, natomiast jego wysokość wyniesie 19,5 m. Otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki planowane jest w IV kw. 2022 roku. Obiekt znajdzie się w okolicy G2a Arena na Jasionce. Zapewne w ciągu najbliższych kilku dni dowiemy się o wyniku przetargu.

Budynek ma być energooszczędny. Wykorzystane zostaną w nim odnawialne źródła energii (panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, gruntowy wymiennik ciepła), a także energooszczędne odbiorniki, jak oświetlenie LED. Ściany będą mieć wysokie parametry izolacyjne. Obiekt wyposażony zostanie w system zarządzania budynkiem BMS.

Oprócz części ekspozycyjnej w Podkarpackim Centrum Nauki znajdzie się zespół laboratoriów i pracowni edukacyjnych. Obejmował będzie 3 laboratoria dedykowane fizyce, chemii i biologii, oraz dużą, ponad 160-metrową pracownię warsztatową z możliwością jej podziału na dwie mniejsze, w której odbywać będą się zajęcia związane z konstruowaniem, budowaniem urządzeń, przyrządów, modelarstwem i majsterkowaniem. Tworzony jest także system „szkół partnerskich podkarpackiego centrum nauki” we współpracy z Kuratorium Oświaty.

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Wiemy kto zajmie się remontem kładki nad al. Piłsudskiego - Aktualności Rzeszów

Wiemy kto zajmie się remontem kładki nad al. Piłsudskiego

RZESZÓW. Ratusz na realizację zamówienia zarezerwował prawie 129 tys. zł. ...

Pięciopoziomowy parking przy ul. Pułaskiego? Ratusz pracuje nad programem funkcjonalno-użytkowym - Aktualności Rzeszów

Pięciopoziomowy parking przy ul. Pułaskiego? Ratusz pracuje nad programem funkcjonalno-użytkowym

RZESZÓW. Przetarg ma szanse ruszyć już w przyszłym roku.  ...

Zmiany w oddziale NFZ przy ul. Zamkowej. Są nowe stanowiska ds. promocji zdrowia i profilaktyki - Aktualności Rzeszów

Zmiany w oddziale NFZ przy ul. Zamkowej. Są nowe stanowiska ds. promocji zdrowia i profilaktyki

RZESZÓW. Personel medyczny nie tylko udzieli porady, ale także przekaże materiały edukacyjne. ...

Awaria na basenach otwartych ROSIR-u. Nieczynne do odwołania [AKTUALIZACJA] - Aktualności Rzeszów

Awaria na basenach otwartych ROSIR-u. Nieczynne do odwołania [AKTUALIZACJA]

RZESZÓW. Utrudnienia spowodowane są przez awarię. ...

27 medali dla reprezentantów Rzeszowa w skokach do wody  - Aktualności Rzeszów

27 medali dla reprezentantów Rzeszowa w skokach do wody

RZESZÓW. Stolica województwa podkarpackiego zdobyła najwięcej punktów w klasyfikacji miast i województw. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem