Reklama

Aktualności Rzeszów

Znamy wyrok w sprawie pomnika na Placu Ofiar Getta

Dodano: 14.05.2019

Znamy wyrok w sprawie pomnika na Placu Ofiar Getta - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał decyzję w sprawie skargi rzeszowskiego Ratusza na postanowienie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Choć cała sprawa zakończyła się póki co z korzyścią dla pomnika, to jego wyburzenie wciąż nie jest całkowicie wykluczone. 
 
Jak powszechnie wiadomo, zgodnie z uchwałą z 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki, monument znajdujący się na Placu Ofiar Getta, zgodnie z postanowieniem  prezesa IPN-u powinien zostać usunięty. Na taki stan rzeczy nie zgadza się Ratusz, ale od początku. 

Kwestia nazewnictwa

16 lipca 2018 roku Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego z upoważnienia wojewody podkarpackiego, zwrócił się do IPN-u o wydanie opinii  czy pomnik „Wdzięczności Armii Radzieckiej” upamiętnia lub propaguje komunizm. Miesiąc później prezes IPN-u wyraził opinie, że pomnik nie spełnia warunków, o których mowa w ww. uchwale z 2016 roku. 

W opinii znalazły się również wzmianki, że pomnik został wzniesiony w 1950 roku siłami Wojewódzkiego Komitetu Budowy Pomnika Wdzięczności i choć nie ma żadnych jednoznacznych napisów na pomniku, nie mniej jednak i Rada Miasta Rzeszowa sama go tak tytułowała w jednej z uchwał. Koniec końców prezes IPN-u stwierdził, że pomnik upamiętnia armię komunistycznego i totalitarnego państwa oraz jest elementem propagandowym. 

Prezydent Miasta Rzeszowa zwrócił się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o ponowne rozpatrzenie tej kwestii. W uzasadnieniu wyroku WSA czytamy, że aktualna wymowa jest „złożona i niejednoznaczna”, jednak – zdaniem prezydenta Rzeszowa - przez tablice pamiątkową (zdjęcie pod artykułem), jaką złożono pod pomnikiem, „został oddany hołd wszystkim walczącym o wyzwolenie Państwa Polskiego”, co skutkuje zdjęciem z niego jego pierwotnego wydźwięku.

Ponadto od wielu lat przy pomniku nie istnieje żaden zapis jednoznacznie świadczący o nazwie jaką potocznie jest nazywany, tj. „Wdzięczności Armii Radzieckiej”. Toteż – zdaniem strony skarżącej – „Istnieje rozdźwięk pomiędzy nazwą przypisaną pomnikowi w latach 50’ XX wieku a aktualną wymową pomnika”.REKLAMA

Treść wyroku

Zgodnie z wyrokiem jaki wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny, skarga skierowana przez Ratusz zasługuje na uwzględnienie, przez co postanowienie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej zostało wydane z naruszeniem prawa. Dodajmy, że IPN przysługuje skarga kasacyjna ww. decyzje do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

„W tych okolicznościach sprawy już nie tylko dodatkowo można podzielić zarzuty skargi, co do tego, że organ niedostatecznie rozważył i ocenił znaczenie dokonanych w 1966 r. zmian polegających na nadaniu pomnikowi nowego przesłania, połączonych ze zmianami zewnętrznego jego wyglądu, umieszczeniu nowej tablicy pamiątkowej o treści nie nawiązującej do intencji związanych z budową pomnika w latach pięćdziesiątych” – czytamy w uzasadnieniu wyroku. 

Znamy wyrok w sprawie pomnika na Placu Ofiar Getta - Aktualności Rzeszów - zdj. 1

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Prawie 1 milion zł dla WSIiZ na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego - Aktualności Rzeszów

Prawie 1 milion zł dla WSIiZ na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosił komunikaty o wysokości subwencji ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój p...

Uniwersytet Rzeszowski jednak nie zmieni logo - Aktualności Rzeszów

Uniwersytet Rzeszowski jednak nie zmieni logo

RZESZÓW. Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Sylwester Czopek podjął decyzję o zachowaniu obecnie obowiązującego logo uc...

Zmiana rozkładu jazdy linii nr 4. Pojedzie przez nowy łącznik - Aktualności Rzeszów

Zmiana rozkładu jazdy linii nr 4. Pojedzie przez nowy łącznik

Od soboty, 25 maja 2019 r. linia autobusowa nr 4 pojedzie według nowego rozkładu jazdy oraz na zmienionej trasie, uwzględniającej nowe przys...

W czwartek możliwe utrudnienia w ruchu. Ulicami Rzeszowa przejdzie korowód studentów - Aktualności Rzeszów

W czwartek możliwe utrudnienia w ruchu. Ulicami Rzeszowa przejdzie korowód studentów

RZESZÓW. Korowód poruszał się będzie prawymi pasami ruchu. W miarę możliwości, policjanci będą przepuszczać kierujących z lewe...

W czwartek otwarcie łącznika ul. Lubelskiej z ul. Warszawską - Aktualności Rzeszów

W czwartek otwarcie łącznika ul. Lubelskiej z ul. Warszawską

RZESZÓW. Otwarcie drogi 23 maja o godz. 11.00. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem