Reklama

Aktualności

Autocasco – od czego zależy jego cena?

Dodano: 25.11.2020 r.

Autocasco – od czego zależy jego cena? - art. sposn.
Ubezpieczenie dodatkowe autocasco jest co do zasadny korzystnym wyborem dla kierowców i w szerokim zakresie uzupełnia ochronę podstawowego OC. Ubezpieczenie AC oferowane jest jednak w różnych wariantach i konfiguracjach, które wpływają na jego ostateczną cenę. Przedstawiamy najważniejsze aspekty determinujące roczny koszt zakupu autocasco.
 

Ubezpieczenie AC – podstawowe czynniki wpływające na jego cenę

Podstawowe kryteria wpływające na cenę autocasco nie mają związku z samym produktem ubezpieczeniowym, a związane są z ryzykiem wystąpienia szkody. Oczywiście im to ryzyko będzie wyższe (w opinii towarzystwa ubezpieczeniowego), tym ubezpieczenie AC będzie droższe. Jakie aspekty są między innymi brane pod uwagę w szacowaniu ryzyka?

Przede wszystkim kluczowy będzie rocznik i przebieg pojazdu, jego marka, model oraz pojemność silnika. Istotny okaże się też wiek kierowcy, okres posiadania przez niego prawa jazdy, wykształcenie, stan cywilny, liczba posiadanych dzieci, orientacyjna ilość rocznie przejechanych kilometrów oraz obszar, po którym głównie będzie użytkowany pojazd. Jak widać, czynników tych jest dość dużo.

Suma ubezpieczeniowa – także ma znaczenie

Cena, jaką zapłacimy za AC na samochód, będzie też odzwierciedlała sumę ubezpieczeniową oferowaną w danym produkcie. Suma ubezpieczeniowa to kwota, do jakiej towarzystwo ubezpieczeniowe będzie odpowiadało za spowodowane przez nas szkody. Im kwota te będzie wyższa, tym wyższa będzie roczna składka za wykupienie polisy.

Wariant – kosztorysowy, czy serwisowy?

Kolejnym aspektem wpływającym na koszt generowany przez ubezpieczenie AC pojazdów jest wariant, w jakim rozliczana będzie likwidacja szkód. Z perspektywy kierowcy mniej korzystny, ale tańszy, jest wariant kosztorysowy (gotówkowy). W tym przypadku właściciel pojazdu będzie zobowiązany do samodzielnego rozliczania się z towarzystwem ubezpieczeniowym w związku z prowadzonymi naprawami, co może niekiedy wiązać się ze stresem i pewną czasochłonnością.

Drugą możliwością jest wariant serwisowy (bezgotówkowy), w którym to rozliczenia z towarzystwem dokonuje już warsztat. Taka opcja uchodzi za bardziej optymalny wybór, zwalnia nas bowiem z jakiegokolwiek obowiązku operowania pieniędzmi w toku prowadzonego remontu.

Części oryginalne, czy zamienniki?

AC samochodowe może również przewidywać, jakie części będą wykorzystane do ewentualnych napraw samochodu. W przypadku, gdy naprawa będzie oparta o częściach oryginalnych, cena polisy będzie wyższa. Mniej zapłacimy natomiast za opcję pokrywającą wyłącznie koszty zamienników, jednak nie zawsze kierowcy będą zadowoleni z wykorzystania takich elementów.

W naszym przekonaniu warto nieco dopłacić, by dokonywać napraw właśnie w oparciu o części oryginalne, produkowane przez producenta pojazdu. Na ogół charakteryzują się lepszą jakością i idealnie pasują do naprawianego pojazdu.

Pokrycie pełnych kosztów napraw, czy tyko części z nich?

Ubezpieczenie AC może być oferowane w wersji, w której ubezpieczyciel pokrywa 100% kosztów związanych ze wszelkiego rodzaju naprawami – choć istnieją także warianty tańsze, w których klient będzie zobowiązany do pokrycia części z nich. Wprawdzie takie warianty ubezpieczenia są mniej kosztowne, ale przy znacznej szkodzie osoba ubezpieczona może być zmuszona do dopłacenia nawet kilku tysięcy złotych.

Warto również zwrócić uwagę, czy w umowie ubezpieczenia nie znajdzie się klauzula, z której będzie wynikało zobowiązanie towarzystwa do pokrycia szkód dopiero powyżej określonej wartości. Wówczas mniejsze usterki, których naprawa to koszt rzędu np. kilkaset złotych, będą mogły być zlikwidowane wyłącznie ze środków własnych właściciela samochodu.

Cena autocasco zależna od wielu czynników

Koszty poniesione w związku z autocasco zależą od kilku różnych czynników. Przede wszystkim ubezpieczyciel oszacuje ryzyko wystąpienia szkody. Ubezpieczenie AC występuje też co do zasady w różnych wariantach i opcjach, które również determinują jego cenę. Z naszych doświadczeń wynika jednak, że nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu, by później nie ponosić niepotrzebnych kosztów napraw.

Materiał partnera

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Koronawirus. Duża liczba nowych zakażeń i zgonów na Podkarpaciu [27.02.2021]

PODKARPACIE. Wg najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, w województwie podkarpackim przybyło 684 osoby zakażone koronawirusem SARS-CoV-2, z czego 147 w Rzeszowie....

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Zespół PRz Racing Team zaprezentował nowy bolid PMT-03

RZESZÓW. To już trzeci bolid wyścigowy w warsztacie, którego projekt w zeszłym roku wywalczył dla zespołu drugie miejsce w kategorii Business Presentation podczas zawodów For...

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Zderzenie pociągu relacji Rzeszów - Szczecin z lokomotywą. 3 osoby ranne

PODKARPACIE. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło Chałupkach Dębiańskich. W zderzeniu lokomotywy salinowej z pociągiem pośpiesznym relacji Rzeszów – Szczec...

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

1 marca zamkną część ul. Siemieńskiego. Zmiany w rozkładzie jazdy kilku linii MPK

RZESZÓW. Dla kierowców przygotowane zostały objazdy....

Dodano: 25.02.2021 | Komentarze: 0

Koronawirus. Ponad 770 nowych zakażeń na Podkarpaciu, najwięcej w Rzeszowie [25.02.2021]

PODKARPACIE. Kolejny wzrost liczby zakażeń na Podkarpaciu. ...

Dodano: 25.02.2021 | Komentarze: 0

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje
Reklama

Wasze opinie

Policyjna eskorta chorej kobiety do szpitalaAndrzej Nowak: Dobrze - tylko czy to...
Koronawirus na Podkarpaciu. Spadek liczby zakażeń, brak zgonów [1.02.2021]prazykwantel sprzedam prazykwa: Kolchicyna sprzedam...
Dowiedz się, w której aptece kupisz swój lek. Ruszyła specjalna infolinia NFZprazykwantel sprzedam prazykwa: Kolchicyna sprzedam...
Dowiedz się, w której aptece kupisz swój lek. Ruszyła specjalna infolinia NFZprazykwantel sprzedam prazykwa: Iwermektyna pasożyty...
Dowiedz się, w której aptece kupisz swój lek. Ruszyła specjalna infolinia NFZprazykwantel sprzedam prazykwa: Sprzedam leki pasozyty...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem