Reklama

Aktualności

Jakie oprogramowanie biurowe wybrać?

Dodano: 27.10.2020 r.

Każdy z nas ma swoje własne preferencje, jeśli chodzi o oprogramowanie biurowe, używane do pracy czy nauki. To oczywiste i niepodlegające dyskusji. Niemniej działa tu efekt skali, który sprawia, że popularność danych programów nie wynika z niczego innego, jak z zainteresowania kupujących. Innymi słowy, najpopularniejsze programy biurowe to po prostu najlepsze programy biurowe. W tym kontekście, warto szukać alternatyw, czy najlepiej po prostu kupić software używany przez miliony użytkowników na całym świecie?


Sprawdzone rozwiązania czy darmowe alternatywy?


Oto jest kluczowy problem naszych czasów! Należy wybrać oprogramowanie rozwijane od lat, czy darmowe alternatywy? Dawniej wybór był prostszy, gdyż bezpłatne programy były drastycznie mniej intuicyjne i funkcjonalnie mniej rozwinięte niż płatne oprogramowanie. Dziś granica ta nieco się zatarła i do najprostszych zastosowań sprawdzi się w zasadzie każde oprogramowanie, gdyż nawet pakiety biurowe nieznanych powszechnie firm bardzo mocno nawiązują do popularnych i płatnych aplikacji tworzonych i rozwijanych przez liderów rynku IT.
Sytuacja komplikuje się jednak kiedy szukamy niezawodności i zależy nam na komforcie użytkowania - wtedy najczęściej sięgamy jednak do płatnych aplikacji. Powód? Oszczędność czasu potrzebnego na nauczenie się filozofii działania alternatywnych rozwiązań nie jest czymś, na co możemy sobie pozwolić w sytuacji, w której zależy nam na wydajności, bo pracujemy lub uczymy się codziennie korzystając z konkretnych programów. Dodając do tego fakt, że gdy faktycznie każdego dnia używamy danego programu to w pewnym momencie przestajemy myśleć o pozornych oszczędnościach - zdajemy sobie sprawę, że płacimy za funkcje, których potrzebujemy i, najzwyczajniej w świecie, przestajemy szukać alternatyw.


Kluczowe kryterium: jakość, cena, funkcjonalność


Optymalne oprogramowanie biurowe to takie, które najlepiej odnajduje się w kompromisie pomiędzy jakością, ceną, a funkcjonalnością. Jako jakość rozumiemy tu solidność i bezawaryjność oraz intuicyjną obsługę, a jako funkcjonalność - wsparcie dla różnych formatów dokumentów, możliwości formatowania tekstu i manipulowania tworzonymi prezentacjami czy obliczeniami dokonywanymi w arkuszach. Kryterium ceny jest oczywiste, prawda? Skoro to zagadnienie już wyjaśniliśmy, to zastanówmy się, w jaki sposób wybrać oprogramowanie biurowe, które będzie dla nas idealne?
Najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będziemy korzystać z niego zarobkowo? Jeśli tak, wybór jest prosty: Microsoft Office lub pakiet programów biurowych oferowanych przez Apple. Ewentualnie, ale wyłącznie w sytuacjach, w których raczej używamy arkuszy niż edytorów tekstu, możemy rozważyć Dokumenty Google - odstają funkcjonalnością, ale są na tyle kompletne, że faktycznie można z powodzeniem używać ich do pracy. Oczywiście, że możemy wybrać oprogramowanie open source czy programy innych, mniej popularnych producentów, ale najlepsze możliwości i wsparcie idą zawsze w parze z największymi pieniędzmi wydawanymi na przygotowanie oraz optymalizacje software`u i w tym kontekście nikt nie może równać się z takimi gigantami, jak Microsoft, Apple czy Google.
Jeśli nie używamy programów biurowych w celach zarobkowych lub jesteśmy freelancerami, którzy czasem dorabiają sobie w wolnych chwilach, wybór jest prostszy, a alternatywy ciekawsze. Możemy postawić na darmowe wersje programów od wspomnianej wielkiej trójki - całkiem funkcjonalne i wystarczające. Możemy też wybrać soft open source lub kupić licencje na mniej znane pakiety biurowe. Co ważne, bez względu na to, które programy wybierzemy - najpierw zróbmy sobie małą heurezę i sprawdźmy różne alternatywy w praktyce, dzięki temu unikniemy sytuacji, w której wydajemy kilkadziesiąt lub kilkaset zł na program, który nam w konsekwencji nie będzie odpowiadał i tracimy wiele czasu na próby nauczenia się jego sprawnej obsługi.


Cena mniej istotna niż myślimy?


Wiemy już w jakich sytuacjach pozwalamy sobie na szaleństwa w doborze odpowiedniego softu do pracy czy nauki i wiemy, jakie oprogramowanie biurowe wybrać analizując relację jakości do ceny oraz funkcjonalności. Pora zatem powiedzieć też wprost, że na rynku znajduje się wiele rozwiązań sprawiających, że cena lubianej i rozwijanej aplikacji staje się czasem nawet bardziej atrakcyjna niż koszt korzystania z mniej popularnych programów. Choćby uczniowie lub studenci mogą kupować aplikacje od producenta po niższych cenach, korzystając ze specjalnych pakietów. Poza tym, nie jesteśmy dziś uzależnieni od ofert jednego sklepu lub cen dyktowanych przez producenta. Kupując licencje na oprogramowanie biurowe w niezależnych sklepach online możemy trafić na promocje, które swoją atrakcyjnością skutecznie odwodzą nas od poszukiwania darmowych alternatyw.

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

190 miejsc dla maluchów w nowym żłobku w Rzeszowie. Podpisano umowę z wykonawcą

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podpisał umowę z firmą, która wybuduje nowy żłobek w Rzeszowie. Znajdzie się w nim miejsce dla 190 maluchów....

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Dodatkowe rządowe pieniądze dla Rzeszowa na posiłki dla dzieci i czytelnictwo

RZESZÓW. Rzeszów otrzyma ponad 2 mln zł dofinansowania na realizację programu  „Posiłek w szkole i w domu” oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa....

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Jest umowa na drugi etap ul. Parkowej

RZESZÓW. Lada dzień mają ruszyć prace przy budowie drugiego etapu ul. Parkowej oraz odcinka ul. Miłocińskiej. W czwartek podpisano umowę z wykonawcą, firmą Eurovia....

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Otwarto Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. To pierwsza taka placówka w Rzeszowie

RZESZÓW. W środę w Rzeszowie odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. To pierwsze takie miejsce w mieście. W całym regionie jest tylko 7 tego typu placówek. Budowa ...

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

1 kwietnia rusza sezon ogródkowy na rzeszowskim Rynku

RZESZÓW. Lada dzień rozpocznie się sezon ogródkowy na rzeszowskim Rynku. Ogródki pozostaną tam do końca października....

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje
Reklama

Wasze opinie

Reklama
Reklama
Partnerzy: