Dodano: 27.10.2016 r.
Według przepisów prawa pożyczka i kredyt to nie to samo, mimo że często określeń tych używa się zamiennie. Przy ich udzielaniu obowiązują inne przepisy, inne instytucje mogą ich udzielać. Inaczej też wygląda ich spłata.
Czy wziąć kredyt…
Umowa kredytowa to umowa na piśmie. Nie ma od tego odstępstwa. Zawarta ustnie jest nieważna. W umowie kredytowej muszą być zawarte informacje na temat wysokości kwoty oddawanej przez bank do dyspozycji kredytobiorcy, czasu, na jaki pieniądze pożycza, oraz jasno sprecyzowany cel. Oprócz tego umowa kredytowa musi sprecyzować dodatkowe opłaty, takie jak prowizja bankowa i wysokość oprocentowania. Ponieważ jest to kredyt, a nie pożyczka, z góry wiadomo, że jest on odpłatny. Istotne: kredytu może udzielić jedynie bank, a jego formą jest jedynie waluta.
…czy pożyczkę?
Z pożyczką jest nieco prościej. Oczywiście warto również sporządzić umowę, by w przyszłości uniknąć problemów, jednak nie musi (choć powinna) być ona sporządzona w formie pisemnej. Umowę pożyczki w przeciwieństwie do umowy kredytowej nie reguluje prawo bankowe, lecz po prostu Kodeks cywilny, a to oznacza, że jej stronami są osoby fizyczne lub prawne. W przypadku kredytu jedynie osoby prawne, czyli właśnie banki.
W odróżnieniu od kredytu przedmiotem pożyczki mogą być wszelkie rzeczy policzalne, mierzalne. Co to oznacza? Nic innego niż to, że nie musisz pożyczać pieniędzy, jak w przypadku kredytu. Może to być kruszywo o danej wartości, złoto, paliwa itp.
Pożyczka i jej koszt zależą od woli stron i umowy. Może się ona wiązać z opłatą jednorazową bądź z oprocentowaniem, może też być bezpłatna, jak to bywa np. w rodzinie. Dodatkową jej zaletą jest brak określonego celu, na jaki wydane zostaną pieniądze, a co za tym idzie – brak dokumentacji udowadniającej dany zakup, jak w przypadku kredytów hipotecznych, przy których udzielaniu banki wymagają niezliczonej liczby dokumentów.
Udzielający kredytu bądź pożyczki będzie chciał się zabezpieczyć. W przypadku banku może to być (i najczęściej jest) hipoteka, w przypadku osób fizycznych – weksle, poręczenia, zastawy itp.
Po wstępnym zapoznaniu się z różnicami między pożyczką a kredytem jesteś pewnie bliższy podjęcia decyzji. Jeśli zdecydujesz się na pożyczkę, zajrzyj na stronę Zaplo. Znajdziesz tam też suwak, którym zaplanujesz wysokość raty w zależności od długości spłaty pożyczki i czasu jej trwania. Ogólnodostępny regulamin jasno przedstawi Ci wszelkie warunki udzielanej pożyczki, a internetowy dostęp niewiarygodnie ułatwi jej wzięcie. Brak zbędnych dokumentów, szybka decyzja i natychmiastowy przelew pożyczonych środków to niewątpliwie przewagi pożyczki nad tradycyjnym kredytem.
Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Obecnie na świecie ludzie posługują się ponad 6 tysiącami różnych języków. Jednak od zarania dziejów ludzie zdawali sobie sprawę z konieczności stworzenia jednego, uniwersalnego j...
Dodano: 11.03.2019 | Komentarze: 0
Jeżeli jesteś osobą odpowiedzialną za prowadzenia działalności gospodarczej lub specjalnych działów produkcji rolnej opodatkowanej podatkiem liniowym i do 20 stycznia 2018 roku złożyłeś pisemne...
Dodano: 11.03.2019 | Komentarze: 0
Przy wyborze każdego roweru, także damskiego, obowiązują w zasadzie takie same zasady. Trzeba sprawdzić, jaki rozmiar ramy jest dla nas odpowiedni, i zdecydować, do czego tak naprawdę potrzebujemy row...
Dodano: 09.03.2019 | Komentarze: 0
Potrzeba pozyskania dodatkowych finansów rodzi konieczność zastanowienia się jak to zrobić i z jakiego źródła najlepiej zaczerpnąć....
Dodano: 06.03.2019 | Komentarze: 0
Reklama
|