PODKARPACIE. Nasze województwo jest dobrze przygotowane na rozpoczynający się sezon zimowy.
Zaplanowano działania organizacyjno-logistyczne oraz oceniono ewentualne zagrożenia. Co to oznacza?
Wsparcie dla bezdomnych
W najbliższe miesiące na szczególną pomoc mogą liczyć osoby bezdomne. Na terenie województwa podkarpackiego funkcjonują 22 placówki noclegowe dla osób bezdomnych: 14 dla mężczyzn (w tym 1 hostel), 4 dla kobiet, 2 dla kobiet z dziećmi oraz 2 tzw. łączone. Łącznie ośrodki dysponują 900 miejscami stałymi – statutowymi, zaś w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć dodatkowo 191 osób, co daje ogółem 1091 miejsc. Ponadto 102 placówki prowadzą wsparcie w zakresie dożywiania.
Darmowa infolinia
W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatny, całodobowy numer informacyjny 987. Można pod nim uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób bezdomnych w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej i potrzebującej pomocy.
Częstsze patrole
Ponadto policja zapewni prowadzenie monitoringu miejsc, w których zwyczajowo mogą przebywać bezdomni, tj. dworce, ogródki działkowe itp. i udzielenie im pomocy we współdziałaniu z jednostkami samorządu terytorialnego, instytucjami i organizacjami zajmującymi się osobami bezdomnymi, uzależnionymi i wykluczonymi.
REKLAMA
Interwencje strażaków
Sezon grzewczy to również okres wzmożonych interwencji strażaków w domach i mieszkaniach – najczęściej służby wzywane są do zatruć tlenkiem węgla i do pożarów. By uświadamiać mieszkańców przed zagrożeniem trwa kampania społeczna „Czad i ogień. Obudź czujność”, której celem jest zwiększenie wiedzy w zakresie przyczyn i skutków powstawania pożarów i zatruć tlenkiem węgla.
Sytuacja pod kontrolą
Odpowiednio przygotowani do przejścia przez okres zimowy na Podkarpaciu są też operatorzy świadczący usługi energetyczne na terenie naszego województwa oraz zarządcy dróg. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego prowadzi stosowne działania prewencyjne, kontrolne i informacyjne dotyczące zagrożeń związanych z zimą. Natomiast Podkarpacki Państwowy Inspektor Sanitarny monitoruje sytuację związaną z występowaniem chorób charakterystycznych dla sezonu zimowego, zwłaszcza grypy.
Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.