Reklama

Aktualności

Rynek nieruchomości w czasach pandemii ― podsumowania i wnioski

Dodano: 28.12.2020 r.

Rynek nieruchomości w czasach pandemii ― podsumowania i wnioski - art. sposn.
2020 rok jest przełomowym rokiem w XXI wieku, gdyż podzielił współczesną historię ― na przed i po pandemii COVID-19.
 
Powiedzieć, że gospodarka ucierpiała, to nie powiedzieć nic: zamknięcie większości jej sektorów, redukcja godzin pracy, adaptacja do nowego trybu życia “zdalnie”, niestabilność na rynku pracy… To tylko niektóre, najbardziej odczuwalne skutki kryzysu spowodowanego pandemią.
 
Co działo się na rynku nieruchomości w ciągu pierwszego roku, który minął pod hasłem COVID’u? Jak kryzys odmienił popyt i podaż? Jak zmieniały się ceny? Przedstawiamy podsumowanie w pigułce.
Zarys chronologiczny ― jak rozwijała się sytuacja na rynku nieruchomości w 2020 roku
Podsumowując tendencje dobiegającego ku schyłkowi 2020 roku, możemy naszkicować następujący schemat:
 
Marzec 2020
 • twardy lockdown, 
 • ograniczona działalność gospodarki, 
 • zatrzymanie wzrostu cen mieszkań, tendencji, która od wielu lat był charakterystyczna dla polskiego rynku nieruchomości,
 • spadek popytu na mieszkania, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.
Kwiecień-maj 2020
 • delikatna korekta cen mieszkań na rynku pierwotnym w kierunku obniżenia ― tendencja raczej regionalna, niż ogólnopolska,
 • podwyżki cen nieruchomości z drugiej ręki,
 • obniżenie cen wynajmu krótko- i długoterminowego,
 • powszechna tendencja do wycofania rozpoczętego postępowania o kupno mieszkania ― ponad 30% nabywców odstąpiło od zamiaru kupna nieruchomości z powodu niepewności finansowej.
Czerwiec-Sierpień 2020
 • powolna stabilizacja gospodarki i jej dostosowanie się do nowych realiów,
 • ponowna korekta cen mieszkań w kierunku poziomu sprzed wiosennej obniżki,
 • ożywienie rynku, wzrost popytu na określone typy ofert (zabudowa jednorodzinna, inwestycje poza miastami, mieszkania wyposażone w dodatkową powierzchnię, zwłaszcza ogródki).
Jesień 2020
 • ponowne spowolnienie rynku w obawie przed kolejną falą restrykcji,
 • brak istotnych zmian cenowych.
Jeśli obniżki ― to lokalne. Gdzie w Polsce spadły ceny nieruchomości
Według danych raportu Narodowego Banku Polskiego, opublikowanego pod koniec III kwartału 2020 roku, czyli przed rozpoczęciem drugiej fali zachorowań i wprowadzeniem miękkiego lockdownu, rynek nieruchomości wykazał tendencje spadkowe.
 
To samo wynika z porównań stawek za metr kwadratowy w najpopularniejszych lokalizacjach Polski, zamieszczonych na portalu inwestycji mieszkaniowych w Polsce Korter
 
Widzimy następujący obraz rynku:
 • mieszkania na rynku pierwotnym Warszawy i Wrocławia staniały o około 4% w porównaniu do poziomu zeszłego roku,
 • w Bydgoszczy i Zielonej Górze odnotowano spadek cenowy w wysokości 1-2%;
 • rynek pierwotny Rzeszowa wyróżnił się 5-6-procentowym spadkiem cen;
 • ceny mieszkań w Krakowie wzrosły o około 4% w skali roku.
Główne tendencje rynku nieruchomości w 2020 roku ― jak funkcjonuje (i, być może, będzie funkcjonować) branża
Pandemiczne restrykcje zreformowały mechanizmy funkcjonowania rynku nieruchomości ― już nie wyglądają tak, jak kiedyś, i nie wiadomo, kiedy wrócą do normy.
 
Na razie możemy odnotować następujące zjawiska:
 1. Spadek popytu. Niedługo po wdrożeniu narodowej kwarantanny w marcu 2020 roku potencjalni nabywcy oraz osoby, które już były gotowe do podpisania umowy deweloperskiej, zrezygnowały z pomysłu kupna mieszkania. Brak pewności co do rozwoju sytuacji powstrzymał i nadal powstrzymuje kupujących przed większymi wydatkami. Według danych PKO BP, ponad 30% umów o kupno mieszkania zostało wycofanych w ciągu II i III kwartału 2020 roku.
 2. Funkcjonowanie w trybie zdalnym. Firmy usiłują utrzymać kontakt z klientem ― wprowadzają konsultacje i spotkania z menedżerami online, oferują nawet zdalne podpisanie umowy. Takie chwyty są dość skuteczne dla innych sektorów handlu, zaś w przypadku nieruchomości nie zapewniają tego samego obrotu, co sprzedaż offline’owa.
 3. Trudniej o kredyt hipoteczny. Większość polskich banków zaostrzyła kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych, co z kolei jeszcze bardziej obniżyło popyt.
 4. Spadek liczby pozwoleń na budowę. Pozamykane urzędy, ograniczona funkcjonalność instytucji państwowych, spowolnienie procesów rozpatrywania wniosków ― wynikiem jest około 5-procentowy spadek w porównaniu z poziomem 2019 roku.
 5. Wynajem krótkoterminowy ponosi poważne straty. Zatrzymanie ruchu turystycznego i ogólnej mobilności krajowej stało powodem obniżenia cen wynajmu krótkoterminowego o około 30%. Najbardziej cierpią wielkomiejskie lokalizacje turystyczne ― nieruchomości na wynajem w miejscowościach wczasowych nad polskim morzem lub w górach, które obsługiwały turystów krajowych.
 6. Nowe hity sprzedaży. Nowe realia kształtują nowe potrzeby ― część nabywców, których sytuacja finansowa pozwalała na rozważanie zakupu nowego lokum, okazała szczególne zainteresowanie nieruchomościami pozamiejskimi. Stały się popularne domy jednorodzinne i segmenty z działkami.
 7. Nowe argumenty zachęcające. Deweloperzy, starając się uniknąć rzeczywistych obniżek cenowych, zaczęli oferować klientom bonusy w postaci darmowych miejsc parkingowych i komórek lokatorskich.
 

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Koronawirus. Nowe zakażenia i zgony na Podkarpaciu [22.01.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia opublikowały najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemiologicznej SARS-CoV-2 na Podkarpaciu....

Dodano: 22.01.2021 | Komentarze: 0

Kto wykona dokumentacje dla budowy dwóch obwodnic na Podkarpaciu?

PODKARPACIE. Poznaliśmy oferty na wykonanie dokumentacji obwodnic: Miejsca Piastowego i Przemyśla, które powstaną w ramach programu „100 obwodnic”....

Dodano: 22.01.2021 | Komentarze: 0

Prof. Bralczyk wygłosi wykład w WSIiZ

RZESZÓW. Otwarte spotkanie z Profesorem Bralczykiem odbędzie się 28 stycznia 2021 r. w formie online....

Dodano: 22.01.2021 | Komentarze: 0

49-latek włamywał się i okradał bary przy Placu Wolności. Usłyszał zarzuty

RZESZÓW. 49-latek ma na koncie dwa włamania. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności....

Dodano: 22.01.2021 | Komentarze: 0

Koronawirus. Ponad 200 nowych zakażeń na Podkarpaciu. Zmarło 15 osób [21.01.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 216 nowych zakażeń na Podkarpaciu. Wyzdrowiało kolejne 136 osób, zmarło 15 mieszkańców województwa.  ...

Dodano: 21.01.2021 | Komentarze: 0

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje
Reklama

Wasze opinie

Dowiedz się, w której aptece kupisz swój lek. Ruszyła specjalna infolinia NFZprazykwantel sprzedam prazykwa: Iwermektyna pasożyty...
Dowiedz się, w której aptece kupisz swój lek. Ruszyła specjalna infolinia NFZprazykwantel sprzedam prazykwa: Sprzedam leki pasozyty...
Wszywka alkoholowa Leżajsk - Esperalprazykwantel sprzedam prazykwa:
Wszywka alkoholowa Leżajsk - Esperalprazykwantel sprzedam prazykwa:
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem