Reklama

Aktualności Rzeszów pod lupą

Będzie żyło się lepiej? Inwestycyjne nowości w stolicy Podkarpacia

Dodano: 20.03.2015

Będzie żyło się lepiej? Inwestycyjne nowości w stolicy Podkarpacia - Rzeszów pod lupą

fot. ViC, RESinet.pl

Ostatnio pojawiły się kolejne propozycje zmian, które mają na celu poprawę poziomu życia mieszkańców rozwijającego się Rzeszowa. Pewne idee zyskały aprobatę, inne wymagają jeszcze wielokrotnego przedyskutowania. Zapewne nie zabraknie kontrowersji oraz skrajnie odmiennych zdań, jednak patrząc na to, jakie koncepcje są brane pod uwagę, zdecydowanie warto spróbować.

Narzekania na komunikację miejską, zbyt wysokie opłaty, za duże koszty kupna i wynajmu lokali mieszkalnych, wiecznie zakorkowane ulice, kłopotliwe utrudnienia drogowe i nie do końca mile widziane centra handlowe to w naszym mieście od dłuższego czasu chleb powszedni. Poza marudzeniem, rzeszowianie mają jednak także co pochwalić. Jest kilka pomysłów, które zasługują na wyróżnienie.

Ułatwienia dla rodzin z dziećmi

Wprawdzie od pewnego czasu istnieje już udogodnienie w postaci Karty Dużej Rodziny, ale ostatnio zrodziła się myśl o wprowadzeniu tak zwanego bonu przededukacyjnego. O co chodzi? Mianowicie ma to być program finansowego wsparcia par wychowujących małe dzieci. Padła propozycja wydzielenia miesięcznej kwoty, jaka przydzielana byłyby opiekunom na dowolny cel związany z opieką nad potomstwem. W grę wchodziłoby chociażby opłacenie niani czy żłobka. Nic nie stałoby także na przeszkodzie, aby za otrzymane pieniądze sfinansować bieżące wydatki związane z utrzymaniem dziecka.

Coś dla starszych

Na poprawę warunków życia w Rzeszowie mogą liczyć również seniorzy, dla których szykowana jest Karta Seniora. Jeszcze nic nie jest przesądzone, ale bardzo możliwe, że pomysł uda się zrealizować. Owa karta miałaby polegać na opracowaniu systemu ulg oraz zniżek przewidzianych dla osób w podeszłym wieku. Po propozycji utworzenia Rady Seniorów to kolejny z projektów, jaki służyłby rzeszowskim seniorom.

Z korzyścią dla szkolniaków

Jedną z nowości jest także propozycja wprowadzenia bezpłatnych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej dla uczniów lokalnych szkół podstawowych. Udogodnienie miałoby polegać na tym, że dzieci nie musiałyby kupować biletu na czas sezonu zimowego. By natomiast podczas kontroli nie otrzymać mandatu, konieczne byłoby okazanie ważnej legitymacji szkolnej potwierdzającej status ucznia. Bezpłatne kursowanie środkami transportu rzeszowskiego MPK miałoby być okresowe i obowiązywać prawdopodobnie do wiosny. Pomysł zyskał już aprobatę prezydenta, lecz konieczne jest gruntowne przeanalizowanie koncepcji oraz wstępne oszacowanie kosztów jej realizacji. Argumentem przemawiającym za potrzebą wprowadzenia darmowych przejazdów jest fakt dużej odległości, jaką dzieci muszą pokonywać, aby dotrzeć do szkoły. Wiele osiedli miejskich znajduje się na obrzeżach Rzeszowa, co wymusza konieczność ciągłego dojeżdżania do placówek usytuowanych z reguły w centralnych punktach miasta.

Rozbudowa hali PodpromieREKLAMA

Ten pomysł bez wątpienia przypadnie do gustu rzeszowskim kibicom, którzy już wkrótce będą mogli korzystać z rozbudowanej hali sportowej mieszczącej ponad 6 tysięcy widzów. Na chwilę obecną załatwiane są wszelkie formalności potrzebne do rozpoczęcia prac budowlanych. Elementem niezbędnym okazuje się specjalny projekt funkcjonalno-użytkowy, który ma pokazać jak dokładnie inwestycja miałaby zostać zrealizowana. Koncepcja wyżej wspomniana będzie gotowa prawdopodobnie pod koniec roku. Następnym krokiem będzie przystąpienie do modernizacji.

Ogrzewane przystanki

Jeszcze w tym miesiącu dwie z pięciu nowych wiat przystankowych zostaną wyposażone w system grzewczy. Specjalnie zamówione w tym celu urządzenia mają być umiejscowione na dachach gablot. O rewolucji w lokalnym MPK nie trzeba chyba przypominać, patrząc na to, jakie postępy w tej dziedzinie wykonano chociażby w przeciągu minionego roku. Pomysł wprowadzenia ogrzewanych wiat ma natomiast stanowić kolejne udogodnienie dla mieszkańców a przy okazji zachętę do częstszego korzystania z usług rzeszowskiego MPK. Prawdę powiedziawszy innowacyjne będą póki co tylko dwa przystanki. Kolejne instalacje grzewcze mają być systematycznie montowane wraz z biegiem czasu. Podobnie będzie także z wymianą samych gablot. Wszystko dlatego, że eleganckie wiaty są wyjątkowo kosztownym przedsięwzięciem. Miasto musiało na cel montażu zaledwie pięciu dotychczasowych przystanków wydać niemal 150 tys. zł.

Toalety na Bulwarach

Miejskie planty są chyba najbardziej zatłoczonym punktem Rzeszowa nie w okresie tylko sezonu wakacyjnego. Pełno tam młodzieży, rowerzystów i rolkarzy, osób starszych, spacerowiczów i całych rodzin. Niestety tak oblegany teren, będący jedynym tak dużym obszarem zieleni w mieście, nie posiada pomieszczeń sanitarnych z prawdziwego zdarzenia. Przebywający na bulwarach mogą korzystać wyłącznie z tradycyjnych „toi-toiów”. Radni postanowili już jakiś czas temu, że wreszcie trzeba się zabrać za inwestycję w publiczne toalety, które będą schludne i estetyczne. W związku z tym, w planach jest wybudowanie obiektu mieszczącego dziewięć kabin oraz dodatkowo prysznice – oddzielnie dla pań i panów. Ponadto przygotowany zostanie również specjalny pokój dla matek z dziećmi, gdzie będzie można nakarmić dziecko i je przewinąć. Koncepcja zakłada wzniesienie budynku liczącego ponad 100 metrów kwadratowych powierzchni.

Który z pomysłów podoba się Wam najbardziej? Czekamy na opinie w komentarzach. Co jeszcze Waszym zdaniem przydałoby się w stolicy innowacji?
 
 

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

24.03.2015 11:21:52

~Grzesiek Szy

Rozbudowa hali Podpromie - to wg mnie priorytet w w/w

propozycjach.
Ponadto należało by poszerzyć ul. Podkarpacką i Sikorskiego do granic miasta, rozpocząć budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacji (z remontem peronów na stacji PKP Rzeszów Gł, nowym budynkiem dworca PKS), poprawić wizerunek dworca podmiejskiego oraz wybudować nowy gmach Urzędu Miasta za Urzędem Marszałkowskim wg wcześniejszych planów. To najważniejsze inwestycje, które należy wykonać.

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Duże inwestycje przy Wisłoku. Coraz mniej zieleni - Rzeszów pod lupą

Duże inwestycje przy Wisłoku. Coraz mniej zieleni

RZESZÓW. Przybywa inwestycji realizowanych w rejonie miejskich bulwarów. Wznoszone są kolejne budynki mieszkalne, planowane no...

Te inwestycje zmienią wizerunek Rzeszowa - Rzeszów pod lupą

Te inwestycje zmienią wizerunek Rzeszowa

W planach jest wybudowanie kilku oryginalnych obiektów, które wprowadzą spore zmiany w miejskim krajobrazie. Co innowacyjnego ...

W Rzeszowie dawno przestało wiać kulturalną nudą  - Rzeszów pod lupą

W Rzeszowie dawno przestało wiać kulturalną nudą

Nijakie, bez emocjonujących wydarzeń, spektakularnych przedsięwzięć, nie tak ciekawe jak w innych miastach wojewódzkich – tak j...

Kulturalno-naukowo-rekreacyjny Rzeszów? Trzy duże inwestycje, które mogą się opłacić - Rzeszów pod lupą

Kulturalno-naukowo-rekreacyjny Rzeszów? Trzy duże inwestycje, które mogą się opłacić

Niby jest pełno pubów, klubów i restauracji. Nie brakuje także kin, kręgielni czy basenów. Jak grzyby po deszczu wyrast...

Kontrowersyjne światełka. Hit czy kit? - Rzeszów pod lupą

Kontrowersyjne światełka. Hit czy kit?

Kilka tygodni temu Rzeszów rozbłysnął światłem bajecznych dekoracji bożonarodzeniowych, które pojawiły się w głównych c...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem