Reklama

Aktualności / Rzeszów

18,7 mln zł na poszerzenie oferty multimedialnej Podziemnej Trasy Turystycznej. Powstanie m.in. skwer kultury

Dodano: 18.10.2018 r.

18,7 mln zł na poszerzenie oferty multimedialnej Podziemnej Trasy Turystycznej. Powstanie m.in. skwer kultury - Aktualności Rzeszów

fot. RESinet.pl

RZESZÓW. Ruszył przetarg na dostawę i montaż urządzeń technicznych, sprzętu i wyposażenia oraz wykonanie ekspozycji multimedialnej na potrzeby działalności kulturalnej w rzeszowskiej Podziemnej Trasie Turystycznej.

Przetarg wiąże się z dostarczeniem i montażem urządzeń technicznych, sprzętu i wyposażenia wraz z oprogramowaniem, skonfigurowaniem i uruchomieniem. Stworzona zostanie aranżacja holu, ekspozycja multimedialnej Podziemnej Trasy Turystycznej w Rzeszowie oraz tzw. skwer kultury.

Rzeszowskie piwnice – Interaktywna instytucja kultury

Projekt pn. „Rzeszowskie piwnice – Interaktywna instytucja kultury” ma na celu utworzenie nowej, ultranowoczesnej instytucji kultury „Rzeszowskie Piwnice.” Zadaniem tej jednostki będzie udział w budowaniu świadomości kulturowej i edukacji kulturalnej, poszerzenie kompetencji kulturowych oraz kreatywności społeczeństwa. Rzeszowskie Piwnice będą pełnić funkcję kulturalną, rozrywkową i edukacyjną.

W ramach projektu „Rzeszowskie Piwnice” została opracowana koncepcja. Zaproponowane rozwiązania gwarantują nową jakość obcowania z kulturą, opartą na osobistym zaangażowaniu odbiorców, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych multimedialnych technologii wystawienniczych. Koncepcja zakłada zbudowanie opowieści o dziejach Rzeszowa i Podkarpacia, w której perspektywa lokalna i tradycja przeplata się z makrohistorią.

W koncepcji został przyjęty model wystawy narracyjnej opartej na podstawie interaktywnej legendy, w której zwiedzający z biernych uczestników narracji staną się aktywnymi bohaterami snutej opowieści. Zadaniem ekspozycji multimedialnej jest stworzenie iluzji podróży w czasie  za pomocą: światła, dźwięku, powietrza, teatru, obrazu i ruchu w rzeczywistej i wirtualnej  przestrzeni.  

Przyszły wygląd Trasy

Na ścianie przed wejściem do obiektu umieszczony zostanie ekran promocyjny, na którym będą wyświetlane treści promocyjne, migawki z trasy oraz treści informacyjne (np. dni i godziny otwarcia, dane dotyczące możliwości rezerwacji biletów i ich ceny).

Przestrzeń holu zaaranżowana zostanie tak, aby zachować możliwość swobodnego przemieszczania się grup zwiedzających od wejścia w kierunku zwiedzania i poszczególnych stref. Główną częścią aranżacji będzie ekspozycja multimedialna komnat Rzeszowskich Piwnic.

Celem ekspozycji będzie przedstawienie zwiedzającym dorobku  kulturowego i codziennego życia mieszkańców miasta i regionu, na przestrzeni wieków, przybliżenie historii i legendy, w wyjątkowy i niezapomniany sposób, poprzez stworzenie możliwości odczuwania, doznawania i przeżywania.

Zadaniem ekspozycji multimedialnej będzie stworzenie iluzji podróży w czasie  za pomocą: światła, dźwięku, powietrza, teatru, obrazu  i  ruchu  w  rzeczywistej  i  wirtualnej  przestrzeni.

Formą przekazu będzie wystawa narracyjna. Podróż ścieżkami historii  odbywać się będzie w obecności przewodnika, który będzie czuwać nad grupą i przedstawi historię miasta oraz życie i zwyczaje jego mieszkańców na przestrzeni wieków.

Wszystkie elementy tworzące ekspozycję: aranżacja, multimedia, narracja, scenariusz i ścieżka dźwiękowa będą tworzyć spójny, zrozumiały przekaz. Przy użyciu: światła, dźwięku, powietrza,  teatru,  obrazu  i  ruchu,  za  pomocą  najnowszych  technologii  multimedialnych i audiowizualnych ekspozycja przeniesie w odległe czasy, opowie historię, pozwoli przeżyć minione wydarzenia i na zawsze zapadnie w pamięć.

Przypomnijmy, że obecnie Podziemna Trasa Turystyczna nie posiada żadnego sprzętu i wyposażenia multimedialnego. W trasie znajdują się gabloty z eksponatami (jak np. stare monety, przybory, naczynia), repliki zbroi rycerskich, broni białej i palnej, ceramiki użytkowej, i zabawek, fotografie, herby dawnych właścicieli miasta, herby Rzeszowa, ziem i województw.

Skwer kultury i studnia na rzeszowskim Rynku

W części nadziemnej wejścia do piwnic zostanie zaprojektowana i wykonana aranżacja „skweru kultury,” – przestrzeni, w ramach której będą organizowane wydarzenia kulturalne, z zachowaniem strefy, w której odbywać się będą imprezy z wykorzystaniem sceny rozkładanej na czas imprez.

Aranżację „skweru kultury,” będzie wykonana z możliwością łatwego demontażu (maksymalnie przez 2 osoby, bez konieczności używania dodatkowego sprzętu jak podnośniki, dźwigi, itp.).

Przedmiot zamówienia obejmuje również aranżację świetlną i dźwiękową studni, znajdującej się na płycie Rynku. Aranżacja będzie obejmować oświetlenie studni z wyeksponowaniem zabytkowej kamiennej cembrowiny oraz wirtualny ekran (np. między słupami, pod zadaszeniem) dla potrzeb przekazu treści informacyjnych i promocyjnych.

Do kiedy i za ile?

Miasto na inwestycje planuje przeznaczyć nie więcej niż 18,7 mln zł. Wszystkie pracę związane z Podziemną Trasą Turystyczną powinny się zakończyć do 30 maja 2020 roku. Firmy biorące udział w przetargu Ratusz pozna 22 listopada br.

Projekt pn. „Rzeszowskie piwnice – interaktywna instytucja kultury” (Projekt) jest realizowane przy udziale środków zewnętrznych w ramach programu „ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Program Operacyjny Infrastruktura I Środowisko 2014-2020 na podstawie umowy o dofinansowanie z dnia 29 grudnia 2017 r.
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Rzeszowscy policjanci zatrzymali dwóch pijanych kierowców - Aktualności Rzeszów

Rzeszowscy policjanci zatrzymali dwóch pijanych kierowców

RZESZÓW. Dwóch kierowców wsiadło za kierownicę, pomimo spożytego wcześniej alkoholu. 44-latek miał ponad 1 promil, drug...

W sobotę Wojownicy Maryi przejdą ulicami Rzeszowa. Możliwe utrudnienia w ruchu - Aktualności Rzeszów

W sobotę Wojownicy Maryi przejdą ulicami Rzeszowa. Możliwe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W sobotę w Rzeszowie odbędzie się „Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi”. Ulicami miasta przej...

Udogodnienia dla mieszkańców w Punktach Obsługi Urzędu Miasta - Aktualności Rzeszów

Udogodnienia dla mieszkańców w Punktach Obsługi Urzędu Miasta

RZESZÓW. Miasto uruchomiło nowoczesny system, który ma usprawnić pracę w Punktach Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rze...

Wybrano nowego rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego - Aktualności Rzeszów

Wybrano nowego rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego

RZESZÓW. Prof. dr hab. n. med. Adam Reich został nowym rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego. Czteroletnia kadencję rozpocznie 1 wrześn...

Obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych w Rzeszowie [HARMONOGRAM] - Aktualności Rzeszów

Obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych w Rzeszowie [HARMONOGRAM]

RZESZÓW. W Rzeszowie trwa obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych. W czwartek ciężarówka MPGK zaparkuje m.in.&nb...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannychDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: