Reklama

Aktualności / Rzeszów

Dwa nowe pociągi o napędzie spalinowym zaczynają prace na Podkarpackich torach

Dodano: 06.04.2018 r.

Dwa nowe pociągi o napędzie spalinowym zaczynają prace na Podkarpackich torach - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Wczoraj na rzeszowskim dworcu PKP przekazano do eksploatacji dwa nowe dwuczłonowe pociągi o napędzie spalinowym.

Nowe pojazdy zostały zakupione za kwotę 32 964 000 zł, w ramach projektu realizowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego 2014-2020.

„Cały czas inwestujemy w kolej, chcemy aby ten bezpieczny sposób transport się rozwijał. W ramach RPO WP 2014-2020 realizujemy projekt, w ramach którego za 150 mln złotych kupujemy 9 nowych pojazdów szynowych” – podkreślał marszałek Ortyl.

Techniczna strona pojazdów
 
Nowe pociągi to spalinowe zespoły trakcyjne 222Ma, czyli dwuczłonowe pojazdy o długości 43 metrów. Każdy pojazd dysponuje miejscem dla 257 pasażerów, z czego 115 miejsc siedzących, włączając 10 miejsc na siedzeniach uchylnych.

Ponadto pojazdy wyposażone są w pełni zintegrowany system informacji pasażerskiej z zewnętrznymi tablicami LED oraz wewnętrznymi monitorami LCD. Zamontowany Intercom umożliwia szybki kontakt z kabiną maszynistą, a system monitoringu podnosi poziom bezpieczeństwa podróżnych.

Dla osób z ograniczeniami ruchowymi przygotowano specjalne miejsca wyposażone w uchwyty do zamocowania wózków inwalidzkich i rampy. W pociągu wyznaczono również miejsca do przewożenia rowerów. Maksymalna prędkość maszyny to 130 km/h.

Dodatkowo - za zapewnienie profesjonalnej obsługi serwisowej oraz napraw do chwili, kiedy każdy z nowo zakupionych pociągów osiągnie 2 400 000 km - województwo zapłaci ponad 7,3 mln złotych. 

Przyszłość i teraźniejszość

W drugim kwartale 2018 roku w ramach tego samego projektu zostaną dostarczone kolejne 4 pojazdy elektryczne. Dwa z nich będą trójczłonowe oraz dwa czteroczłonowe.

Obecnie Podkarpacie dysponuje flotą 21 pojazdów, które wykorzystywane są na całym obszarze województwa podkarpackiego. Flota składa się z 9 pojazdów kolejowych z napędem elektrycznym oraz 12 pojazdów kolejowych z napędem spalinowym.

„Pasażerowie chcą mieć pociągi, które będą komfortowe i te spalinowe zespoły trakcyjne takie właśnie są. Do województwa podkarpackiego jako pierwsze w Polsce trafiły pojazdy  w pełni zgodne z normą TSI” – mówił podczas pierwszej podróży Zbigniew Konieczek prezes zarządu NEWAG S.A., producenta pojazdów.
 
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Zwłoki kobiety przy ul. Lubelskiej. Policja prosi o pomoc w identyfikacji - Aktualności Rzeszów

Zwłoki kobiety przy ul. Lubelskiej. Policja prosi o pomoc w identyfikacji

RZESZÓW. Policjanci Wydziału Kryminalnego KMP w Rzeszowie prowadzą czynności identyfikacyjne zwłok nieznanej kobiety. Jej ciało znala...

Jest ZRID dla rozbudowy S19 Sokołów Małopolski - Jasionka - Aktualności Rzeszów

Jest ZRID dla rozbudowy S19 Sokołów Małopolski - Jasionka

PODKARPACIE. Firma Strabag, która wybuduje drugą jezdnię drogi ekspresowej S19 na odcinku S19 Sokołów Małopolski – Jasio...

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannych - Aktualności Rzeszów

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannych

TYCZYN. Osiem osób zostało rannych we wczorajszym wypadku na DW 878 w Tyczynie. Pięć z nich wymagało hospitalizacji. Na miejscu zdarz...

Ważny krok w kierunku budowy Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej - Aktualności Rzeszów

Ważny krok w kierunku budowy Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej

RZESZÓW. Jest pozytywna opinia o celowości inwestycji dla Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej. Decyzja MZ otwiera drogę do roz...

Pierwszy kwartał 2024 roku najlepszy w historii lotniska w Jasionce - Aktualności Rzeszów

Pierwszy kwartał 2024 roku najlepszy w historii lotniska w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. Port lotniczy Rzeszów Jasionka odnotował kolejny rekord. Podrzeszowskie lotnisko obsłużyło ponad 190 tysięcy...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannychDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: