Reklama

Aktualności Rzeszów

Firma z Jasionki stworzyła aplikację do komunikacji osób niepełnosprawnych

Dodano: 25.09.2017

Firma z Jasionki stworzyła aplikację do komunikacji osób niepełnosprawnych  - Aktualności Rzeszów

fot. DKK Development

RZESZÓW. Aplikacja „Things I Mean” pozwoli osobom niepełnosprawnym komunikować się miedzy sobą oraz z osobami pełnosprawnymi. Dzięki piktogramom użytkownicy mogą tworzyć pojedyncze zwroty, całe zdania oraz listy zadań.

TIM został stworzony przez Jacka Krzysztofińskiego, Marcina Kubasika oraz Łukasza Działo, którzy od 2014 roku prowadzą firmę DKK Development (firma z Inkubatora Technologicznego w Jasionce), specjalizującą się w aplikacjach biznesowych i rozrywkowych. Od 2015 roku firma skupiła się na aplikacjach wspomagających osoby niepełnosprawne oraz starszych przedstawicielach społeczeństwa.

Pomysł na stworzenie aplikacji zainicjowała osoba niepełnosprawna. Bliska nam osoba miała problem z komunikacją i zapytała, czy potrafilibyśmy jej pomóc. Na początku działalności nie byliśmy w stanie udźwignąć finansowo tak dużego projektu. Zrealizowaliśmy kilka mniejszych, między innymi Roof Painter, Simple Wallet. W trakcie trwania tych projektów zgłębialiśmy temat komunikacji alternatywnej - oznajmił Łukasz Działo z DKK Development.

Aplikacja składa się z bazy piktogramów, dzięki którym osoby niepełnosprawne mogą tworzyć pojedyncze wyrażenia, całe zdania oraz listy zadań, umożliwiające im stworzenie np. listy zakupów. W tworzeniu bazy piktogramów pomagały osoby, które na co dzień pracują z niepełnosprawnymi.  Dla osób niepełnosprawnych, które mają problem z komunikacją, prosta obsługa TIMa powoduje, że dzięki prostej obsłudze użytkownik może w kilka sekund pokazać w sklepie czego potrzebuje.

TIM został tak zaprogramowany, że mogą z niego korzystać osoby o różnym stopniu niepełnosprawności. Docelowo chcemy, aby z aplikacji korzystali dorośli, np. po udarze. Przed nami jeszcze dopracowanie platformy do komunikacji on-line, która pozwoli osobom niepełnosprawnym komunikować się za pomocą Internetu - mówi Łukasz Działo.REKLAMA

Początkowo aplikacja dostała dostosowana do potrzeb Damiana, cierpiącego na porażenie kończyn dolnych i górnych. Przed powstaniem aplikacji, do komunikacji używał segregatora z obrazkami. DKK Development zaprojektowała prototyp joysticka, który współpracuje z aplikacją. Takie rozwiązanie przyśpiesza komunikację Damiana, a w przyszłości umożliwi mu kontakt z innymi osobami za pomocą Internetu.

Dotychczas aplikacja nie miała jeszcze swojej premiery, korzystają z niej na dzień dzisiejszy podopieczni z dwóch ośrodków na Podkarpaciu: PSONI Koło w Jarosławiu oraz Zespół Szkół Specjalistycznych w Kolbuszowej Dolnej. Twórcy aplikacji podkreślają, że tylko i wyłącznie dzięki pomocy osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, aplikacja może okazać się unikatowym rozwiązaniem.

W przyszłości DKK Development liczy na pojawienie się aplikacji na rynku globalnym. W listopadzie 2017 roku firma organizuje konferencję dla opiekunów osób niepełnosprawnych i logopedów, aby zaprezentować im swoją aplikacje. Mam nadzieję, że aplikacja TIM będzie z powodzeniem stosowana przez osoby niepełnosprawne nie tylko w Polsce, ale w przyszłości także na świecie – oznajmił Mariusz Bednarz, prezes RARR S.A.

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

W Rzeszowie otwarto Akcelerator Technologiczny ConceptLab - Aktualności Rzeszów

W Rzeszowie otwarto Akcelerator Technologiczny ConceptLab

RZESZÓW. Otwarcie akceleratora ogłoszono podczas internetowej konferencji, która odbyła się 21 maja....

Znamy rozkład lotów na trasie Warszawa - Rzeszów - Aktualności Rzeszów

Znamy rozkład lotów na trasie Warszawa - Rzeszów

RZESZÓW. Połączenia będą realizowane od 1 czerwca br....

Od 25 maja otwarte szkoły w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Od 25 maja otwarte szkoły w Rzeszowie

RZESZÓW. Od poniedziałku, 25 maja br. uczniowie klas I-III mogą uczestniczyć w zajęciach opiekuńczo–wychowawczych z elementami ...

Koronawirus. Od kilku tygodni brak nowych zakażeń w Rzeszowie. Na Podkarpaciu stabilnie - Aktualności Rzeszów

Koronawirus. Od kilku tygodni brak nowych zakażeń w Rzeszowie. Na Podkarpaciu stabilnie

PODKARPACIE. Kolejny dzień bez nowych przypadków zakażenia koronawirusem w województwie podkarpackim. W samym Rzeszowie nowych...

Rzeźba Jana Pawła II wkrótce stanie w Parku Papieskim. Wybrano wykonawcę - Aktualności Rzeszów

Rzeźba Jana Pawła II wkrótce stanie w Parku Papieskim. Wybrano wykonawcę

RZESZÓW. Na terenie Parku Papieskiego, w miejscu pamiątkowego głazu już wkrótce stanie pomnik Jana Pawła II. Miasto wybrało wł...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem