Reklama

Aktualności / Rzeszów

FOTO. Tłumy na spotkaniu z ks. prof. Hellerem i prof. Zanussim

Dodano: 26.11.2015 r.

FOTO. Tłumy na spotkaniu z ks. prof. Hellerem i prof. Zanussim - Aktualności Rzeszów

fot. WSIiZ

RZESZÓW. Blisko 1000 osób przyszło do Filharmonii Podkarpackiej, żeby wziąć udział w spotkaniu z najwybitniejszymi twórcami polskiej kultury – ks. prof. Michałem Hellerem oraz prof. Krzysztofem Zanussim. Zorganizowała je Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w ramach obchodów 20-lecia swojego istnienia.

Obie sale Filharmonii zostały wypełnione po brzegi. Byli zarówno dorośli, jak i młodzież. Nie kryli swojego zadowolenia: –  Jestem zachwycony. Spodziewałem się, że to będzie intelektualna uczta – opowiadał po spotkaniu jeden z jego uczestników – Mateusz Mazurek. – Rewelacyjnie. To była żywiołowa, interesująca rozmowa zahaczająca o wiele kontrowersyjnych tematów. Ks. prof. Heller ma dar przekazywania wiedzy bez negatywnych emocji – dzielił się swoimi wrażeniami Marek Wanat. Pochwał nie szczędziła też m.in. Elżbieta Świerk – Bardzo mi się podobało. Wielcy ludzie, bardzo skromni. Spotkanie zostało doskonale zorganizowane ze strony uczelni – zwróciła uwagę i dodała, że podczas wydarzenia rozmawiano o kwestiach, które skłaniają człowieka do przemyśleń. – Wykład poruczał tematy, których w szkole nie przerabiamy, a z którymi mamy przecież styczność na co dzień. Dla mnie taką rzeczą do rozważań, coś o czym będę teraz myślała po tym spotkaniu jest to, że Wielki Wybuch mógł wcale nie być początkiem – zaznaczyła licealistka Anna Bocheńska.

Wybitni goście

Podczas spotkania nie zabrakło również wybitnych przedstawicieli świata nauki, biznesu, a także władz samorządowych. Wykładu wysłuchali m.in. przedstawiciele Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania: rektor uczelni prof. Tadeusz Pomianek oraz prorektorzy dr Andrzej Rozmus i prof. Jan Woleński, a także członkowie Konwentu. Spotkanie rozpoczął prorektor ds. Rozwoju i Współpracy WSIiZ dr Wergiliusz Gołąbek. Nawiązał do 20-lecia istnienia WSIiZ. – To była pierwsza uczelnia, która powstała w okresie transformacji w Polsce – zaznaczył.

Do moderowania dyskusji między ks. prof. Hellerem a prof. Zanussim został zaproszony redaktor Tygodnika Powszechnego – Artur Sporniak. Przedstawił on krótko dokonania obu gości. Zaczął od prof. Zanussiego wymieniając m.in.: 84 wyreżyserowane filmy, 41 nagród (w tym Złoty Lew na festiwalu w Wenecji), 14 napisanych książek i wiele doktoratów honorowych w różnych państwach. Mówiąc natomiast o ks. prof. Hellerze, redaktor Sporniak zaznaczył, że to wybitny kosmolog i teolog. – Jest mało księży, którzy są jednocześnie naukowcami i mają tak wybitne osiągnięcia – podkreślił. – Największe z nich to nagroda Templetona za pracę na rzecz zbliżenia nauki i wiary – dodał.. Ksiądz profesor otrzymał ją w 2008 roku, jej wartość – 1 600 000 dolarów  w całości przekazał na  założenie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. . Wśród osiągnięć ks. prof. Hellera redaktor Sporniak wymienił również 7 honorowych doktoratów polskich uczelni oraz napisanie 65 książek.

„Kosmiczny Dramat. Mój prywatny scenariusz”

Wykład ks. prof. Hellera dotyczył powstania Wszechświata i został zatytułowany „Kosmiczny Dramat. Mój prywatny scenariusz”. Zaczął się od przytoczenia słów prof. Zanussiego, który w swojej książce napisał: „Życie po życiu jest poza czasem. Nie widać, by dziś teolog zajmował się tym od strony logiki, szukał sformułowań, odpowiedzi na pytania ostateczne, które dotyczą tego, co jest poza czasem i przestrzenią. One leżą (same odpowiedzi) poza czasem i przestrzenią. Ale tu w teologii jest prawie kompletne milczenie i dlatego młodzież ma poczucie, że religia operuje myśleniem z innej epoki, jest wiarą babci i dziadka, a przecież to jest błąd.” oraz:  „Chciałoby się, żeby instrumentarium tych dzisiejszych nauk pomogło nam zrozumieć to, co innym, prostszym językiem do pasterzy i rzemieślników mówił w Galilei człowiek imieniem Jezus dwa tysiące lat temu”

– Zaraz po tym jak ta książka się ukazała, prof. Zanussi wysłał mi ją razem z odnośnikiem do strony z tym cytatem. Podjąłem tę prowokację – wyjaśnił temat swojego wystąpienia ks. prof. Heller.

– Nauka dzisiejsza niewątpliwie przedstawia pewien dramat kosmiczny. Ale religia także przedstawia pewien wielki dramat – zwrócił uwagę ks. profesor Heller. Po tych słowach przeszedł do prezentacji swojej wizji kosmicznego dramatu.

Dużą część wykładu poświęcił racjonalności. – Istnienie jest nierozerwalnie związane z niezmiernie skomplikowaną siecią struktur, które – przynajmniej w znacznej mierze – dają się modelować matematycznie – tłumaczył. – Nie jest tak, że coś może istnieć, ale nie być racjonalne. Jeżeli jest nieracjonalne, jest niczym – tłumaczył.

Ksiądz profesor mówił także o tym, że nie mamy pewności czy faktycznie to Wielki Wybuch zapoczątkował istnienie Wszechświata. Poruszył również kwestię Prawdy i Dobra. – My dziś rozdzielamy: Prawda i Dobro. Że należą do  dwu różnych porządków. Nauka docieka Prawdy, ale obszary Dobra są dla niej niedostępne. Dobro i zło to teren działalności człowieka. Najwięksi myśliciele byli skłonni utożsamiać Prawdę i Dobro. I dodawali jeszcze Piękno, bo czyż samo utożsamienie Prawdy i Dobra nie jest Piękne? – pytał. – Jeżeli poszukamy w ludzkim języku wyrazu, który swoim znaczeniem najbardziej zbliżałby się do tego, co się wówczas stało, znajdziemy ten jeden – Miłość. Wszechświat począł się z Miłości – prezentował swoją wizję ks. prof. Heller.

Poruszył on również kwestię zła. - Zło musi być wielkim dramatem, dramatem na skalę kosmiczną, skoro wymagało aż tak kosztownej naprawy. Biblia mówi, że śmierć i cierpienie są konsekwencją zła, a cierpiący i umierający Logos wyrównaniem i przeważeniem – opowiadał ks. prof. Heller. – Jeżeli Logos przez swoje Pierwsze Wcielenie jest we wszystkim, to cierpi i umiera w każdym cierpieniu i każdym umieraniu. Wszystkie cierpienia i wszystkie śmierci skoncentrowały się w Krzyżu Logosu. Ale i odwrotnie, nasze cierpienia i nasze umieranie nie są tylko nasze. On cierpi i umiera w nas. On jest krzyżowany we wszystkim, co nas boli i co w nas umiera. Umieranie na krzyżu jest aktem całego Kosmosu – tłumaczył dalej.

Dyskusja

Po zakończeniu wykładu rozpoczęła się dyskusja między ks. prof. Hellerem a prof. Zanussim. Rozmawiali m.in. o tym jak można w kontekście racjonalności świata tłumaczyć możliwość działania modlitwy, interwencji Boga. Poruszyli również kwestię niepokojącego narastania we współczesnym świecie irracjonalności. – Jeden z myślicieli powiedział, że w mediach jest dziś więcej Harry’ego Pottera niż Einsteina – zauważył prof. Zanussi. Dyskutowali także nad problemem cudów oraz sposobem zero-jedynkowego rozumowania świata. Następnie swoje pytania mogli zadać także uczestnicy z sali.

Podczas wydarzenia wiele osób skorzystało z możliwości i nabyło najnowszą książkę prof. Krzysztofa Zanussiego –  „Strategie życia”, a także różne publikacje Wydawnictwa Copernicus Center Press, którego pomysłodawcami i założycielami są Ksiądz Profesor Michał Heller oraz prof. Tadeusz Pomianek, Rektor WSIiZ. Po wykładzie nie zabrakło chętnych do zdobycia autografów i dedykacji od ks. prof. Hellera i prof. Zanussiego.

W najbliższym czasie na stronie internetowej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie ukaże się materiał wideo ze spotkania.
 Poniżej kilka zdjęć ze spotkania,  fot. WSIiZ

 
Reklama
Źródło: informacja prasowa

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Komunikacja miejska. Nowe przystanki na żądanie  - Aktualności Rzeszów

Komunikacja miejska. Nowe przystanki na żądanie

RZESZÓW. Od 1 maja lista przystanków na żądanie w Rzeszowie zwiększy się o 116 kolejnych (w tym 8 poza miastem). Dla 12 przyst...

Rozbudowa stadionu na os. Przybyszówka. Powstaną m.in. zadaszone trybuny - Aktualności Rzeszów

Rozbudowa stadionu na os. Przybyszówka. Powstaną m.in. zadaszone trybuny

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na rozbudowę boiska piłkarskiego przy ul. Stadionowej w Rzeszowie. Powstaną m.in. dwie zadaszone tr...

Podkarpacki Bazarek. Znamy harmonogram na cały rok - Aktualności Rzeszów

Podkarpacki Bazarek. Znamy harmonogram na cały rok

RZESZÓW. Wędliny, sery, soki, owoce, warzywa czy rękodzieło to tylko niektóre z produktów, jakie można nabyć na Podkarp...

Strażacy z OSP Pogwizdów Nowy otrzymają nowy pojazd - Aktualności Rzeszów

Strażacy z OSP Pogwizdów Nowy otrzymają nowy pojazd

RZESZÓW. Ochotnicza Straż Pożarna z osiedla Pogwizdów Nowy w Rzeszowie otrzyma nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. - Nadwyżkę...

Oficjalne wyniki wyborów. Konrad Fijołek ponownie prezydentem Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Oficjalne wyniki wyborów. Konrad Fijołek ponownie prezydentem Rzeszowa

RZESZÓW. Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne wyniki II tury wyborów samorządowych. Prezydentem Rzeszowa na kolejną, ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannychDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: