Reklama

Aktualności / Rzeszów

Gdzie w Rzeszowie żyje się najlepiej? Przedstawiamy ranking dzielnic miasta

Dodano: 20.10.2017 r.

Gdzie w Rzeszowie żyje się najlepiej?  Przedstawiamy ranking dzielnic miasta - Aktualności Rzeszów

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Które dzielnice Rzeszowa są najatrakcyjniejsze? Gdzie jest najbardziej zielono, gdzie czysto, a gdzie bezpiecznie? Jak stolica Podkarpacia wypada w porównaniu z innymi dużymi miastami? Znamy wyniki Rankingu Dzielnic Otodom.

Wśród respondentów badania, przeprowadzonego przez serwis nieruchomości „Otodom”,  znalazło się 693 mieszkańców Rzeszowa. Badanie zostało przeprowadzone na przełomie września i października 2016 roku. Badania przeprowadzono w skali od 1 – zupełnie się nie zgadzam, do 7 – zgadzam się w pełni.
 
Najbezpieczniejsze osiedle w Rzeszowie to…?

Pierwsza kategoria dotyczy najbezpieczniejszego osiedla w Rzeszowie. Wyniki ankietowanych wskazują, że najbezpieczniejszym osiedlem jest os. Pułaskiego. Kolejne dwa osiedla, znajdujące się na podium to Nowe Miasto oraz Drabinianka i Paderewskiego. Najmniej bezpiecznie mieszkańcy Rzeszowa czują się na os. Śródmieście – Północ i na Wilkowyi. Dodatkowo pośród 100 największych miast Polski w tej kategorii, to właśnie Rzeszów zajął pierwsze miejsce. W skali od 1 do 7 mieszkańcy Rzeszowa ocenili poziom bezpieczeństwa na 5,77. To znacznie wyższa ocena, niż średnia krajowa, która wyniosła 5,39.

„Zwycięstwo Rzeszowa w Rankingu to dowód na to, że współpraca i zaangażowanie wszystkich służb i instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa w mieście przynosi efekty” – przekonuje nadkomisarz Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie.

Mieszkańcy których osiedli mają najlepszych sąsiadów?

Z kolei najlepsi sąsiedzi według rankingu znajdują się na os. Kotuli, Baranówce i os. Mieszka I. Dwa ostatnie miejsca w rankingu przypadły os. Śródmieście Południe i Wilkowyi. Pod względem sąsiedzkiej uprzejmości lepiej od stolicy Podkarpacia wypadł jedynie Białystok, w którym ocena to 5,19. Rzeszów zajął 2. miejsce z wynikiem 5,11. Ogólnopolska średnia ocena uprzejmości i przyjaznego nastawienia sąsiadów to 4,76.

„Bardzo się cieszymy, że mieszkańcy Rzeszowa tak postrzegają swoich sąsiadów. Myślę, że wynika to z dużego szacunku, jakim darzą się mieszkańcy miasta i to nie tylko w stosunku do własnych sąsiadów. W końcu Ranking dotyczący bezpieczeństwa, w którym znaleźliśmy się na 1. miejscu jest ściśle związany z tą kategorią” – przekonuje prezydent Rzeszowa, Tadeusz Ferenc.

Os. Paderewskiego i Piastów to najbardziej zadbane dzielnice

Kolejna pozycja badań dotyczyła pracy służb komunalnych, dbających o czystość ulic. W tym przypadku, okazuje się że najbardziej zadbaną okolicą Rzeszowa jest os. Paderewskiego i Piastów. Stosunkowo najmniej zadbanym rejonem Rzeszowa, według Rankingu Dzielnic Otodom, jest Wilkowyja, której mieszkańcy ocenili służby komunalne i schludność na 4,67. Ocenę niższą niż „piątka” otrzymało jeszcze tylko Śródmieście-Południe (4,80).

Na którym osiedlu najwygodniej zrobić praktyczne zakupy?

Okazuje się, że najwygodniejsze zakupy, obejmujące wszystkie podstawowe produkty możemy zrobić na os. Paderewskiego i Piastów. W tej kategorii wśród 100 największych miast w kraju, Rzeszów zajął 20. miejsce, ex aequo z Koninem i Radomiem. Mieszkańcy tych miast ofertę handlową w okolicy ocenili na 6,04, a ogólnopolska średnia to 5,36. Najlepiej pod względem wygody zakupów wypadły ocenione na 6,18 Białystok i Toruń. Pewnym zaskoczeniem może być niska ocena trzeciego od końca Śródmieścia-Południe, którego ocena to zaledwie 5,67. Niewiele lepiej ocenione zostało Śródmieście-Północ, które z wynikiem 5,86 zajęło 14. miejsce.

Okolica najbardziej przyjazna dzieciom

W kolejnej pozycji ankietowani oceniali prawdziwość zdania „W mojej okolicy znajduje się wszystko, co niezbędne dla dzieci: plac zabaw, przedszkole, przechodnia, szkoła itd.”. W tej kategorii najlepiej wypadło os. Piastów. Drugie miejsce zajęła Baranówka, a trzecie – os. Paderewskiego. Najgorzej wypadło Osiedle Wilkowyja: „Wilkowyja to w większości teren domków jednorodzinnych oraz dwóch głównych miejskich cmentarzy. W większości to tereny prywatne, bez wspólnej infrastruktury rekreacyjnej” –komentuje Andżelika Drabicka, z biura nieruchomości.

Którą dzielnicę najchętniej polecają jej mieszkańcy?

Najważniejsza kategoria badań dotyczy wskaźnika rekomendacji poszczególnego osiedla. Najbardziej skłonni, by polecać swoją dzielnicę znajomym, okazali się mieszkańcy os. Mieszka I, drugie miejsce z zajęło os. Generała Grota-Roweckiego, a trzecie Zalesie.

Rzeszów po raz kolejny pokonał 100 największych miast. Razem z Tychami, zajął 1. miejsce w zestawieniu najchętniej polecanych miast.
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

"Pola nadziei" - czwarta edycja akcji na rzecz podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci - Aktualności Rzeszów

"Pola nadziei" - czwarta edycja akcji na rzecz podopiecznych Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci

RZESZÓW. 10 października odbędzie się inauguracja czwartej edycji inicjatywy pod hasłem „Pola Nadziei” organizowanej prze...

Tragiczny wypadek na A4 koło Rzeszowa. Nie żyją dwie osoby, kilkanaście rannych - Aktualności Rzeszów

Tragiczny wypadek na A4 koło Rzeszowa. Nie żyją dwie osoby, kilkanaście rannych

RZESZÓW. Bus przewożący osoby z niepełnosprawnością dachował po zderzeniu z samochodem osobowym. W wypadku zginęły dwie osoby, siedem...

Poranne wypadki z udziałem pieszych w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Poranne wypadki z udziałem pieszych w Rzeszowie

RZESZÓW. Dwie kobiety zostały poszkodowane w dwóch wypadkach, do których doszło dziś rano na ulicach Rzeszowa. Na ul. R...

Seniorzy otrzymali kolejne "opaski życia" - Aktualności Rzeszów

Seniorzy otrzymali kolejne "opaski życia"

RZESZÓW. Kolejnych 158 seniorów otrzymało „opaski życia”. Urządzenia przekazano w ramach programu ,,Korpus Wsparci...

Akademia 50+. Rekrutacja na kolejny rok akademicki - Aktualności Rzeszów

Akademia 50+. Rekrutacja na kolejny rok akademicki

RZESZÓW. To już trzynasta edycja Akademii 50+ działającej przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W nowym roku aka...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Poranne wypadki z udziałem pieszych w RzeszowieDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
6 firm zainteresowanych budową PCLA w RzeszowieAnna Nowak: Bardzo dobre wieści....
Pod Rzeszowem powstaje duży ośrodek sportowy Anna Nowak: Zapowiada się na prawdę...
1 osoba ranna w zderzeniu dwóch samochodów na al. Armii KrajowejDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: