Reklama

Aktualności / Rzeszów

Na rzeszowskim Dworcu pojawił się wyjątkowy pociąg. Pojazd Elf2 pomalowano w barwy narodowe[FOTO]

Dodano: 28.09.2018 r.

Na rzeszowskim Dworcu pojawił się wyjątkowy pociąg. Pojazd Elf2 pomalowano w barwy narodowe[FOTO] - Aktualności Rzeszów

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego

RZESZÓW. Na Dworcu Głównym PKP w Rzeszowie został uroczyście odebrany nowoczesny pojazd elektryczny Elf2. Pociąg jest wyjątkowy, gdyż tym razem nie został pomalowany na zielono i niebiesko tylko w biało-czerwone barwy narodowe. To pomysł na uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W pierwszą trasę nowy pociąg pojechał do Przeworska.

Zewnętrze kolory pociągu oraz oprawa graficzna systemu informacji pasażerskiej wewnątrz nawiązują do historycznych wydarzeń z okresu po pierwszej wojnie światowej. Plastyczną opowieść spina w klamrę postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, a poszczególne elementy oprawy prezentują wymarsz Legionów, toczone walki oraz mapę Rzeczypospolitej w granicach ukształtowanych po odzyskaniu niepodległości.

Nowy pojazd należy do najnowszej generacji elektrycznych zespołów trakcyjnych i spełnia wszystkie standardy UE i normy kolejowe TSI. Może nim podróżować 436 pasażerów, a rozwijana prędkość to 160 km/h.

Dla podwyższenia komfortu podróży i bezpieczeństwa pasażerów przewidziano w nim m.in.: dwie toalety, klimatyzację, wifi, uchwyty do przewozu rowerów, miejsca dla wózków osób niepełnosprawnych lub na większy bagaż, monitoring, automaty biletowe, przewijak.

W nowym pojeździe elektrycznym jest też zainstalowany dynamiczny system informacji pasażerskiej, który jest zintegrowany z systemem Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie i pokazuje możliwości przesiadki na środki komunikacji miejskiej. Pociąg ma także przyciemniane szyby, klimatyzację, gniazdka elektryczne do ładowarek oraz energooszczędne oświetlenie LED.

Elektryczny czteroczłonowy pojazd został dostarczony przez firmę PESA Bydgoszcz S.A. w ramach realizacji projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 pod nazwą: „Zakup taboru kolejowego do wykonywania przewozów pasażerskich na terenie województwa podkarpackiego”.

To ostatni z dziewięciu zakupionych pojazdów wyprodukowanych i dostarczonych przez dwie krajowe firmy: PESA Bydgoszcz, która dostarczyła w sumie 7 pojazdów z napędem elektrycznym oraz NEWAG S.A z Nowego Sącza, która wykonała 2 pojazdy z napędem spalinowym. Pociąg wyruszył w pierwszą trasę do Przeworska. Na co dzień będzie kursował na trasie Tarnów – Rzeszów – Przemyśl.

Wartość zrealizowanego projektu wynosi prawie 158 mln złotych w tym:
 
  • dofinasowanie ze środków UE wyniosło - 109 mln zł,
  • ok. 29 mln zł pochodziło z budżetu województwa podkarpackiego,
  • a ok. 19 mln zł z budżetu państwa.
 
W ramach kolejnego projektu - Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej PKA, w ciągu dwóch lat samorząd zamierza kupić kolejnych 10 pojazdów kolejowych spełniających wysokie standardy przewozu pasażerów. Ma to poprawić jakość podróżowania i logistykę połączeń z Rzeszowem. Nastąpi też rozbudowa strefy przystankowej oraz kompleksowe wdrożenie zintegrowanego biletu elektronicznego.
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Modernizacja pompowni wody przy ul. Armii Krajowej w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Modernizacja pompowni wody przy ul. Armii Krajowej w Rzeszowie

RZESZÓW. Ze względu na kiepski stan systemu rur w pompowni wody przy ulicy Armii Krajowej w Rzeszowie, konieczna jest ich wymiana. Dz...

Rzeszów najbardziej zielonym miastem wojewódzkim - Aktualności Rzeszów

Rzeszów najbardziej zielonym miastem wojewódzkim

RZESZÓW. Rzeszów ma najwięcej terenów zielonych spośród miast wojewódzkich – wynika z danych Urzędu...

26 lutego w Rzeszowie rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa - Aktualności Rzeszów

26 lutego w Rzeszowie rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

RZESZÓW. Od 1 lutego w województwie podkarpackim trwa kwalifikacja wojskowa. Obowiązek dotyczy 15 tys. osób. W Rzeszowi...

Dotacje dla mieszkańców na retencję wody deszczowej - Aktualności Rzeszów

Dotacje dla mieszkańców na retencję wody deszczowej

RZESZÓW. 1 marca 2024 r. rozpoczyna się nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji związanych z retencją wód opa...

Połączenie ulic Krzyżanowskiego i Wieniawskiego. Miasto ogłosiło przetarg - Aktualności Rzeszów

Połączenie ulic Krzyżanowskiego i Wieniawskiego. Miasto ogłosiło przetarg

RZESZÓW. 1,4 kilometra ma mieć nowa droga, który połączy ulice Krzyżanowskiego i Wieniawskiego. Miasto ogłosiło przetarg na re...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Reklama
Partnerzy: