Reklama

Aktualności / Rzeszów

Pierwsze pociągi na Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej ruszą w 2021 roku

Dodano: 13.03.2018 r.

Pierwsze pociągi na Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej ruszą w 2021 roku - Aktualności Rzeszów

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Projekt budowy Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej zakłada wykorzystanie już istniejących linii kolejowych, oraz budowę nowej linii kolejowej do Portu Lotniczego Rzeszów–Jasionka o długości ok. 5 km. Pierwsze pociągi mają pojawić się na nowej linii już w 2021 roku.

Zasięg działania Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej będzie uzależniony od granic Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego i uwarunkowań technicznych związanych z infrastrukturą kolejową.

Nowa linia

Według wstępnych założeń nowa linia obejmie następujące miejscowości: Rzeszów – Dębica, Rzeszów- Przeworsk, Rzeszów-Kolbuszowa i Rzeszów –Strzyżów, Rzeszów-Port Lotniczy Jasionka.

„Przyjęto, że linia będzie kursować w godzinach szczytu komunikacyjnego co 30 min, poza szczytem co 60 min, w dni wolne od pracy co 120 min” – wyjaśnia Zbigniew Kozak, dyrektor Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego.

W celu zwiększenia dostępności planuje się budowę lub przebudowę dróg dojazdowych i parkingów w systemie park&drive, chodników, stojaków na rowery, itp., które będą realizowane przy współpracy jednostek samorządowych (gmin) położonych na terenie funkcjonowania tej kolei. 

Finanse

Planuje się tez zakup nowoczesnego taboru oraz budowę zaplecza technicznego Rzeszów Staroniwa dla potrzeb bieżącego utrzymania taboru.

Aktualnie Województwo Podkarpackie uzyskało w trybie konkursowym dofinansowanie z UE w ramach POIiŚ w wysokości 117 mln do części projektu, który będzie realizować samodzielnie w zakresie zakupu taboru wraz z budową zaplecza technicznego. Wstępnie ustalony termin podpisania umowy to 11 maja br.

Konkurs na pozostałą cześć, dotyczącą infrastruktury przystankowej i budowy m.in. linii kolejowej do lotniska w Jasionce nie jest jeszcze rozstrzygnięty. Prośba o dofinansowanie tej części będzie skierowana do PKP PLK. 

Wartość całego projektu szacuje się na ponad 580 mln zł. Z chwilą podpisania umowy na dofinansowanie rozpoczną się prace projektowe. Zakłada się, że pierwsze pociągi rusza w 2021 roku.  

Przykład z zewnątrz i korzyści

„Pytanie czy podobne projekty były gdzieś realizowane?  Niestety nie tak kompleksowo. Z reguły były to cząstkowe realizacje. Najbardziej zbliżony zakres w części taborowo- zapleczowej realizowano w Łodzi” – informuje Zbigniew Kozak.

Stworzenie kolei aglomeracyjnej przyczyni się do wprowadzenia zintegrowanych  rozwiązań komunikacyjnych we współpracy z ZTM  Rzeszów i lokalnymi przewoźnikami samorządowymi w celu m.in. stworzenia wspólnego biletu, który honorowany byłyby zarówno w komunikacji miejskiej, jak i w pociągach.

Pomysł stworzenia Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej wypłynął od władz województwa podkarpackiego.
Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Zwłoki kobiety przy ul. Lubelskiej. Policja prosi o pomoc w identyfikacji - Aktualności Rzeszów

Zwłoki kobiety przy ul. Lubelskiej. Policja prosi o pomoc w identyfikacji

RZESZÓW. Policjanci Wydziału Kryminalnego KMP w Rzeszowie prowadzą czynności identyfikacyjne zwłok nieznanej kobiety. Jej ciało znala...

Jest ZRID dla rozbudowy S19 Sokołów Małopolski - Jasionka - Aktualności Rzeszów

Jest ZRID dla rozbudowy S19 Sokołów Małopolski - Jasionka

PODKARPACIE. Firma Strabag, która wybuduje drugą jezdnię drogi ekspresowej S19 na odcinku S19 Sokołów Małopolski – Jasio...

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannych - Aktualności Rzeszów

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannych

TYCZYN. Osiem osób zostało rannych we wczorajszym wypadku na DW 878 w Tyczynie. Pięć z nich wymagało hospitalizacji. Na miejscu zdarz...

Ważny krok w kierunku budowy Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej - Aktualności Rzeszów

Ważny krok w kierunku budowy Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej

RZESZÓW. Jest pozytywna opinia o celowości inwestycji dla Podkarpackiego Centrum Medycyny Dziecięcej. Decyzja MZ otwiera drogę do roz...

Pierwszy kwartał 2024 roku najlepszy w historii lotniska w Jasionce - Aktualności Rzeszów

Pierwszy kwartał 2024 roku najlepszy w historii lotniska w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. Port lotniczy Rzeszów Jasionka odnotował kolejny rekord. Podrzeszowskie lotnisko obsłużyło ponad 190 tysięcy...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannychDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: