Reklama

Aktualności / Rzeszów

Proces podwójnego mordercy zacznie się od nowa

Dodano: 21.05.2010 r.

Proces podwójnego mordercy zacznie się od nowa  - Aktualności Rzeszów
RZESZÓW. Ponownie będzie sądzony Piotr Mojeścik, oskarżony o zastrzelenie w październiku 2008 r Marcina Dziury i Bogdana Kenara. W procesie przed sądem pierwszej instancji nie wyjaśniono dostatecznie wszystkich istotnych okoliczności mogących mieć wpływ na ocenę zachowań oskarżonego - uznał Sąd Apelacyjny w Rzeszowie. Uchylono wyrok skazujący Mojeścika na karę dożywotniego więzienia i sprawę skierowano do ponownego rozpoznania.

Pierwszy proces Mojeścika przed Sądem Okręgowym w Krośnie rozpoczął się 28 września 2009 roku. Oskarżony nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Wyrok zapadła 11 stycznia tego roku.

- Do obowiązków sądu należało ustalenie dokładnych okoliczności tego morderstwa - uzasadniał Jarosław Krysa, sędzia sądu okręgowego. - Zabójstwo Marcina Dziury zostało szczegółowo przemyślane i zaplanowane. Bogdan Kenar zginął tylko dlatego, że przyjechał wraz z Marcinem i był świadkiem jego śmierci. Okoliczności i sposób popełnienia tego podwójnego morderstwa zasługują na potępienie i najwyższy wymiar kary, jakim jest dożywotnie więzienie.

Obrońcy oskarżonego wnieśli apelację od tego wyroku. Sformułowali w niej wiele zarzutów do sposobu przeprowadzenia procesu ich klienta. Sąd Apelacyjny odrzucił część tych wniosków, jednak niektóre uznał za zasadne.

- Nie wyjaśniono dostatecznie kwestii, czy oskarżony działał w afekcie, czy też z rozmysłem i premedytacją -
uzasadnia postanowienie Zbigniew Śnigórski, sędzia sądu apelacyjnego, sprawozdawca w procesie Mojeścika. - W uzasadnieniu wyroku Sąd Okręgowy bardzo skąpo odniósł się do wymierzonej kary eliminacyjnej, dożywotniego pozbawienia wolności. Karę tę orzeka się wobec psychopatycznych morderców, którzy nie poddają się resocjalizacji w zakładzie karnym. Sąd nie zbadał czy oskarżony jest podatny na resocjalizację czy nie. Biegli ani słowem nie wypowiedzieli się, czy Piotr Mojeścik wykazuje cechy psychopaty. Nie ulega kwestii wina oskarżonego. Jednak nawet sprawca tak potwornej zbrodni musi mieć świadomość, że został osądzony w sprawiedliwym procesie.REKLAMA

Dramat, który jesienią 2008 roku rozegrał się w Wernejówce koło Rymanowa, wstrząsnął mieszkańcami Podkarpacia. Marcin Dziura, 28-letni rzeszowianin i Bogdan Kenar, 35-latek z Iwonicza, zniknęli bez śladu. 15 października 2008 r. pojechali we dwóch do stadniny w Wernejówce. Marcin miał tam odebrać konia, który był zapłatą za pracę w gospodarstwie.

Przez trzy tygodnie krewni Marcina i Bogdana szukali zaginionych mężczyzn. Piotr Mojeścik, właściciel stadniny, twierdził, że młodzi mężczyźni umawiali się z nim, lecz nie przyjechali w ustalonym dniu. Rodziny zaginionych uparcie gromadziły dowody i w końcu policja zatrzymała Piotra Mojeścika. Po wielogodzinnym przesłuchaniu. przyznał się on do podwójnego zabójstwa i wskazał miejsce ukrycia zwłok.

- Czy ten fakt można uznać za współpracę z organami ścigania, która może być okolicznością łagodzącą? - Pyta Zbigniew Śnigórski. - Trzeba to ustalić, a sąd pierwszej instancji w ogóle nie odniósł się do tej kwestii.
 
 

Reklama
Źródło: Super Nowości

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Akcja honorowego krwiodawstwa w rzeszowskiej Plazie - Aktualności Rzeszów

Akcja honorowego krwiodawstwa w rzeszowskiej Plazie

RZESZÓW. Krew dla osób potrzebujących będzie można oddać w najbliższą sobotę 6 sierpnia 2022 r....

Rajd Rzeszowski. W piątek zamknięte ulice w centrum Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

Rajd Rzeszowski. W piątek zamknięte ulice w centrum Rzeszowa

RZESZÓW. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Autobusy komunikacji miejskiej pojadą objazdami....

Kto zaprojektuje parking przy ul. Krzyżanowskiego? Ruszył przetarg - Aktualności Rzeszów

Kto zaprojektuje parking przy ul. Krzyżanowskiego? Ruszył przetarg

RZESZÓW. Ma powstać tam 39 miejsc parkingowych. Przetarg potrwa do końća sierpnia....

Sinice na rzeszowskiej Żwirowni. Wprowadzono zakaz kąpieli - Aktualności Rzeszów

Sinice na rzeszowskiej Żwirowni. Wprowadzono zakaz kąpieli

RZESZÓW. Kąpielisko pozostaje zamknięte do odwołania....

[FOTO] Przebudowa układu dróg w śródmieściu Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

[FOTO] Przebudowa układu dróg w śródmieściu Rzeszowa

RZESZÓW. Trwa budowa ronda w rejonie siedziby rzeszowskiego oddziału ZUS. Jest to jeden z ostatnich etapów większej inwestycji...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Zderzenie samochodu z żubrem w BieszczadachDawid Petrus: Proszę osobę poszkodowaną...
Czołowe zderzenie w Kraczkowej. Trzy osoby ranne Dawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej zostanie przeniesiony?Stanisław Bomba: A więc dalej pozostanie...
Śmiertelny wypadek na ul. Sikorskiego w RzeszowieDawid Petrus: Proszę rodzinę osoby...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: