Reklama

Aktualności / Rzeszów

Proces podwójnego mordercy zacznie się od nowa

Dodano: 21.05.2010 r.

RZESZÓW. Ponownie będzie sądzony Piotr Mojeścik, oskarżony o zastrzelenie w październiku 2008 r Marcina Dziury i Bogdana Kenara. W procesie przed sądem pierwszej instancji nie wyjaśniono dostatecznie wszystkich istotnych okoliczności mogących mieć wpływ na ocenę zachowań oskarżonego - uznał Sąd Apelacyjny w Rzeszowie. Uchylono wyrok skazujący Mojeścika na karę dożywotniego więzienia i sprawę skierowano do ponownego rozpoznania.

Pierwszy proces Mojeścika przed Sądem Okręgowym w Krośnie rozpoczął się 28 września 2009 roku. Oskarżony nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Wyrok zapadła 11 stycznia tego roku.

- Do obowiązków sądu należało ustalenie dokładnych okoliczności tego morderstwa - uzasadniał Jarosław Krysa, sędzia sądu okręgowego. - Zabójstwo Marcina Dziury zostało szczegółowo przemyślane i zaplanowane. Bogdan Kenar zginął tylko dlatego, że przyjechał wraz z Marcinem i był świadkiem jego śmierci. Okoliczności i sposób popełnienia tego podwójnego morderstwa zasługują na potępienie i najwyższy wymiar kary, jakim jest dożywotnie więzienie.

Obrońcy oskarżonego wnieśli apelację od tego wyroku. Sformułowali w niej wiele zarzutów do sposobu przeprowadzenia procesu ich klienta. Sąd Apelacyjny odrzucił część tych wniosków, jednak niektóre uznał za zasadne.

- Nie wyjaśniono dostatecznie kwestii, czy oskarżony działał w afekcie, czy też z rozmysłem i premedytacją -
uzasadnia postanowienie Zbigniew Śnigórski, sędzia sądu apelacyjnego, sprawozdawca w procesie Mojeścika. - W uzasadnieniu wyroku Sąd Okręgowy bardzo skąpo odniósł się do wymierzonej kary eliminacyjnej, dożywotniego pozbawienia wolności. Karę tę orzeka się wobec psychopatycznych morderców, którzy nie poddają się resocjalizacji w zakładzie karnym. Sąd nie zbadał czy oskarżony jest podatny na resocjalizację czy nie. Biegli ani słowem nie wypowiedzieli się, czy Piotr Mojeścik wykazuje cechy psychopaty. Nie ulega kwestii wina oskarżonego. Jednak nawet sprawca tak potwornej zbrodni musi mieć świadomość, że został osądzony w sprawiedliwym procesie.

Dramat, który jesienią 2008 roku rozegrał się w Wernejówce koło Rymanowa, wstrząsnął mieszkańcami Podkarpacia. Marcin Dziura, 28-letni rzeszowianin i Bogdan Kenar, 35-latek z Iwonicza, zniknęli bez śladu. 15 października 2008 r. pojechali we dwóch do stadniny w Wernejówce. Marcin miał tam odebrać konia, który był zapłatą za pracę w gospodarstwie.

Przez trzy tygodnie krewni Marcina i Bogdana szukali zaginionych mężczyzn. Piotr Mojeścik, właściciel stadniny, twierdził, że młodzi mężczyźni umawiali się z nim, lecz nie przyjechali w ustalonym dniu. Rodziny zaginionych uparcie gromadziły dowody i w końcu policja zatrzymała Piotra Mojeścika. Po wielogodzinnym przesłuchaniu. przyznał się on do podwójnego zabójstwa i wskazał miejsce ukrycia zwłok.

- Czy ten fakt można uznać za współpracę z organami ścigania, która może być okolicznością łagodzącą? - Pyta Zbigniew Śnigórski. - Trzeba to ustalić, a sąd pierwszej instancji w ogóle nie odniósł się do tej kwestii.
 
 
Reklama
Źródło: Super Nowości

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

VII Budziwojski Kiermasz Bożonarodzeniowy. Świąteczne produkty, rodzinne warsztaty i występy artystyczne - Aktualności Rzeszów

VII Budziwojski Kiermasz Bożonarodzeniowy. Świąteczne produkty, rodzinne warsztaty i występy artystyczne

RZESZÓW. W Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę. niedzielę. Uczestnicy będą mogli zakupić świąteczne wyroby rękodzielnicze ...

Rzeszowscy "komandosi" w szpitalu przy Lwowskiej. Obdarowali dzieci prezentami - Aktualności Rzeszów

Rzeszowscy "komandosi" w szpitalu przy Lwowskiej. Obdarowali dzieci prezentami

RZESZÓW. W niecodziennej akcji wzięli udział rzeszowscy kontrterroryści. Zjeżdżali na linach z dachu Klinicznego Szpitala Wojew&oacut...

W przyszłym roku polecimy z Rzeszowa do Hiszpani - Aktualności Rzeszów

W przyszłym roku polecimy z Rzeszowa do Hiszpani

RZESZÓW/JASIONKA. Od 3 kwietnia 2024 roku Ryanair uruchamia loty z Jasionki do hiszpańskiego miasta Alicante. Trasę będą obsługiwały ...

Dwa nowe lodowiska w Rzeszowie. Będą zadaszone i oświetlone - Aktualności Rzeszów

Dwa nowe lodowiska w Rzeszowie. Będą zadaszone i oświetlone

RZESZÓW. W stolicy Podkarpacia powstają dwa nowe, kryte lodowiska. Większe budowane jest już w miejscu starej ślizgawki, przy ul. Wys...

Rzeszowski Dom Kultury. Ruszają zapisy na zimowe półkolonie - Aktualności Rzeszów

Rzeszowski Dom Kultury. Ruszają zapisy na zimowe półkolonie

RZESZÓW. W środę, 6 grudnia startują zapisy na zimowe półkolonie dla dzieci, które odbędą się w dwunastu filiach R...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Reklama
Partnerzy: