Reklama

Aktualności

Urlop okolicznościowy w przypadku śmierci członka rodziny – o ile dni może wnioskować pracownik?

Dodano: 15.12.2020 r.

Każdy człowiek w miarę zdobywania doświadczenia życiowego spotyka się z różnymi sytuacjami wywołującymi mocne emocje. Jedne są radosne, jak ślub i narodziny dziecka. Inne smutne i związane z uczuciem bólu, przygnębienia, jak śmierć bliskiej osoby. Ze względu na te ważne wydarzenia pracownik nie ma możliwości udać się do pracy. Może wtedy złożyć podanie u pracodawcy o wolny, płatny dzień od pracy, niezbędny między innymi do załatwienia wszelkich koniecznych formalności urzędowych. Zakłady pogrzebowe zawsze starają się niemalże w pełni odciążyć Rodzinę z obowiązków organizacyjnych, jednak równie ważny jest czas poświęcony godne przeżycie straty najbliższej osoby.

Prawne informacje na temat urlopu okolicznościowego

W Kodeksie Cywilnym, czy Kodeksie Pracy nie znajdziemy jednak stosownych regulacji prawnych w tej sprawie. Nasze prawodawstwo ujęło ten aspekt w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. (wraz z późn. zmianami) w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Przepis ten ściśle określa obowiązki pracownika i pracodawcy w kwestii udzielania takiego urlopu, jego wymiaru uwzględniając jego podstawę (§ 15 tego rozporządzenia). 

Urlop okolicznościowy przysługuje tylko osobom świadczącym pracę w ramach stosunku cywilnoprawnego zwanego umową o pracę. Z takiego urlopu nie skorzystają stażyści, zatrudnieni na umowę zlecenie i umowę o dzieło. Jeżeli zdarzenie losowe określone w rozporządzeniu, na które pracodawca ma obowiązek udzielić zwolnienia od pracy, jak np. śmierć osoby bliskiej nastąpiła tuż przed podpisaniem umowy o pracę, urlop okolicznościowy nie będzie przysługiwał.

Rodzaj okoliczności nie ma znaczenia dla zasadności udzielenia należnego urlopu. Spośród wszystkich życiowych zdarzeń wymagających zwolnienia od świadczenia pracy najsmutniejszym i najbardziej absorbującym jest śmierć osoby najbliższej. Odejście z tego świata kogoś z kim byliśmy bardzo związani, nie tylko z najbliższej rodziny, wymaga czasu koniecznego do pogodzenia się ze stratą i przygotowania godnej uroczystości pogrzebowej. Musimy mieć czas na znalezienie odpowiedniego zakładu pogrzebowego, który sprosta naszym oczekiwaniom. Asystent uroczystości w wybranym zakładzie pomoże w organizacji ważnej uroczystości pożegnania. Może wesprzeć nas także w załatwianiu niezbędnych dokumentów, a nawet w zawiadomieniu o śmierci i pogrzebie naszej bliskiej osoby.

Zakłady Pogrzebowe w okolicy - Pogotowie Pogrzebowe

Sprawdzone i godne zaufania zakłady pogrzebowe w Rzeszowie z pewnością pomogą Państwu w dopełnieniu wszelkich formalności. Poniższe rozważania poświęcone zostaną właśnie okoliczności śmierci naszych krewnych w nawiązaniu do możliwości prawnych.

Pracownik ma prawo do zwolnienia od pracy:
 - na 2 dni w razie śmierci bliskich z I grupy powinowactwa, tj. małżonka, dziecka własnego i przysposobionego, ojca, matki, ojczyma i macochy;
- na 1 dzień w razie śmierci dalszych krewnych, zaliczanych do II grupy pokrewieństwa, tj. siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka. 

W przypadku dalszych powinowatych (np. rodzeństwo rodziców, dziadków) przysługuje też 1 dzień, ale tylko wówczas, gdy zmarły był na utrzymaniu pracownika, zamieszkiwał z nim i znajdował się pod jego opieką.

Ważna informacja dotyczy śmierci i pogrzebu teścia i teściowej w przypadku, kiedy pracownik ma orzeczony rozwód z małżonkiem. Na podstawie Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego (art. 618 § 1) to z faktu istnienia tego małżeństwa wynika powinowactwo między jednym małżonkiem, a krewnymi tego małżonka drugiego. Pokrewieństwo trwa nadal, nawet gdy to małżeństwo ustaje na skutek rozwodu. W takiej sytuacji też przysługuje 1 dzień urlopu

Co do zasady urlop okolicznościowy powinien pokrywać się z datą zdarzenia lub musi być wykorzystany w najbliższym terminie w niedługim odstępie od śmierci osoby, z powodu  której przysługuje zwolnienie od pracy. Innymi słowy, urlop z tytułu śmierci i pogrzebu bliskiej osoby musi mieć związek przyczynowo czasowy z tym zdarzeniem. Jeżeli odbiega czasowo od daty śmierci na pracowniku ciąży obowiązek udokumentowania konieczności wykorzystania dnia wolnego w innym terminie, tak by pracodawca nie miał wątpliwości co do powodów i celu udzielania urlopu okolicznościowego z tytułu śmierci osoby spokrewnionej.

W zasadzie to pracownik ma obowiązek poinformować mocodawcę o zamiarze skorzystania z urlopu okolicznościowego. Informacja ta powinna dotrzeć do pracodawcy z wyprzedzeniem. Trudno jednak przewidzieć datę śmierci kogokolwiek. Z reguły jest to zdarzenie nagłe i skutkuje natychmiastową nieobecnością w pracy. W takiej sytuacji obowiązkiem pracownika jest informację o takich okolicznościach przekazać pracodawcy jak najszybciej. Najpóźniej jednak w drugim dniu nieobecności. 

Co zrobić, aby dostać urlop okolicznościowy?

W celu uzyskania urlopu okolicznościowego, co do zasady, należy złożyć pisemny wniosek do pracodawcy. Ten, ma prawem narzucony obowiązek udzielenia takiego urlopu. W przypadku jednak okoliczności śmierci bywają sytuacje, że pracownik nie ma możliwości wcześniej złożyć stosownego wniosku i czekać na zgodę pracodawcy. Wówczas ważne jest powiadomienie pracodawcy o zaistniałej sytuacji, np. telefonicznie, a w najbliższym możliwym terminie złożyć stosowny wniosek, który jest dokumentem formalizującym i potwierdzającym telefoniczne zgłoszenie prośby o udzielenie zwolnienia od pracy. Często też jest taka sytuacja, że pracownik w dniu złożenia wniosku o urlop nie posiada jeszcze dokumentu uwierzytelniającego to zdarzenie - aktu zgonu. Obowiązany jest wtedy przedłożyć ten akt w najbliższym możliwym terminie. Okazanie aktu zgonu jest dokumentem potwierdzającym uprawnienie do przyznania urlopu okolicznościowego i ilości należnych jego dni. Funkcjonujące regulacje prawne w zakresie przetwarzania danych osobowych oraz przechowywanie przez pracodawcę kserokopii aktów zgonu czy innych temu podobnych dokumentów jest nadużyciem. Wystarczającym zatem jest fakt okazania stosownego dokumentu i spisanie przez pracodawcę tylko numeru aktu zgonu (można jeszcze zaznaczyć datę wydania poświadczenia zgonu) i potwierdzenie poprzez złożenie podpisu pracodawcy.

Jeżeli pracownik wystąpi z wnioskiem o udzielenie urlopu okolicznościowego z tytułu śmierci osoby bliskiej w terminie niekorelującym z datą śmierci lub pogrzebu (np. kilka tygodni po pogrzebie) pracodawca może odmówić udzielenia zgody na zwolnienie od pracy w żądanym terminie, traktując ten fakt za ewidentne nadużycie ze strony pracownika. Uzasadnia swoją decyzję jako brak podstaw do takiego płatnego urlopu. Mogą też zaistnieć takie sytuacje, że to pracodawca przyzna zwolnienie od pracy w większym wymiarze lub nawet rozszerzy zakres okoliczności, w których urlop taki przysługuje. Wszystko w takim przypadku jednak zależy od woli i zrozumienia danej sytuacji przez pracodawcę. Zatrudniający pracownika - Pracodawca ma obowiązek przyznania urlopu ze względu na ważne wydarzenia w życiu pracownika, jak śmierć bliskiej osoby.

Czy podczas urlopu okolicznościowego dostajemy wynagrodzenie?

Za czas urlopu okolicznościowego pracownik ma prawo do wynagrodzenia równego wynagrodzeniu za czas urlopu wypoczynkowego. Przy określaniu jednak stawki za dzień takiego urlopu okolicznościowego przyjmuje się przeciętną wartość składników wynagrodzenia pracownika tylko z miesiąca, w którym to zwolnienie od pracy przypadało.

Szczególnym przypadkiem jest sytuacja, gdy zdarzenie uprawniające do urlopu okolicznościowego – śmierć w rodzinie nastąpi w trakcie trwania urlopu wypoczynkowego. Zatrudniony nie może wystąpić z wnioskiem o udzielenie urlopu okolicznościowego podczas trwającego urlopu wypoczynkowego. Nie jest możliwe również wnioskowanie o przedłużenie okresu wypoczynku czy wypłatę ekwiwalentu finansowego za ten czas w związku z nałożeniem się okoliczności uprawniających do urlopu. Niewykorzystany urlop okolicznościowy nie przechodzi na rok następny.

Kiedy nie przysługuje nam urlop okolicznościowy z tytułu śmierci dalszych krewnych lub gdy liczba należnych nam dni na załatwienie wszystkich spraw związanych ze śmiercią osób najbliższych możemy wnioskować o bezpłatny urlop. Będzie to usprawiedliwiony dzień wolny od pracy bez prawa do wynagrodzenia.
Każdy człowiek w zetknięciu ze śmiercią w rodzinie potrzebuje czasu na odosobnienie i przeżycie tego wydarzenia w swój indywidualny, często osobliwy sposób. Bywa, że czasami potrzebuje wsparcia specjalistów, lekarzy czy innych osób przygotowanych do niesienia pomocy. Takie wsparcie możemy uzyskać w wielu profesjonalnych zakładach pogrzebowych, które przygotowane są na różne sytuacje związane z pogrzebem, również otaczania rodziny empatycznym ramieniem.

Artykuł partnera

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

41-latek spowodował kolizję i odjechał. Miał ponad 2 promile i zakaz prowadzenia pojazdów

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali mieszkańca Rzeszowa, który wsiadł za kierownicę mając ponad 2 promile alkoholu i dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. 41-latkek spowodow...

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

Podpisano umowę z wykonawcą PCLA. Ma być gotowe jesienią 2026 roku

RZESZÓW. Dziś w ratuszu podpisano umowę z firmą Mirbud, która wybuduje Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki za kwotę 194 mln zł. Inwestycja ma być gotowa w październiku 2026 roku....

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

Komunikacja miejska. Nowe przystanki na żądanie

RZESZÓW. Od 1 maja lista przystanków na żądanie w Rzeszowie zwiększy się o 116 kolejnych (w tym 8 poza miastem). Dla 12 przystanków przywrócony zostanie status przystanku &...

Dodano: 23.04.2024 | Komentarze: 0

Rozbudowa stadionu na os. Przybyszówka. Powstaną m.in. zadaszone trybuny

RZESZÓW. Miasto ogłosiło przetarg na rozbudowę boiska piłkarskiego przy ul. Stadionowej w Rzeszowie. Powstaną m.in. dwie zadaszone trybuny. Zadanie będzie realizowane w ramach RBO....

Dodano: 23.04.2024 | Komentarze: 0

Podkarpacki Bazarek. Znamy harmonogram na cały rok

RZESZÓW. Wędliny, sery, soki, owoce, warzywa czy rękodzieło to tylko niektóre z produktów, jakie można nabyć na Podkarpackim Bazarku....

Dodano: 22.04.2024 | Komentarze: 0

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje
Reklama

Wasze opinie

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannychDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Reklama
Partnerzy: