Reklama

Aktualności

Usuwanie danych z BIK - czy to możliwe?

Dodano: 01.06.2017 r.

Usuwanie danych z BIK - czy to możliwe? - art. sposn.
Dane zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej mogą pożyczkobiorcom ułatwić staranie się o wsparcie finansowe. Jednak nie tylko. W bazie gromadzone są także informacje dotyczące nieuregulowanych zobowiązań. W związku z tym wiele osób zadaje sobie pytanie – czy możliwe jest czyszczenie BIK?
 

Co to jest Biuro Informacji Kredytowej?

 

Biuro Informacji Kredytowej gromadzi dane na temat zobowiązań finansowych. Zbiera informacje dotyczące klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców, także w odniesieniu do zaciąganych przez nich pożyczek online. Tym samym firmy udzielające wsparcia pieniężnego mogą weryfikować ich wiarygodność płatniczą. Co za tym idzie, wiedza zaczerpnięta z BIK tak naprawdę przesądza o tym, czy otrzymamy dodatkowe środki, czy jednak będziemy ich pozbawieni.

Biuro Informacji Kredytowej otrzymuje dane wprost od instytucji użyczających środków pieniężnych. Są one zobowiązane do regularnego przekazywania szczegółów na temat  udzielanych zobowiązań, co ma instytucjom finansowym zapewnić bezpieczeństwo. Dane na temat poszczególnych klientów są przesyłane w momencie składania przez nich wniosku oraz spłacania należnych rat. Aktualizacja systemu musi nastąpić w ciągu 7 dniu od podjęcia jakichkolwiek działań w związku z istniejącym zobowiązaniem.
 

Jak sprawdzić swoją historię w BIK?

 

Nie tylko pożyczkodawcy mogą korzystać z Biura Informacji Kredytowej, weryfikując klientów pod kątem ich zdolności kredytowej. Pożyczkobiorcy również mogą sprawdzać historię pobranych zobowiązań, zamawiając raport BIK. Dostępne są opcje płatne i bezpłatne. Darmowy Raport na próbę pozbawiony jest scoringu oraz historii spłat kredytów. Nie możemy też go wydrukować. Decydując się na płatną prezentację historii uzyskiwanych przez nas świadczeń, mamy do wyboru Pojedynczy raport (36 zł) oraz Raport w pakiecie, czyli 12 pełnych raportów wraz z usługami dodatkowymi (79 zł). W celu złożenia zamówienia, musimy założyć swoje konto, wybrać odpowiadającą nam ofertę i podać swoje dane osobowe. Po potwierdzeniu tożsamości logujemy się na stronie, a następnie pobieramy wykupiony raport.

BIK pozwala zatem klientowi brać pożyczki bez ryzyka. Jeśli osoba starająca się o wsparcie finansowe ma problemy z wypłacalnością, zostanie powstrzymana przed zrobieniem kolejnego niewłaściwego kroku. W przypadku posiadania negatywnej historii kredytowej, każde kolejne zobowiązanie wiązałoby się z ryzykiem pogłębienia zadłużenia, a nawet doprowadziłoby do spirali długów. Pożyczkodawca natomiast nie będzie się bać, że zawrze umowę z niewiarygodnym klientem.
 

Czyszczenie BIK? Dopuszczalne w trzech przypadkach

 

Posiadanie negatywnej historii kredytowej nie pozwala nam zaciągać pożyczek pozabankowych. Z tego powodu wiele osób zastanawia się, czy w grę wchodzi czyszczenie BIK. Usunięcie niewygodnych informacji z bazy jest możliwe tylko w trzech przypadkach. Pierwszym z nich jest odwołanie zgody na przechowywanie i przetwarzanie danych o spłaconej już pożyczce. Możemy się o to ubiegać pod warunkiem, że zobowiązanie zostało uregulowane zgodnie z ustalonymi w umowie terminami. Wniosek o usunięcie danych można także złożyć, kiedy upłynął pięcioletni okres od spłaty problematycznych należności. Dzięki temu nieodpowiednie decyzje z przeszłości nie utrudnią nam starania się o kolejne pożyczki. Trzecią możliwością jest błąd bądź nieaktualne informacje. Takie dane należy jak najszybciej skorygować, aby nie okazało się, że mają negatywny wpływ na naszą wiarygodność finansową. Gdzie złożyć wniosek? Nie do Biura Informacji Kredytowej, ale do instytucji, która przekazała dane do bazy BIK. Dopiero po otrzymaniu od niej pisemnego wniosku, BIK może wprowadzić konieczne zmiany.
 

Buduj pozytywną historię kredytową w BIK

 

Jeśli nie chcemy być niewiarygodni dla weryfikujących nas instytucji finansowych, powinniśmy stale zabiegać o pozytywną historię kredytową. Jak to zrobić? Przede wszystkim w terminie regulować wszelkie zobowiązania. W razie jakichkolwiek problemów ze spłatą, należy jak najszybciej skontaktować się z instytucją i spróbować renegocjować warunki, zanim dojdzie do opóźnień w uiszczaniu płatności. Ponadto warto raz na jakiś czas brać mniejsze zobowiązania. Regularnie uiszczając należności pokażemy, że faktycznie jesteśmy godni zaufania i można powierzyć nam pieniądze. Błędem byłoby jednak wzięcie kilku pożyczek na raz. Mało który budżet poradzi sobie z takim obciążeniem. Łatwo jest zrujnować swoje finanse, dużo trudniej jest je odbudować. Dlatego zawsze podejmujmy przemyślane decyzje, aby nasza historia kredytowa nie budziła żadnych zastrzeżeń.

 

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Konrad Fijołek podpisał "kontrakt" dla osiedla Budziwój

RZESZÓW. Kandydat na prezydenta Rzeszowa Konrad Fijołek, gościł dziś na osiedlu Budziwój, gdzie podpisał „kontrakt” dotyczący realizacji najpilniejszych inwestycji na osiedlu...

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Ruszył przetarg na koncepcje programowe dla trzech obwodnic na Podkarpaciu

PODKARACIE. Kolejny krok w kierunku budowy obwodnic: Jasła, Pilzna, Brzostku i Kołaczyc....

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Koronawirus na Podkarpaciu: 115 zakażeń, 22 zgony [6.05.2021]

PODKARPACIE. Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowszy raport zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2....

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Zderzenie audi z cysterną na obwodnicy Leżajska. Kierowca osobówki zginął na miejscu, ciężarówka spłonęła

PODKARPCIE. Do tragicznego wypadku doszło wczoraj przed godz. 18:00....

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Przebudują most Załęski i skrzyżowanie ulic Siemieńskiego i gen. Maczka. Jest decyzja ZRID

RZESZÓW. Wydano zezwolenie na realizację dwóch ważnych inwestycji drogowych w Rzeszowie. Chodzi o rozbudowę mostu Załęskiego oraz przebudowę skrzyżowania ulic Siemieńskiego i gen. Maczka...

Dodano: Dzisiaj | Komentarze: 0

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje
Reklama

Wasze opinie

Dowiedz się, w której aptece kupisz swój lek. Ruszyła specjalna infolinia NFZprazykwantel sprzedam prazykwa: Itrakonazol Orungal...
Dowiedz się, w której aptece kupisz swój lek. Ruszyła specjalna infolinia NFZprazykwantel sprzedam prazykwa: Chlorochina koronawirus...
Policyjna eskorta chorej kobiety do szpitalaAndrzej Nowak: Dobrze - tylko czy to...
Koronawirus na Podkarpaciu. Spadek liczby zakażeń, brak zgonów [1.02.2021]prazykwantel sprzedam prazykwa: Kolchicyna sprzedam...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem