Reklama

Aktualności

Zawody przyszłości: jakich specjalistów szukają pracodawcy?

Dodano: 17.05.2018 r.

Zawody przyszłości: jakich specjalistów szukają pracodawcy? - art. sposn.
Uniwersytety co roku wypuszczają kadry pracowników, dla których brakuje miejsca na rynku pracy. Jest jednak wiele zawodów określanych mianem deficytowych. Warto wiedzieć, w jakich branżach brakuje pracowników i które z nich rozwijają się najprężniej.
 

Pomimo wysoko wykwalifikowanej kadry pojawiającej się co roku, w 2018 roku nadal pracodawcy będą mieli problemy z zapełnieniem stanowisk. Przede wszystkim utrudnienia będą dotyczyły tzw. zawodów deficytowych. Natomiast kryzys dotknie osoby realizujące się w ramach specjalności nadwyżkowych.

Efekt może być różny, w zależności od sytuacji firmy. Z jednej strony to szansa na zdobycie znaczniej lepiej płatnej pracy, zwłaszcza w sektorach, w których występuje duże zapotrzebowanie na specjalistów. Z drugiej natomiast jest to spore ograniczenie dla rozwoju przedsiębiorstw w szczególności w gałęziach z nadwyżką pracowników na rynku.

 

Branża IT

 

Największym zapotrzebowaniem obecnie cieszy się branża IT. Specjaliści z gałęzi technologicznych mający wysokiej jakości kwalifikacje stanowią bardzo pożądaną grupę do pozyskania przez pracodawców. Razem z pojawieniem się nowych sposobów zarabiania pieniędzy, tworzenia firm oraz powstających innych, dotąd nieznanych specjalizacji, potrzebni są odpowiedni ludzie, którzy pomogą wdrożyć poszczególne rozwiązania w internecie.

Jak twierdzą eksperci z Aplikuj.pl, najbardziej prężnie rozwijają się branże technologii informacyjnej i marketingu internetowego, coraz więcej przedsiębiorstw inwestuje w specjalistów od wizerunku firmy w sieci, bo przynosi to realne zyski. Co więcej, daje im to przypływ klientów oraz zmniejsza zagrożenia związane ze stratą pieniędzy. Im lepiej prowadzony marketing w firmie, tym lepsze rezultaty przynosi sprzedaż oraz generuje większe kwoty na rzecz przedsiębiorstwa.

Coraz częściej znane marki decydują się na wyjście naprzeciw potrzebom klientów i stworzenie dla nich specjalnych aplikacji mobilnych pozwalających na jeszcze szybsze oraz łatwiejsze korzystanie z ich usług. To bardzo ważna zmiana, która stawia w innym świetle dotąd znane mechanizmy działające w firmach.

Wiele się zresztą mówi na temat zawodów przyszłości związanych z tworzeniem nowych rozwiązań komputerowych i internetowych. Coraz popularniejszym zajęciem w Polsce staje się programowanie (czytaj o tym w artykule: Polacy chcą zostać programistami). Ten zawód stanowi obecnie szkielet dla wszystkich powstających stron internetowych czy aplikacji.

it.jpg

Budownictwo, transport, spedycja i...

 

Ale nie tylko branża IT cieszy się ogromnym zainteresowaniem pracodawców. Według badań z 2018 roku, w Polsce brakuje zawodów związanych z branżą budowniczą, transportową, spedycyjną, przetwórczą, gastronomiczną, a nawet medyczną. Wielu specjalistów ze względu na warunki finansowe ucieka na zachód, stąd problem z zapełnieniem luk w różnych przedsiębiorstwach.

Pomimo że medyczne uczelnie wyższe co roku kończy rzesza studentów w całym kraju, to wciąż brakuje rąk do pracy. Wiele młodych osób decyduje się albo na rozpoczęcie własnej działalności, albo na wyjazd za granicę. Podobnie dzieje się w budownictwie czy gastronomii. Natomiast branża transportowo-spedycyjna należy do ogromnych korporacji, z których większość ma swoje filie w wielu krajach, z czego wynikają braki pracownicze w Polsce.

 

Co z zawodami humanistycznymi?

 

Kryzys natomiast dotknie zawody typowo humanistyczne. Te branże są uważane za specjalizacje nadwyżkowe. W związku z tym pracodawcy będą poszukiwali znacznie mniej osób z tych gałęzi rynku. W nieco lepszej sytuacji są copywriterzy, których coraz częściej zatrudniają duże przedsiębiorstwa do prowadzenia strony czy pozycjonowania marki w internecie.

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Święto Wojska Polskiego i piknik wojskowy w Rzeszowie

RZESZÓW. Oprócz pokazu sprzętu wojskowego i poczęstunku żołnierską grochówką na uczestników pikniku czekać będzie wiele atrakcji....

Dodano: 12.08.2022 | Komentarze: 0

W sobotę motoryzacyjne święto na Podpromiu i zbiórka charytatywna

RZESZÓW. 13 sierpnia na parkingu Podpromie odbędzie się piknik motoryzacyjny Super Car Weekend połączony ze zbiórką charytatywną...

Dodano: 12.08.2022 | Komentarze: 0

Utrudnienia w związku z przebudową zatok autobusowych

RZESZÓW. Jak informuje Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie, w najbliższych dwóch tygodniach, na trzech rzeszowskich ulicach wystąpią utrudnienia w ruchu w związku z przebudową zatok a...

Dodano: 12.08.2022 | Komentarze: 0

Przy SP nr 10 powstanie nowy plac zabaw

RZESZÓW Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 przy ul. Dominikańskiej 4, zyskają nowy plac zabaw. Obiekt powstanie na terenie o powierzchni około 5,5 ara. Inwestycja będzie realizowana w ramach Rz...

Dodano: 11.08.2022 | Komentarze: 0

Kolejne pojemniki na elektroodpady w Rzeszowie

RZESZÓW. W Rzeszowie pojawiły się kolejne pojemniki na elektrośmieci. Łącznie w mieście mamy już 45 miejsc, gdzie można oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny....

Dodano: 11.08.2022 | Komentarze: 0

Reklama
Partnerzy: