Reklama

Informator Atrakcje Rzeszowa

DEPTAK 3 MAJA

DEPTAK 3 MAJA
HISTORIA

Deptak 3 Maja to reprezentatywna ulica Rzeszowa. Dawniej istniała pod nazwą ul. Pańska, która popularnie określana była mianem Paniaga. Jeszcze wcześniej miejscowi używali nazwy Piarum Scholarum. Przez pewien czas była również znana jako ul. Pijarska. W okresie zaboru austriackiego była ul. Popijarską, a w trakcie wojny zmieniona została przez Niemców na ul. Szeroką. Dzisiejsza nazwa zrodziła się w związku z rocznicą uchwalenia Ustawy Zasadniczej. Deptak zalicza się do najstarszych i najbardziej zabytkowych miejsc serca Podkarpacia. Jego początki datuje się na wiek XIV. Już wtedy wybudowany został kościół farny oraz zamek. Celem wydzielenia ulicy było uzyskanie prostego połączenia między wyżej wymienionymi obiektami. Funkcja estetycznej Paniagi uległa przeobrażeniu w XIX stuleciu, kiedy to deptak coraz częściej wybierany był przez mieszkańców jako miejsce do spacerów oraz spotkań. Obecnie stanowi centralny punkt handlowy Rzeszowa.

ATRAKCJE


Jest symbolem miasta oraz jego wizytówką. Przy ul. 3 Maja usytuowane są liczne lokale gastronomiczne, a wśród nich restauracje, kawiarnie i bary. W pobliżu znajduje się kino Zorza, Kościół Farny oraz Bank PKO. Deptak jest doskonałym miejscem do spacerowania. Przy alejce zamontowano eleganckie ławeczki, na których można przysiąść i pooglądać centrum Rzeszowa.
 
Autor zdjęć: Victor
 
 
Reklama
DEPTAK 3 MAJA
« Poprzedni   |  Powrót  |   Następny »

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem