Reklama

Informator Dekanat IV

Zabierzów: Wszystkich Świętych

Zabierzów 283
36-045 Racławówka
(0-17) 871 75 94

Godziny mszy

niedziele i święta
7.30, 9.00, 11.00, 15.00
dzień powszedni
18.00 (pora letnia), 17.00 (pora zimowa)
Zabierzów jest jedną a najstarszych, parafii w okolicach Rzeszowa. Według Kroniki już w r. 1115 istniały tu majątki kościelne i kamienny kościół w kształcie rotundy. Podlegały one biskupowi krakowskiemu obrządku łacińskiego, gdy spora część tutejszej ludności posługiwała się obrządkiem słowiańskim. Akt erekcyjny z 1518 r. poświadcza istnienie tutaj parafii, ufundowanej przez Mikołaja Bartłomieja Pakosza. Wybudował on kościół i uposażył parafię.
 
W XIII w. po zajęciu Rzeszowa przez Rusinów w grodzie zabierzowskim stanowiącym punkt obronny Rzeszowa stacjonował garnizon wojskowy, który zabiegał drogę zagonom tatarskim. Podczas najazdu tatarskiego w 1624 r. wrogie wojska przeszły przez Wisłok i zaatakowały kościół broniony przez okolicznych chłopów pod wodzą proboszcza, ks. Marcina Krzemińskiego.Kościół został spalony, proboszcz uprowadzony w jasyr.
 
Po kilku latach zbudowano drewnianą kaplicę. Mikołaj Spytek Ligęza ufundował tutaj szpital ubogich, który przejął pod swoją opiekę książę Jerzy Lubomirski. Kaplica ta została spalona przez wojska Rakoczego w czasie "potopu" szwedzkiego. Jerzy Ignacy Lubomirski, właściciel dóbr rzeszowskich, w 1719 r. rozpoczął budowę nowego kościoła, podczas której rozkopano resztki wałów grodowych. Kościół ten konsekrował w 1729 r. bp Andrzej Pruski, Biskup Przemyski. Była to nieduża, jednonawowa budowla kamienna. W 1873 r. właściciele Nosówki - Dąbscy - dobudowują z prawej strony kaplicę z grobowcem swoich poprzedników. W 1909 r. ówczesny proboszcz, ks. Marceli Sochański przydłużył kościół i dobudował barokową wieżę, oraz kaplicę po lewej stronie. Sprawił nowe organy, odnowił polichromię z 1875 r. W czasie II wojny Niemcy urządzili sobie na wieży punkt obserwacyjny atakowany przez wojska sowieckie. Dlatego kościół ucierpiał od pocisków artyleryjskich. Parafia Zabierzów łączy 3 miejscowości - Racławówkę z przysiółkiem Zabierzów, Nosówkę i Kielanówkę.
Data wprowadzenia: 2008-09-15;

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Wasze opinie

Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannychDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Partnerzy: