Reklama

Informator Zabytki i pomniki Rzeszowa

Kamienica mieszczańska

Kamienica nr 19, "Dom Polonii" - wyróżnia się interesującą klasycystyczną elewacją, ma rodowód sięgający początkami okresu średniowiecza. Odkryte w podziemiach fragmenty ceglano-kamiennych murów i sklepień (jedno zachowane) oraz ostrołukowych gotyckich nadproży pozwalają datować początki powstania tego obiektu na II poł. XV w. lub I poł. XVI w. W odkrytych podziemiach doliczono się 10 piwnic i 7 pomieszczeń. Z podziemi pod płytę Rynku prowadzi szeroki korytarz murowany z cegły o nieznanym przeznaczeniu. W toku prowadzonych prac remontowych piwnice budynku zamierza się odbudować i udostępnić do zwiedzania.

Pierwotna zabudowa - co jest niezwykle ciekawe - była wysunięta znacznie przed dzisiejszy fronton kamienicy. Ograniczenie zabudowy do obecnej linii nastąpiło na przeł. XVI i XVII w. Jak ostatecznie stwierdzono, kamienica powstała w toku kilkunastu faz budowy; ostatnia z nich nastąpiła na przeł. XIX i XX w.

Przed frontem kamienicy - w linii chodnika - zwraca uwagę betonowy taras przykrywający tzw. przedproże budynku.

Reklama
« Poprzedni   |  Powrót  |   Następny »

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem