Reklama

Informator Zabytki i pomniki Rzeszowa

Wille Secesyjne

Wille Secesyjne
Przy pobliskiej alei Pod Kasztanami godne uwagi są wille: nr 6 wybudowana w 1903 r. według projektu inż. Hołubowicza, eklektyczna o cechach neobarokowych, ozdobiona bogatą elewacją z popiersiem A. Mickiewicza w niszy; nr 8 zbudowana w 1899 r. w tzw. stylu szwajcarskim przez architekta Teofila Tekielskiego i nr 10, dawniej zwana Pod Sową, wzniesiona w 1900 r. także przez Teofila Tekielskiego, również w stylu szwajcarskim.

Willa przypominająca kształtem romantyczny zameczek stanowiła do niedawna siedzibę rzeszowskiego Oddziału Krajowej Agencji Wydawniczej.

Na frontonie widnieje zegar słoneczny wykonany techniką sgraffito z tarczą w kształcie promieniejącego słońca, ozdobiony rysunkami i napisem, którego tłumaczenie brzmi: "Widzisz godzinę, nie znasz godziny".
 
Reklama
Wille Secesyjne Wille Secesyjne Wille Secesyjne
« Poprzedni   |  Powrót  |   Następny »

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem