Reklama

Aktualności Rzeszów

„Odnowi oblicze ziemi”. Słowa Papieża Polaka hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli

Dodano: 03.01.2019

„Odnowi oblicze ziemi”. Słowa Papieża Polaka hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli - Aktualności Rzeszów

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Już 6 stycznia ulicami Rzeszowa po raz siódmy przejdzie Orszak Trzech Króli. Będzie siedem scenek i scenariusz pisany wierszem. „W sferze artystycznej staramy się nie udziwniać” – zapewnia reżyser Orszaku.

W tym roku OTK przejdzie z parkingu przy hali Podpromie przez ulice Szopena, aleją Kasztanową, ul. 3 Maja aż do rzeszowskiego Rynku, gdzie na uczestników czeka żywa szkopka. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji będą słowa, jakie Papież Jan Paweł II wypowiedział podczas 1. pielgrzymki do Polski: „Odnowi oblicze ziemi”.

„Jest to na Podkarpaciu najliczniejszy Orszak, w poprzednim roku zgromadził 20 tys. osób. Są to najliczniejsze Jasełka w Polsce, co roku dochodzi około 100 miejscowości. W tym roku zgromadziliśmy 752 miejscowości, których Orszak pójdzie” – mówiła Krystyna Łobos, rzecznik prasowy wydarzenia.

Podobna inicjatywa odbywa się również w innych krajach, mowa m.in. o Niemczech, Anglii, Francji, Włoszech, Austrii, Rumunii, Wegrzech, Kongo, Rwandzie, USA oraz Boliwii. Dochód z tegorocznej zbiórki pieniężnej powędruje na rzecz letniego wypoczynku dla dzieci z najuboższych rodzin.

Przebieg OTK

Organizatorzy tegorocznego Orszaku Trzech Króli zapraszają mieszkańców Rzeszowa już od godz. 11.30 na parking przy hali Podpromie, gdzie przy akompaniamencie kolęd autorstwa Arki Noego (utwory będą odtwarzane) uczestnicy odbędą swego rodzaju „rozgrzewkę” przed marszem.

O godz. 12.00 odbędzie się Anioł Pański pod przewodnictwem ks. Biskupa Ordynariusza Jana Wątroby, następnie Orszak ww. trasą kierować się będzie w stronę płyty rzeszowskiego Rynku wprost przed szopkę.
 

Trasa Orszaku Trzech Króli, materiały pokonferencyjne

Podczas 7. scen zostanie zaprezentowany scenariusz pisany wierszem przez Agnieszkę Przywarę. Najważniejsze punkty tegorocznego scenariusza to:
 
  • Scena 0 – Rozporządzenie cesarza Augusta,
  • Prezentacja orszaku,
  • Scena 1 – Pastuszkowie w polu,
  • Scena 2 – Anioł Pański – anielskie zachęty,
  • Scena 3 – Kraina przyjemności – diabelskie podszepty,
  • Scena 4 – Dwór Heroda,
  • Scena 5 – Walka Dobra ze Złem,
  • Scena 6 – Pokłon Trzech Króli w szopce na Rynku. 
 
„Jesteśmy o rok starsi, mamy większe doświadczenie, dlatego też staramy się wpompowywać nową krew. Bardzo nam zależy na zgłaszaniu się nowych ludzi, nie brakuje nam tych zgłoszeń. W sferze artystycznej staramy się nie udziwniać, nie szukamy taniej rozrywki. Jest pewna klasyka gatunku, której staramy się trzymać, zależy nam szczególnie na atmosferze, która towarzyszy Orszakowi” – wyjaśnia Jerzy Jezuit, reżyser OTK.REKLAMATrzej królowie i Święta Rodzina


Wzorem poprzednich lat w Orszaku pojawi się wielbłąd, a aktorami i głównymi uczestnikami wydarzenia będą dzieci z rzeszowskich szkół. Co więcej, organizatorzy informowali, że ilość chętnych znacznie przekroczyła ich zamierzenia i dla wielu uczniów nie zdążyli uszyć stroi.

„Pierwszy raz w tym roku zdarzyło się, że w ostatniej chwili dołączyły szkoły i nie dla wszystkich wystarczyło strojów. Pierwszy raz ok. 90 dzieci nie będzie mogło wziąć udziału w tych tradycyjnych orszakowych szkołach, gdyż za późno się zdecydowali” – informuje Bartłomiej Bartosiewicz, prezes fundacji „Szczęśliwa rodzina”.

Królem Kacprem zastanie Paweł Komorowski (42 lata), magister inżynier pracujący w branży samochodowej, ojciec dwójki dzieci. Królem Melchiorem zostanie 24-latek Dawid Al.-Sulwi, którego ojciec pochodzi z Jemenu, on sam zaś pochodzi z Rzeszowa. Damian Spukniewicz zostanie Królem Baltazarem, prywatnie mąż i ojciec trójki córek, zawodowo muzyk Filharmonii Podkarpackiej.

Maryją i Józefem  zostało małżeństwo z 10 letnim stażem, Barbara i Damian Drabiccy, na co dzień pracujący w jednym z rzeszowskich urzędów. Są rodzicami 8-letniej Zosi i rocznego Adasia, który wcieli się w role dzieciątka Jezusa. Gwiazdorem został Bogumił Drzał, założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich AKTA, pracownik Urzędu Marszałkowskiego. Ponadto 38-latek jest mężem Agaty i ojcem dwóch córek.

Orszak Trzech Króli w liczbach

Tegoroczna edycja będzie 11. w Polsce i 7. w Rzeszowie. Łączna liczba osób zaangażowanych w OTK to prawie 2 tys. osób. Przygotowano 20 tys. koron w Rzeszowie oraz 10 tys. śpiewników. Dodatkowo upieczono 5 tys. piernikowych koron.

Partnerami Orszaku Trzech Króli 2019  jest m.in. 7 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, 5 przedszkoli, Samorząd Województwa Podkarpackiego, Związek Harcerstwa Polskiego, Mały Chór dziecięcy im. Józefa Kalasancjusza przy parafii OO Pijarów w Rzeszowie, Rycerze Kolumba oraz Ochotnicza Straż Pożarna.

„Od lat jestem pod wrażeniem zaangażowania dwóch szkół: szkoły sióstr Pijarek i szkoły sióstr Prezentek, które stanowią taki matecznik Orszaku” – dodaje reżyser.

Dodatkowo, do 9 stycznia  trwać będzie konkurs plastyczny. Znajdziemy w nim pięć kategorii wiekowych. Szczegóły i regulamin dostępne TUTAJ.
 

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Będą droższe bilety na komunikacje miejską. Radni przyjęli projekt uchwały - Aktualności Rzeszów

Będą droższe bilety na komunikacje miejską. Radni przyjęli projekt uchwały

RZESZÓW. Nowy cennik zacznie obowiązywać najprawdopodobniej już od sierpnia. ...

20 czerwca Boże Ciało. Będą utrudnienia w ruchu - Aktualności Rzeszów

20 czerwca Boże Ciało. Będą utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W związku z organizowanymi procesjami całkowicie lub częściowo zostaną zamknięte niektóre ulice na terenie Rzeszowa. ...

17 radnych za przyznaniem absolutorium dla prezydenta Rzeszowa - Aktualności Rzeszów

17 radnych za przyznaniem absolutorium dla prezydenta Rzeszowa

RZESZÓW. Jak co roku podczas czerwcowej sesji Rady Miasta odbyło się głosowanie nad przyznaniem prezydentowi Rzeszowa absolutorium.&n...

Blisko czterogodzinna debata nt. Raportu o stanie miasta Rzeszów - Aktualności Rzeszów

Blisko czterogodzinna debata nt. Raportu o stanie miasta Rzeszów

RZESZÓW. Radni Rozwoju Rzeszowa chwalili raport, natomiast Prawo i Sprawiedliwość wypunktowało braki. ...

IMGW zapowiada burze z gradem, m.in. w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

IMGW zapowiada burze z gradem, m.in. w Rzeszowie

RZESZÓW. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem