Reklama

Aktualności Rzeszów

Sąd Okręgowy w Rzeszowie unieważnia decyzje Tadeusza Ferenca ws. Marszu Równości

Dodano: 11.06.2019

Sąd Okręgowy w Rzeszowie unieważnia decyzje Tadeusza Ferenca ws. Marszu Równości - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa wydał decyzję o zakazie przeprowadzenia II Marszu Równości. Cała sprawa znalazła się w rzeszowskim Sądzie Okręgowym, gdzie uchylono decyzję władz miasta.

22 czerwca ulicami miasta miał przejść II Marsz Równości. Ubiegłoroczny przemarsz zakończył się kilkoma nieprzyjemnymi incydentami w związku z organizowanymi kontrmanifestacjami. Chcąc uniknąć niepotrzebnej eskalacji przemocy i skrajnych zachowań wobec osób ze środowiska LGBTQ, Tadeusz Ferenc wydał zakaz uniemożliwiający przeprowadzenie Marszu Równości.

W Ratuszu informowano, że decyzja została podjęta przez wzgląd na bezpieczeństwo: „Jedynym argumentem były kwestie bezpieczeństwa. Policja też ma podobne obawy. Tego dnia zaplanowano jeszcze 29 kontrmanifestacji” – wyjaśniał Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Stanowiska prezydenta Rzeszowa poparł klub radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Rzeszowa. Negatywne głosy napływały jednak w znacznej większości. Przeciwko postanowieniu wystąpił m.in. Robert Biedroń, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Komitet Obrany Demokracji oraz -co oczywiste- organizatorzy Marszu Równości. W związku z decyzją odbył się również protest zorganizowany przez grupę Rebelianty Podkarpackie.REKLAMA

Cała sprawa swój finał znalazła w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Zaskarżono decyzję Tadeusza Ferenca. W uzasadnieniu zarzucono naruszenie Prawa o zgromadzeniach, Konstytucji oraz Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Ponadto zgłoszono naruszenie Kodeksu postępowania administracyjnego.

Warto dodać, że Tadeusz Ferenc zwrócił się do Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie o zajęcie stanowiska w sprawie bezpieczeństwa. Wskazano, że na dzień 22 czerwca br. w mieście ma odbyć się łącznie 30 przemarszów, w których łącznie udział może wziąć około 12 tys. osób. Dodatkowo 22 czerwca odbędzie się Festiwal Wschód Kultury, gdzie przewiduje się obecność 50 tys. osób. W odpowiedzi na prośbę Tadeusza Ferenca, Komenda Miejska Policji informowała, że uczestnictwo kilkunastu tysięcy osób o różnych poglądach może stanowić ryzyko zakłóceń bezpieczeństwa oraz oczywiście osób postronnych.

Sąd jednak nie przychylił się do argumentów prezydenta Rzeszowa i jego decyzja została unieważniona, toteż 22 czerwca II Marsz Równości przejdzie ulicami miasta. O uchylenie decyzji prezydenta wnioskowało pięć osób. W Ratuszu słyszymy, że nie będzie odwołania od decyzji Sądu.

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Wiemy kto zajmie się remontem kładki nad al. Piłsudskiego - Aktualności Rzeszów

Wiemy kto zajmie się remontem kładki nad al. Piłsudskiego

RZESZÓW. Ratusz na realizację zamówienia zarezerwował prawie 129 tys. zł. ...

Pięciopoziomowy parking przy ul. Pułaskiego? Ratusz pracuje nad programem funkcjonalno-użytkowym - Aktualności Rzeszów

Pięciopoziomowy parking przy ul. Pułaskiego? Ratusz pracuje nad programem funkcjonalno-użytkowym

RZESZÓW. Przetarg ma szanse ruszyć już w przyszłym roku.  ...

Zmiany w oddziale NFZ przy ul. Zamkowej. Są nowe stanowiska ds. promocji zdrowia i profilaktyki - Aktualności Rzeszów

Zmiany w oddziale NFZ przy ul. Zamkowej. Są nowe stanowiska ds. promocji zdrowia i profilaktyki

RZESZÓW. Personel medyczny nie tylko udzieli porady, ale także przekaże materiały edukacyjne. ...

Awaria na basenach otwartych ROSIR-u. Nieczynne do odwołania [AKTUALIZACJA] - Aktualności Rzeszów

Awaria na basenach otwartych ROSIR-u. Nieczynne do odwołania [AKTUALIZACJA]

RZESZÓW. Utrudnienia spowodowane są przez awarię. ...

27 medali dla reprezentantów Rzeszowa w skokach do wody  - Aktualności Rzeszów

27 medali dla reprezentantów Rzeszowa w skokach do wody

RZESZÓW. Stolica województwa podkarpackiego zdobyła najwięcej punktów w klasyfikacji miast i województw. ...

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem