Reklama

Aktualności Rzeszów

Sąd Okręgowy w Rzeszowie unieważnia decyzje Tadeusza Ferenca ws. Marszu Równości

Dodano: 11.06.2019

Sąd Okręgowy w Rzeszowie unieważnia decyzje Tadeusza Ferenca ws. Marszu Równości - Aktualności Rzeszów

fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa wydał decyzję o zakazie przeprowadzenia II Marszu Równości. Cała sprawa znalazła się w rzeszowskim Sądzie Okręgowym, gdzie uchylono decyzję władz miasta.

22 czerwca ulicami miasta miał przejść II Marsz Równości. Ubiegłoroczny przemarsz zakończył się kilkoma nieprzyjemnymi incydentami w związku z organizowanymi kontrmanifestacjami. Chcąc uniknąć niepotrzebnej eskalacji przemocy i skrajnych zachowań wobec osób ze środowiska LGBTQ, Tadeusz Ferenc wydał zakaz uniemożliwiający przeprowadzenie Marszu Równości.

W Ratuszu informowano, że decyzja została podjęta przez wzgląd na bezpieczeństwo: „Jedynym argumentem były kwestie bezpieczeństwa. Policja też ma podobne obawy. Tego dnia zaplanowano jeszcze 29 kontrmanifestacji” – wyjaśniał Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Stanowiska prezydenta Rzeszowa poparł klub radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Rzeszowa. Negatywne głosy napływały jednak w znacznej większości. Przeciwko postanowieniu wystąpił m.in. Robert Biedroń, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Komitet Obrany Demokracji oraz -co oczywiste- organizatorzy Marszu Równości. W związku z decyzją odbył się również protest zorganizowany przez grupę Rebelianty Podkarpackie.REKLAMA

Cała sprawa swój finał znalazła w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie. Zaskarżono decyzję Tadeusza Ferenca. W uzasadnieniu zarzucono naruszenie Prawa o zgromadzeniach, Konstytucji oraz Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Ponadto zgłoszono naruszenie Kodeksu postępowania administracyjnego.

Warto dodać, że Tadeusz Ferenc zwrócił się do Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie o zajęcie stanowiska w sprawie bezpieczeństwa. Wskazano, że na dzień 22 czerwca br. w mieście ma odbyć się łącznie 30 przemarszów, w których łącznie udział może wziąć około 12 tys. osób. Dodatkowo 22 czerwca odbędzie się Festiwal Wschód Kultury, gdzie przewiduje się obecność 50 tys. osób. W odpowiedzi na prośbę Tadeusza Ferenca, Komenda Miejska Policji informowała, że uczestnictwo kilkunastu tysięcy osób o różnych poglądach może stanowić ryzyko zakłóceń bezpieczeństwa oraz oczywiście osób postronnych.

Sąd jednak nie przychylił się do argumentów prezydenta Rzeszowa i jego decyzja została unieważniona, toteż 22 czerwca II Marsz Równości przejdzie ulicami miasta. O uchylenie decyzji prezydenta wnioskowało pięć osób. W Ratuszu słyszymy, że nie będzie odwołania od decyzji Sądu.

Reklama

Tagi

Podziel się z innymi

Reklama

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Reklama

Pozostałe aktualności

Tadeusz Ferenc zarzuca TVP Rzeszów „wybiórcze relacjonowanie ważnych wydarzeń” - Aktualności Rzeszów

Tadeusz Ferenc zarzuca TVP Rzeszów „wybiórcze relacjonowanie ważnych wydarzeń”

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa ponownie napomina TVP Rzeszów.  ...

Jest szansa na budowę sygnalizacji na skrzyżowaniu ulicy Wieniawskiego, Kiepury i Siemaszkowej - Aktualności Rzeszów

Jest szansa na budowę sygnalizacji na skrzyżowaniu ulicy Wieniawskiego, Kiepury i Siemaszkowej

RZESZÓW. 20 września pojawiła się informacja o firmie z Nowego Sącza, która za kwotę  681 tys. zł zajmie się tym zadaniem...

Dzisiaj ostatni dzień głosowania na projekty RBO 2020 - Aktualności Rzeszów

Dzisiaj ostatni dzień głosowania na projekty RBO 2020

RZESZÓW. Dzisiejszy dzień jest ostatnim dniem, kiedy mieszkańcy Rzeszowa mogą głosować na projekty. ...

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny także w Rzeszowie - Aktualności Rzeszów

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny także w Rzeszowie

RZESZÓW. Manifestacja w Rzeszowie rozpoczęła się o godz. 12.00. ...

Pod Rzeszowem powstaje pierwszy w Polsce Bank Pszczeli - Aktualności Rzeszów

Pod Rzeszowem powstaje pierwszy w Polsce Bank Pszczeli

RZESZÓW. Do końca sezonu 2019 w Banku miało znaleźć się pierwszych 50 rodzin pszczelich. ...

Reklama

Nowe na portalu

Reklama

Najczęściej czytane

Reklama

Ankieta

Jak często korzystasz z nowej wypożyczalni rowerów i skuterów blinkee.city?

Codziennie

Przynajmniej raz w tygodniu

Kilka razy w tygodniu

Nie korzystam z wypożyczalni

Głosuj Zobacz wyniki
Reklama
Partnerzy:
Drogi Użytkowniku!

Chcielibyśmy Państwa poinformować o tym, że w RESinet.pl szanujemy prywatność naszych Uzytkowników, a tym samym starannie zabezpieczamy Państwa dane osobowe. Szczegółowe informacje na temat tego, kto jest administratorem danych, w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe oraz w jaki sposób wykorzystujemy piki cookie znajduj? się w naszej Polityce prywatności, z której dowiesz się między innymi o tzw. rozwi?zaniach opt-out, które umożliwiaj? określenie Twoich ustawień prywatności w trakcie korzystania z Internetu.

Ok, Rozumiem