Reklama

Aktualności

FinTech w Polsce - nowa szansa dla firm pozabankowych

Dodano: 12.12.2017 r.

Nakłady na udogodnienia w branży FinTech od 2008 roku do 2015 wzrosły z 930 milionów dolarów do ponad 12 miliardów, a wszystko wskazuje na to, że wciąż będą rosły. Czym tak naprawdę jest tajemniczy FinTech i jak w tej sferze prezentuje się Polska?
 

FinTech - co to jest?

 

Pod pojęciem Fintech kryją się właściwie wszystkie innowacje technologiczne w sektorze, usług finansowych. FinTech usprawnia działanie sektora, a także wyznacza nowe kierunki. Nastawiony jest na wzrost mobilności usług, rozwój nowych metod płatniczych i przeniesienie sfery finansowej do świata cyfrowego.

Większość z nas kojarzy zapewne branżę FinTech ze współczesnym okresem, jednak już w 1950 roku nowoczesne technologie na stałe zmieniły sektor usług finansowych. W tym właśnie roku pojawiły się karty kredytowe, które zrewolucjonizowały bezgotówkowy obieg pieniądza. 10 lat później konsumenci poznali bankomaty, na giełdę FinTech wkroczył w latach 70, a związane to było z wprowadzeniem elektronicznego obiegu giełdowego. Rozwój internetu i e-commerce, czyli lata 90, uznać możemy za początek nowej ery FinTechu. Dynamiczny rozwój sieci, który zaowocował wirtualnymi walutami, mobilną bankowością, internetem rzeczy, czy nowymi metodami płatności, stworzył niespotykane dotąd możliwości rozwoju, nowe miejsca pracy i zmienił życie każdego konsumenta.
 

Dlaczego FinTech to szansa dla firm pożyczkowych?

 

Pozabankowe firmy pożyczkowe obok tradycyjnych banków są podmiotami, które najchętniej sięgają po nowe technologie. Rozwiązania FinTech pozwalają zmniejszyć koszty przeprowadzanych transakcji. Mniejsze wydatki wiążą się z mniejszym ryzykiem. Wprowadzenie pożyczki online, dzięki wdrożeniu rozwiązań FinTech, drastycznie skróciło czas oczekiwania przez pożyczkobiorcę na gotówkę. Firmy pozabankowe starają się regularnie stawiać na innowacje, jedną z nich jest np. możliwość spłaty pożyczki z pomocą płatności BLIK.

Działalność sektora bankowego podlega bardzo ścisłej kontroli instytucjonalnej. Rodzi to okazję dla firm pożyczkowych, które nie muszą borykać się z tak surowymi regulacjami. Mogą pozwolić sobie na odważniejsze wdrażanie nowych pomysłów. To bardzo istotne, bo polscy konsumenci są gotowi na innowacje. O czym świadczą dane z raportu PwC. Jesteśmy w czołówce krajów posługujących się płatnościami bezstykowymi. Chętnie też korzystamy z mobilnych aplikacji finansowych, o potencjale rynku świadczy fakt wprowadzenia do Polski płatności Android Pay.

Pożyczki online to doskonały produkt również dla małych i średnich przedsiębiorstw. Instytucje pozabankowe już dostrzegają potencjał klienta biznesowego. Mali przedsiębiorcy często nie mogą pozwolić sobie na kredyt w banku, ponieważ nie posiadają wystarczającej historii kredytowej. Zależy im też na jak najszybszym zdobyciu źródła finansowania swojej działalności. Ograniczenie biurokracji przy zaciąganiu pożyczek ratalnych przez internet, czyni z firm pozabankowych idealnych partnerów. Rynek zbytu jest naprawdę spory, według danych KRD prawie połowa firm z sektora MŚP ma problemy z płynnością finansową.
 

Jakie zalety mają pożyczki przez internet?

 

Pożyczki online to idealny przykład zaprzęgnięcia metod FinTech do realizacji swoich celów biznesowych. Przeniesienie często wszystkich formalności do internetu sprawia, że pożyczki online umożliwiają:

  • szybkie otrzymanie potrzebnej gotówki - od momentu pozytywnej decyzji, do przelania pieniędzy na konto często nie mija nawet 15 minut,
  • weryfikację zdolności kredytowej bez konieczności dostarczania jakichkolwiek dokumentów,
  • zaciągnięcie pożyczki bez wychodzenia z domu, co pozwala zaoszczędzić czas i jest niezwykle wygodne,

Pośród licznych zalet pożyczek przez internet nie należy zapominać o wymaganiach stawianych przez instytucje pozabankowe. Co najważniejsze, są one zdecydowanie mniej restrykcyjne niż oczekiwania banków. Z usług firm pożyczkowych skorzysta nawet młoda osoba, która nie posiada długiej historii kredytowej. Często najważniejszym warunkiem jest stałe źródło dochodu.
 

Czy Polska ma szansę na pozycję lidera w branży fintech?

 

W pierwszym akapicie usiłowaliśmy dać odpowiedź na pytanie - co to jest FinTech. Okazuje się, że tego typu technologie funkcjonują już od kilkudziesięciu lat, również nad Wisłą. Co więcej, FinTech w Polsce posiada ogromny potencjał. Świadczą o tym, chociażby liczby z raportu „CEE FinTech Report”, przygotowanego przez Deloitte. Okazuje się, że wartość branży FinTech w Polsce wynosi 856 mln euro. To najlepszy wynik w Środkowej Europie. Jednak wciąż pozostajemy w tyle za krajami rozwiniętymi. Jeśli wziąć pod uwagę również przepaść między środkami przeznaczanymi na FinTech za oceanem i w Europie, to ciężko wyobrazić sobie konkurowanie na globalnym rynku.

Powinniśmy jednak dążyć do zdobycia pozycji lidera w naszym regionie. Jak wskazuje raport PwC “Sektor finansowy coraz bardziej #fintech”, jesteśmy w czołówce państw wprowadzających nowoczesne rozwiązania w bankowości. Posiadamy też masę talentów, które mogą wznieść FinTech w Polsce na jeszcze wyższy poziom. Potrzebujemy jednak nowych regulacji prawnych i wsparcia ze strony państwa. Nie może ono ograniczać się do sektora bankowego. Rząd nie powinien lekceważyć firm pozabankowych, zwłaszcza że Polacy coraz chętniej sięgają po pożyczki przez internet. Ważne jest też podejście banków do mniejszych firm. Jeśli będą traktowały firmy pożyczkowe i młode FinTechy w kategoriach partnerskich, Polska może na stałe zająć pozycję lidera w innowacjach finansowych.

Podziel się z innymi

Wasze komentarze

Pozostalo znaków:
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze. Zaloguj się
Dodaj komentarz

Portal resinet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy i wypowiedzi zamieszczanych przez internautów. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pozostałe aktualności

Prace wykończeniowe na budowie nowego komisariatu Policji w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na budowie nowej siedziby II Komisariatu Policji w Rzeszowie, trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynków oraz roboty związane z zagospodarowaniem terenu....

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

Mazda uderzyła w drzewo. 18-letni mężczyzna zginął na miejscu

PODKARACIE. Do tragicznego wypadku doszło dziś rano, tuż po godz. 4:00 na drodze powiatowej w miejscowości Wara, w powiecie brzozowskim. Osobowa mazda uderzyła w drzewo. 18-letni mężczyzna zginął na m...

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

Konrad Fijołek rozpoczął nową kadencję. "Chcę rozwijać 4 filary funkcjonowania miasta"

RZESZÓW. We wtorek, 7 maja odbyła się pierwsza sesja Rady Miasta Rzeszowa IX kadencji. Jednym z punktów programu było ślubowanie Prezydenta Miasta Rzeszowa oraz 25 radnych. Konrad Fijołe...

Dodano: Wczoraj | Komentarze: 0

Wypadek w Lubeni. 3 osoby, w tym dziecko trafiły do szpitala

RZESZÓW. Zdaniem policji, przyczyną zdarzenia było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze....

Dodano: 07.05.2024 | Komentarze: 1

Wybrano nowego przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Waldemar Szumny został nowym przewodniczącym Rady Miasta Rzeszowa. Zastąpił na tym stanowisku Andrzeja Deca, który pełnił tę funkcję trzykrotnie....

Dodano: 07.05.2024 | Komentarze: 0

Fotorelacje z Rzeszowa

Zobacz inne fotorelacje
Reklama

Wasze opinie

Wypadek w Lubeni. 3 osoby, w tym dziecko trafiły do szpitalaDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
Zderzenie trzech pojazdów w Tyczynie. Osiem osób rannychDawid Petrus: Proszę osoby poszkodowane...
W Rzeszowie otwarto nowe miejsce dla seniorówAdam zRzeszowa: Adam Polanski Ty tak...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Port lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię "Rodziny Ulmów"Adam Polanski: Konrad Fiołek alkoholik...
Black Sabbath "The End of The End"tramwaj: Warto zobaczyć - świetny...
Reklama
Reklama
Partnerzy: